Półmaski filtrujące to produkt, który w ostatnich miesiącach zyskał na popularności. Wiele mówi się o efektywności filtracji oraz oznaczeniach, jakie można znaleźć na tych produktach, jednak wciąż gros osób nie wie, co oznaczają poszczególne z nich.
Ze względu na powszechny obowiązek noszenia masek w przestrzeni publicznej, diametralnie zwiększył się nie tylko popyt na te produkty, ale również ich podaż i różnorodność. Do tych kupowanych najchętniej należą maski o efektywności filtracji FFP 2 i FFP 3.
Półmaski filtrujące a efektywność filtracji
Na dostępnych na rynku półmaskach filtrujących znajdują się oznaczenia, które wskazują na poziom efektywności filtracji tych masek oraz to, czy są przeznaczone do jednorazowego czy wielorazowego użytku. Z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkownika, znaczenie mają oba oznaczenia, ponieważ pierwsze wskazuje jak dużo cząsteczek może zatrzymać maska, natomiast drugie, jak należy jej używać, aby zapewnić sobie maksimum ochrony.
FFP 2 a FFP 3
Dostępne na rynku półmaski filtrujące o efektywności filtrującej sklasyfikowanej na poziomie FFP 2 i FFP 3, różnią się nie tylko stopniem filtracji. Maski FFP 2 nazywa się maskami antysmogowymi lub przeciwpyłowymi. W kontakcie z cząsteczkami występującymi w powietrzu charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością, dlatego mogą ich używać zarówno przeciętni użytkownicy, jak i personel medyczny, mający kontakt z osobami chorymi na choroby zakaźne.
Natomiast półmaski filtrujące FFP 3 określane są mianem produktów antybakteryjnych i antywirusowych, przeznaczonych głównie dla osób z branży medycznej.
Oba rodzaje masek są zaprojektowane tak, aby ściśle przylegały do twarzy. W związku z tym, całe powietrze, którym oddycha człowiek, przechodzi przez filtr zatrzymujący cząsteczki o średnicy minimum 0,3 mikrometra. Maski te działają więc bardzo efektywnie i można ich używać zamiennie.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu