Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Dieta dla seniora.
Czy specjalna dieta dla seniora rzeczywiście jest potrzebna?

Dieta dla seniora – co powinny jeść osoby starsze?

Żywienie osób starszych to kwestia niezwykle indywidualna. Dieta osób starszych powinna zaspokajać wszelkie potrzeby. Jak wynika z wielu badań seniorzy odżywiają się zazwyczaj bardzo nieodpowiednio i nieadekwatnie do swojego wieku.

Może to być przyczyną różnych dolegliwości, których można uniknąć. Z wiekiem coraz częściej narzekamy na złe samopoczucie i uważamy, że to normalne w “tym” wieku. Jednak niekoniecznie musimy się z tym zgadzać! W końcu w każdym wieku możemy czuć się dobrze! Osoby starsze muszą po prostu bardziej o siebie zadbać i większą uwagę przykładać do tego, co, jak i ile jedzą.

Czy dieta osoby starszej powinna charakteryzować się spożywaniem jakiejś konkretnej grupy produktów? Czy lepiej jeść częściej, a mniejsze porcje czy jednak rzadziej, a większe? Na te i inne pytania, dotyczące żywienia osób starszych znajdziesz w tym artykule.

Dieta dla seniora – czy rzeczywiście jest konieczna do ustalenia?

Zastanawiasz się – czy rzeczywiście konieczna jest specjalna dieta dla seniora? Jak podkreślają naukowcy, wraz z upływem lat nasz organizm pracuje coraz wolniej. Niekorzystne zmiany mogą zachodzić w różnych częściach naszego ciała.

Różnego rodzaju dolegliwości mogą również pojawiać się w obrębie układu pokarmowego. Wraz z wiekiem diametralnie zmniejsza się ilość wydzielanej śliny i soków trawiennych, trudniej jest więc trawić pokarm. Możemy również zaobserwować zwolnienie perystaltyki jelit – kosmki jelitowe zmniejszają się i zmienia się również mikroflora jelita grubego, składniki odżywcze stają się więc gorzej przyswajalne.

Dieta dla seniora powinna być bogata w cenne dla naszego organizmu składniki. Wybierajmy więc produkty nieprzetworzone, takie jak: mąka chlebowa pszenna, mąka typ 1850 oraz pęczak jęczmienny.

Warto więc dostosować dietę do nowych warunków, ponieważ w przeciwnym wypadku grożą nam różnego rodzaju dolegliwości związane z układem pokarmowym. Może również pojawić się ogólne pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia, bezpośrednio powiązane z występowaniem niedoborów składników odżywczych.

Witaminy i kwasy tłuszczowe

Warzywa warto, aby były spożywane w wersji surowej lub ugotowane na parze i rozdrobnione. Są one źródłem błonnika, potasu, magnezu, wapnia i cennych dla naszego organizmu witamin. Opóźniają również procesy starzenia się organizmu, zmniejszają ryzyko nowotworów i miażdżycy.

Warto pamiętać, aby każdego dnia sięgać po 2-3 łyżki oliwy lub oleju słonecznikowego lub lnianego. Możesz dodawać je do surówek i sałatek. Ułatwiają one przyswajanie witaminy E i beta-karotenu.

Co niezwykle istotne – wraz z wiekiem zaczynają się bowiem braki w enzymach, które ułatwiają przyswajanie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto więc sięgać po olej z wiesiołka czy ogórecznika – znajdziemy je w postaci kapsułek.

Odpowiednie nawodnienie

Osoby starsze powinny również zwrócić uwagę na swoją dietę podczas upałów. Warto więc zadbać o to, aby organizm był odpowiednio nawodniony. Pamiętajmy więc, aby zadbać o to, aby osoby starsze podczas upałów piły odpowiednią ilość wody.

Odpowiednie nawodnienie zapewnią nie tylko płyny w postaci wody. Pamiętajmy również o substancjach, zawartych w chłodnikach i koktajlach. Można przygotowywać je na bazie wody lub jogurtu. Dodając do nich warzywa i owoce stworzymy lekkie śniadanie lub podwieczorek.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Problem otyłości wśród Polaków.

Otyłość – przyczyny i zapobieganie

Otyłość i nadwaga są obecnie uważane za jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Światowa …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail