Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Wygodne łóżko i odpowiednia poduszka mogą znacznie przyczynić się do procesu odchudzania.
Odchudzasz się? Jeżeli tak to sprawdź, dlaczego warto zadbać również o dobry sen.

Jak chudnąć podczas snu? – wpływ poduszki i kołdry

Czy sen na odpowiednim podłożu i pod właściwie dobraną kołdrą oraz poduszką może sprzyjać chudnięciu? W pewnym stopniu tak i to właśnie o tym w jakim, dowiesz się z tego artykułu.

Chudnąć nie zawsze jest łatwo, bo nie każdy ma odpowiednie predyspozycje do utrzymania określonej wagi ciała. Nie zmienia to faktu, że o utracie zbędnych kilogramów marzy wiele osób, a tylko garstce z nich udaje się spełnić swoje oczekiwania. Wpływ na otrzymanie upragnionej wagi ciała może mieć nie tylko zmiana nawyków żywieniowych, czy dobra kondycja fizyczna.

Ważnym aspektem okazuje się bowiem także prawidłowa i regularnie przeprowadzana regeneracja organizmu, czyli sen przez określoną liczbę godzin i w komfortowych warunkach, czyli odpowiedni materac oraz przygotowanie do snu.

Odchudzanie, a sen – co tak naprawdę ma znaczenie?

Sen, a odchudzanie to temat, który z pewnością interesuje wiele osób, a dla niektórych z nich nabiera jeszcze większego znaczenia. Jest to dobry kierunek, ponieważ, jak wskazują badania to właśnie wypoczynek ma dobroczynny wpływ na dwa hormony w organizmie. Jednym z nich jest leptyna odpowiedzialna za hamowanie apetytu, a drugim grelina, która inicjuje apetyt.

To one w dużej mierze odpowiadają za utrzymanie prawidłowej masy ciała, ale nie tylko. Ważnym hormonem będzie tu także kortyzol, czyli hormon stresu, którego nadmierne wydzielanie najczęściej finalnie kończy się cyklicznym podjadaniem.

Człowiek, który nie jest wyspany lub na co dzień nie dba o prawidłową higienę snu ma podwyższone ilości i greliny, i kortyzolu we krwi. Spada zaś u niego poziom leptyny. W efekcie sięganie po żywność jest częstsze, a posiłki obfitsze. Znacznie większym zainteresowaniem cieszą się również mniej zdrowe posiłki.

Uwaga: niski poziom leptyny to także dużo wolniejszy metabolizm oraz wzrost insuliny. Stąd już krótka droga do tego, by dodać sobie kilogramów i przybrać na wadze. Aby uniknąć takiej sytuacji należy wysypiać się przynajmniej przez 8 godzin i sprawić sobie wygodne miejsce do wypoczynku.

Zdrowy sen, a dieta – co to oznacza dla Ciebie?

To przede wszystkim konieczność odpowiedniego dostosowania strefy przeznaczonej do snu oraz zapewnienie sobie optymalnie dużo czasu na wypoczynek. Dla przeciętnej osoby dorosłej będzie to co najmniej 8 godzin, w czasie których można spalić nawet 500 kalorii.

Co możesz zrobić dla siebie?

  • Dobrze będzie wstawać i kłaść się o mniej więcej regularnych porach w pomieszczeniu, w którym panuje spokojna atmosfera.
  • Aby lepiej zasypiać warto przynajmniej kilka godzin wcześniej wyłączyć wszystkie sprzęty emitujące światło niebieskie, jak chociażby telewizor, czy telefon.
  • W ciągu dnia, zdecyduj się na aktywność fizyczną. Uwaga, to wcale nie musi być morderczy trening, ale po prostu szybki spacer, czy też jazda rowerem. Ważne, by ta aktywność pozwoliła Ci się zmęczyć.
  • Przed snem lepiej też nie pić alkoholu, ani też z dość oczywistych powodów kofeiny, czy teiny. Właśnie po tych napojach sen będzie niespokojny, a czasem nawet niemożliwy.
  • Nie zaleca się ponadto jedzenia ciężkich potraw, po których można czuć się naprawdę ociężale.
  • Zadbaj także o odpowiednie podłoże. Niemałe znaczenie będzie miał tutaj zakup dobrego materaca, czy też poduszka do spania, bądź kołdra.

Nie wiesz, jaki model poduszki lub kołdry wybrać? Jeśli masz kłopoty z powracającą alergią, to lepiej dobieraj produkty z syntetycznym wypełnieniem. Jeśli zaś nigdy wcześniej nie było w Twoim życiu takich predyspozycji to spokojnie możesz zdecydować się na poduszkę z pierza lub puchu.

Warto również sięgnąć po odpowiednie okrycie. Tutaj sprawdzi się kołdra na zimę i kołdra na lato.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Jakie są najczęstsze objawy stresu?

Co to jest stres? Przyczyny, objawy, tabletki na stres bez recepty

Niespodziewane wydarzenie, problemy w pracy czy związku, kłopoty finansowe? Właśnie wtedy bardzo często pojawia się …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test #001

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail