Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Przykłady dobrych nawyków żywieniowych i nie tylko.
Jak w kilku prostych krokach stać się zdrowszym i szczęśliwszym.

18 nawyków które sprawią, że staniesz się zdrowszy i szczęśliwszy!

Zastanawiasz się czasami, czy jest jakiś prosty sposób na poprawę codzienności? Czy możesz zrobić coś, co sprawi, że chętniej będziesz wstawać z łóżka i z przyjemnością kończyć każdy dzień? Otóż tak, możesz zacząć stawiać przed sobą wyzwania. Tyle, że nie takie wielkie, typu wejście na Mount Everest najbliższej wiosny, a proste, codzienne, które wyrobią w tobie dobre nawyki i dodadzą energii oraz chęci do życia.

Stawianie sobie samemu wyzwań i wypracowywanie zdrowych, chociaż początkowo niewygodnych nawyków, może odmienić życie na lepsze. Droga ku temu nie jest łatwa, ponieważ wymaga od nas opuszczenia własnej, ukochanej strefy komfortu, ale jej pokonanie może się najzwyczajniej opłacić. Czasem zmiana życia na lepsze wymaga zmian, które na początku wydają się bardzo uciążliwe.

Choć zwykle to drobiazgi dotyczące życia codziennego, są nieprzyjemne, a nawet niewygodne i wymagają od nas dodatkowego wysiłku. Jednak jeżeli przemożemy początkową niechęć i niewiarę i wdrożymy te zwyczaje w swoje życie, możemy zobaczyć ogromną poprawę jego jakości.

Przed tobą wyzwania, które warto stawiać przed sobą każdego dnia. Pamiętaj, że nie musisz stawiać czoła im wszystkim, ale warto wybrać jedno i stopniowo wdrażać. Gdy to się uda, sięgnij po kolejne. Na początek wybieraj te realne, którym faktycznie i obiektywnie jesteś w stanie sprostać. Zobaczysz, że apetyt będzie rosnąć w miarę jedzenia!

Dodam, że to pierwszy artykuł z serii, w kolejnych będziemy szerzej omawiać poszczególne wyzwania – zarówno pod względem sposobów ich wprowadzenia w życie, wytrwania w postanowieniach oraz korzyści, jakie one za sobą niosą. Ponadto zachęcam, abyście w komentarzach lub mailowo, dzielili się ze mną swoimi pomysłami, ponieważ uważam, że ta lista jest otwarta i każdy pomysł jest ciekawy i warty rozważenia.

Planujemy też kilka ciekawych akcji związanych z tym tematem (szczegóły wkrótce), które mam nadzieję, pomogą nam zmobilizować się do pracy nad zdrowymi nawykami. Tyle komentarza, zachęcam do owocnej lektury

Dobre nawyki zdrowotne – 18 przykładów

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

1. Zaczynaj dzień od szklanki wody.

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, który w nocy bardzo intensywnie pracuje. Jednym z wypełnianych przez niego zadań jest usuwanie toksyn z organizmu. Woda, która pozostała w przewodzie pokarmowym przed położeniem się spać może być niewystarczająca, żeby cały proces przebiegł sprawnie. Dlatego szklanka wody, wypita tuż po przebudzeniu sprawi, że nerki będą lepiej pracować, a wszystkie toksyny zostaną usunięte wraz z moczem.

2. Trenuj rano.

Choć wydaje się to niemożliwe, to kilkunastominutowy trening z rana sprawi, że będziesz mieć więcej energii przez cały dzień, będziesz się lepiej czuć i pracować. Poza tym, robiąc trening z rana, masz go „z głowy”, więc nie musisz się już martwić, że braknie ci na niego później chęci, siły albo czasu.

3. Notuj to, co jesz.

To prosta sprawa – dzięki sumiennemu zapisywaniu wszystkiego co jemy oraz pijemy, możemy dowiedzieć się, jak faktycznie wygląda nasza dieta i – co najważniejsze – poprawić ją. Często nie zdajemy sobie sprawy ile cukru, czy tłuszczu pochłaniamy w ciągu dnia, a to negatywnie wpływa nie tylko na naszą sylwetkę, ale przede wszystkim samopoczucie i produktywność!

4. Jedz to, co warto jeść.

Staraj się jeść wyłącznie pełnowartościowe, zdrowe posiłki. Rezygnacja z przekąsek, słodyczy czy fast foodów może być bardzo trudna, ale będzie to tylko chwilowa niedogodność. W dłuższej perspektywie wyjdzie ci to na zdrowie i poczujesz się lepiej, bo w końcu jesteś tym, co jesz!

p.s. Jeżeli nie chcesz lub nie potrafisz całkowicie zrezygnować z pokus, pamiętaj o cheating day! Najlepiej od razu określ jak często będziesz tak „ucztować” (ale nie częściej niż raz w miesiącu) i wyznacz konkretną datę, wtedy podjadanie po drodze będzie mniej kuszące.

5. Bierz pobudzający prysznic.

Cóż, to może być bardzo trudne zadanie, ale naukowcy przekonują, że zimny prysznic jest świetny dla naszego zdrowia. Zimna woda działa ujędrniająco na skórę, redukuje stres i poprawia krążenie krwi, a ponadto orzeźwia i na pewno wybudza z otępienia.

6. Nie bój się szczerości.

To wyzwanie wydaje się proste, ale wbrew pozorom może okazać się tym najtrudniejszym. Bycie szczerym z samym sobą oraz z innymi to jedna z najlepszych i najzdrowszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla własnej głowy i samopoczucia. Szczerość w dużej mierze daje wolność i pozwala uwolnić prawdziwe emocje.

Dobre nawyki finansowe, żywieniowe, dla zdrowia. Prosta infografika przedstawiająca jak dzięki nawykom polepszyć jakość życia.
Poznaj aż 18 nawyków które zmienią Twoje życie na lepsze.

7. Nie wierz we wszystko co mówią, dociekaj prawdy.

Chodzi tutaj o to, by nie brać wszystkiego jako pewnik i rzecz niepodważalną. Pytaj, sprawdzaj, dociekaj, dowiaduj się – jeżeli wyrobisz w sobie taki nawyk, nigdy nie przestaniesz być ciekawy świata, a twój umysł pozostanie otwarty.

8. Nie pozwól „uciekać” pieniądzom.

Mówiąc krótko – „grosz do grosza, a będzie kokosza”! Oznacza to mniej więcej tyle, że jeżeli będziesz rozsądnie gospodarować pieniędzmi i cierpliwie oszczędzać każdy grosz, to w końcu się dorobisz.

9. Myśl o przyszłości.

Nigdy nie jest za wcześnie by zacząć oszczędzać na emeryturę. Jesień życia bywa trudna, często samotna i pełna chorób, dlatego warto zabezpieczyć się, by móc na starość wieść w miarę wygodne i bezpieczne życie. I podkreślam, że mówimy tu o oszczędnościach własnych, a nie tych ulokowanych w instytucjach państwowych.

10. Czytaj.

To mój ulubiony podpunkt! Czytaj, czytaj i czytaj! Czytanie to jedno z najbardziej rozwijających zajęć! Mam tu na myśli czytanie dla przyjemności, a nie dlatego, że twój zawód tego wymaga. Nawet najbardziej prosta i banalna książka jest cudowną pożywką dla twojego mózgu.

11. Zadbaj o czas tylko dla siebie.

Może cię to zaskoczy, ale jedną z rzeczy której większość z nas nie potrafi robić, jest odpoczynek. Ciągle za czymś gonimy, jesteśmy perfekcjonistami, dużo pracujemy i nie potrafimy sobie powiedzieć stop. Dlatego naprawdę warto wyrobić sobie nawyk bycia samym ze sobą, skupienia, zatrzymania się na chwilę i odetchnięcia. Jeżeli się tego nie nauczymy, prędzej czy później grozi nam przemęczenie, załamanie psychiczne, wypalenie i wiele innych nieprzyjemności, których naprawdę można uniknąć.

12. Poszukaj sobie hobby.

Hobby to zamiłowanie dla czegoś, czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć w sobie zdobywanie wiedzy w danej dziedzinie, doskonalenie swoich umiejętności, a nawet działalność zarobkową. Głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby. Nawet jeśli uważasz, że nie masz czasu na hobby, warto to zmienić, bowiem to klucz do stworzenia balansu w życiu i uniknięcia wypalenia w pracy.

Dobre nawyki codzienne zebrane na 3 infografikach.
Oszczędzanie, hobby, myślenie o przyszłości to dobre nawyki które powinniśmy praktykować od dzieciństwa.

13. Zostań mistrzem jednej rzeczy.

Lubimy znać się na wielu rzeczach i być świetni we wszystkim, a jak coś nam się nie udaje lub znudzi, to szybko zmieniamy zainteresowania. Tymczasem mistrzostwo osiąga się dzięki powolnej, systematycznej i żmudnej pracy. Zazwyczaj starcza życia na doskonałość tylko w jednej rzeczy, więc wybierz ją, trzymaj mocno i staraj się ze wszystkich sił.

14. Zostań wolontariuszem.

Bezinteresowne czynienie czegoś dla innych daje poczucie sensu i uczestniczenia w czymś wielkim. Możesz poczuć się lepiej ze sobą i odnaleźć esencję życia, jeżeli tylko poświęcisz czas i siły innym.

15. Trenuj cierpliwość.

Wybuch złości nikomu nie służy, zwłaszcza kiedy jest efektem zdarzeń błahych i mało ważnych, dlatego ćwicz swoją cierpliwość i nie przykładaj aż tak wielkiej wagi do rzeczy, które w ostatecznym rozrachunku okazują się nieistotne.

16. Wyłączaj elektronikę przed snem.

Na pewno obiło ci się o uszy, że światło jakie pada z urządzeń elektronicznych ma fatalny wpływ na jakość snu. Warto, aby już godzinę przed pójściem do łóżka wyłączyć wszystkie urządzenia, porzucić telewizor i telefon i pozwolić sobie na chwilę odprężenia i wyciszenia.

17. Wysypiaj się.

Sen to zdrowie. Odpowiednia ilość snu poprawia naszą odporność i koncentrację, powoduje, że wzrasta nasze libido, poprawia się pamięć i redukuje stres, a ponadto, że zmniejsza się ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości oraz zapobiega cukrzycy.

18. Zrób coś niemożliwego.

Jednym ze sposobów na podbudowanie własnej samooceny i kondycji psychicznej jest osiągnięcie czegoś, co wcześniej wydawało nam się zupełnie niemożliwe. Euforia i poczucie siły, które pojawiają się wraz z osiągnięciem celu, są nieporównywalne z niczym. Więc jeśli coś wydaje ci się szalenie trudne, spróbuj to zrobić. Tylko pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa!

Powyższe punkty mają być zachętą i inspiracją do poprawy jakości twojego życia. Korzystaj z nich lub znajdź własne i pamiętaj, że często drobna zmiana przynosi wielkie efekty. Jeżeli masz inne pomysły na dobre, codzienne nawyki, podziel się nimi i napisz do mnie lub skomentuj ten tekst. Zostań moją inspiracją! Przypominam, że to pierwszy artykuł z serii, dlatego chętnie skorzystam z sugestii dotyczących mikronawyków pisząc kolejne. Możemy razem stworzyć świetną listę pomysłów i sposobów na drobną zmianę, która przyniesie kolosalny efekt!

LIsta dobrych nawyków w życiu przedstawiona na infografice.
Nawyk wyłączania elektroniki przed snem zdecydowanie polepszy jakość Twojego snu.

Według Ciebie który nawyk jest najważniejszy?

Koniecznie podziel się odpowiedzią w komentarzu i nie zapomnij wspomnieć które nawyki już Ci towarzyszą.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

O autorze - Ania Szymanek

Trener fitness i dietetyk. Zapalony maniak fitnessu i zdrowego odżywiania – na co dzień prowadzi zajęcia w kilku klubach na Śląsku oraz szerzy wiedzę dotyczącą zasad zdrowego odchudzania oraz efektywnego połączenia diety z ćwiczeniami.
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Jakie są najczęstsze objawy stresu?

Co to jest stres? Przyczyny, objawy, tabletki na stres bez recepty

Niespodziewane wydarzenie, problemy w pracy czy związku, kłopoty finansowe? Właśnie wtedy bardzo często pojawia się …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test #001

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail