Jak wybrać oczyszczacz powietrza?
Oczyszcza powietrza - jaki jest najlepszy?

Filtr HEPA w oczyszczaczu powietrza. Skuteczna broń przeciw smogowi i nie tylko

HEPA to jeden z najpopularniejszych filtrów wykorzystywanych przez nowoczesne oczyszczacze powietrza. Producenci chętnie sięgają po tę technologię, gdyż wykazuje ona wysoką skuteczność w walce z głównym składnikiem smogu oraz innymi zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu.

Charakterystyka filtra HEPA

Historia filtra HEPA rozpoczęła się w czasach II wojny światowej, a jego pierwotna rola była inna niż teraz. Opracowali go naukowcy z Komisji Energii Atomowej (Atomic Energy Commission) USA w celu ochrony amerykańskich żołnierzy przed cząsteczkami pyłu radioaktywnego. Filtr HEPA zbudowany jest z kilku warstw, wykonanych z tworzywa sztucznego – dawniej włókna szklanego, dziś najczęściej poliesteru – połączonych ze sobą przy pomocy syntetycznej żywicy. W każdej warstwie znajdują się pory o średnicy 0,3 µm, które umożliwiają przepływ powietrza.

Oczyszczacz powietrza

Wbrew powszechnemu mitowi technologia HEPA radzi sobie nie tylko z cząsteczkami większymi od 0,3 µm, gdyż zapewnia wysoką dokładność także w walce z drobniejszymi zanieczyszczeniami. Cząsteczki o wielkości 0,3 µm są dla niej najtrudniejsze do wychwycenia, dlatego to właśnie na podstawie efektywności w ich zatrzymywaniu została opracowana klasyfikacja filtrów HEPA.

W oczyszczaczach powietrza wykorzystuje się głównie filtry HEPA klas od E11 do H13, które za jednym razem usuwają z powietrza od 95% do 99,95% zanieczyszczeń.

Warto zauważyć, że oczyszczacz nieustannie filtruje powietrze, tak więc zanieczyszczenia niewyeliminowane podczas pierwszego cyklu zostają zatrzymane w kolejnym. Jeśli urządzenie ma dobrą wydajność, różnica w skuteczności wspomnianych klas nie ma realnego znaczenia.

Filtr HEPA a smog

Technologia HEPA obecna jest we wszystkich oczyszczaczach powietrza oferowanych przez sklep Homespot.pl. Głównym powodem jej popularności jest fakt, że znakomicie radzi sobie z usuwaniem pyłów zawieszonych, które uznaje się za główny składnik smogu. To zarazem jedno z najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń powietrza, zarówno ze względu na skład, jak i wymiary cząsteczek. Pyły zawieszone zawierają bowiem wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny i metale ciężkie, a ich średnica jest kilka (pył PM10) lub nawet kilkadziesiąt (pył PM2,5) razy mniejsza od średnicy ludzkiego włosa. Tak drobne cząsteczki przedostają się razem z tlenem do dróg oddechowych i przenikają do krwiobiegu.

Oczyszcza powietrza - smog
Smog to cichy zabójca – efekty jego działania w postaci chorób można zauważyć dopiero po wielu latach wdychania zanieczyszczonego powietrza.

Lista problemów zdrowotnych wywoływanych przez pyły zawieszone jest długa, a grupami najbardziej podatnymi na ich szkodliwe działanie są seniorzy, dzieci, osoby chorujące na schorzenia układu immunologicznego, oddechowego lub krwionośnego oraz kobiety ciężarne (z uwagi na szkodliwy wpływ smogu na rozwój płodu).

Oczyszczacz z filtrem HEPA dla alergika

Na liście zanieczyszczeń usuwanych przez filtry HEPA znajdują się również pyłki roślinne, sierść, zarodniki pleśni i kurz, a więc alergeny wziewne. To dlatego alergikom od lat polecane są odkurzacze wyposażone w ten właśnie filtr. Oczyszczacz wykorzystujący technologię HEPA w przeciwieństwie do odkurzacza eliminuje te zanieczyszczenia, które unoszą się w powietrzu.

Przykładem jest oczyszczacz powietrza Klarta Forste 2, który na bieżąco usuwa alergeny napływające do pomieszczenia, a tym samym redukuje ryzyko kontaktu z nimi, skutkującego wystąpieniem objawów uczuleniowych. Oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA może zatem odegrać istotną rolę w profilaktyce alergii oddechowej.

Technologie wykorzystywane razem z filtrem HEPA

Technologia HEPA nie jest w stanie oczyścić powietrza z zanieczyszczeń gazowych, dlatego producenci często umieszczają w oczyszczaczach również filtr zbudowany z węgla aktywnego. Takie połączenie znajdziemy w urządzeniach marki LIFAair, Xiaomi, Klarta i większości oczyszczaczy Sharpa, np. w modelu KC-D50EUW – https://homespot.pl/sharp-kc-d50euw-oczyszczacz-powietrza-z-nawilzaczem. Węgiel aktywny eliminuje m.in. formaldehyd, benzen i inne LZO, a także pochłania brzydkie zapachy.

W celu ograniczenia zapychania się filtra HEPA, w oczyszczaczach powietrza często umieszczany jest także filtr wstępny, czyli sito wychwytujące większe zanieczyszczenia.

Popularną technologią wspomagającą proces oczyszczania jest też jonizacja. Niektórzy obawiają się jonizatorów, ze względu na emitowany przez nie ozon, ale warto zaznaczyć, że urządzenia dopuszczone do sprzedaży na terenie UE generują go w tak małych ilościach, że nie wiąże się z to z zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt czy środowiska naturalnego.

Jonizacja stanowi zatem zaletę, choć w walce ze smogiem i innymi najgroźniejszymi zanieczyszczeniami wystarczą filtr HEPA oraz węglowy.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Check Also

Kremy wyszczuplające - czy warto

Czy warto stosować kremy wyszczuplające, czy są one skuteczne?

Chcąc schudnąć lub wymodelować swoją sylwetkę, sięgamy po różne rozwiązania. Choć powszechnie wiadomo, że najlepsze …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail