Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Maski medyczne, przeciwpyłowe oraz przeciwbakteryjne - właściwości.
Przedstawiamy które maseczki chronią przed pyłem a które przed bakteriami.

Półmaski filtrujące FFP 2 i FFP 3 – podobieństwa i różnice

Półmaski filtrujące to produkt, który w ostatnich miesiącach zyskał na popularności. Wiele mówi się o efektywności filtracji oraz oznaczeniach, jakie można znaleźć na tych produktach, jednak wciąż gros osób nie wie, co oznaczają poszczególne z nich.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Ze względu na powszechny obowiązek noszenia masek w przestrzeni publicznej, diametralnie zwiększył się nie tylko popyt na te produkty, ale również ich podaż i różnorodność. Do tych kupowanych najchętniej należą maski o efektywności filtracji FFP 2 i FFP 3.

Półmaski filtrujące a efektywność filtracji

Na dostępnych na rynku półmaskach filtrujących znajdują się oznaczenia, które wskazują na poziom efektywności filtracji tych masek oraz to, czy są przeznaczone do jednorazowego czy wielorazowego użytku. Z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkownika, znaczenie mają oba oznaczenia, ponieważ pierwsze wskazuje jak dużo cząsteczek może zatrzymać maska, natomiast drugie, jak należy jej używać, aby zapewnić sobie maksimum ochrony.

FFP 2 i FFP 3 to oznaczenia, które wskazują na efektywność filtracji i całkowity przeciek wewnętrzny maski.
Według europejskiej normy EN-149, wyróżnia się trzy stopnie efektywności  – FFP 1, FFP 2 i FFP 3. Najwyższy z nich – FFP 3 – osiąga efektywność na poziomie 99%, drugi na poziomie 95%, a za najmniej efektywną uważa się półmaskę filtrującą FFP 1, która zatrzymuje około 80% cząsteczek znajdujących się w powietrzu. W przypadku częstotliwości użycia wyróżnia się dwa oznaczenia – NR odnoszące się do masek jednorazowych oraz R, wskazujące na maski wielorazowego użytku.

FFP 2 a FFP 3

Dostępne na rynku półmaski filtrujące o efektywności filtrującej sklasyfikowanej na poziomie FFP 2 i FFP 3, różnią się nie tylko stopniem filtracji. Maski FFP 2 nazywa się maskami antysmogowymi lub przeciwpyłowymi. W kontakcie z cząsteczkami występującymi w powietrzu charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością, dlatego mogą ich używać zarówno przeciętni użytkownicy, jak i personel medyczny, mający kontakt z osobami chorymi na choroby zakaźne.

Natomiast półmaski filtrujące FFP 3 określane są mianem produktów antybakteryjnych i antywirusowych, przeznaczonych głównie dla osób z branży medycznej.

Oba rodzaje masek są zaprojektowane tak, aby ściśle przylegały do twarzy. W związku z tym, całe powietrze, którym oddycha człowiek, przechodzi przez filtr zatrzymujący cząsteczki o średnicy minimum 0,3 mikrometra. Maski te działają więc bardzo efektywnie i można ich używać zamiennie.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

pomysły na prezent dla aktywnej kobiety

23 uniwersalne pomysły na prezent dla aktywnej kobiety

Zastanawiasz się jaki jest najlepszy prezent dla kobiety, która lubi sport i spędza aktywnie czas? …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pobierz DARMOWY plan treningowy
w domu na 30 dni! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail