Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Suplement kreatyna jako uzupełnienie treningu siłowego.
Ciężko trenujesz? Może czas zastanowić się nad odpowiednim suplementem?

Co daje kreatyna? Czy warto ją przyjmować?

Każdy, kto zaczyna „na poważnie” trenować, prędzej czy później zaczyna się zastanawiać nad włączeniem do swojej diety suplementów. Jednym z najpopularniejszych preparatów dla sportowców jest kreatyna. Czy faktycznie warto ją przyjmować? Czym jest i jak działa? Sprawdź!

Czym jest kreatyna?

Kreatyna to inaczej kwas β-metyloguanidynooctowy. Jest to związek chemiczny, który naturalnie występuje w organizmach ludzi i zwierząt – głównie w mięśniach i ścięgnach. Jest wytwarzany w wątrobie, nerkach i trzustce z trzech aminokwasów argininy, glicyny i metioniny. W wyniku skomplikowanej reakcji przeobraża się w fosfokreatynę, która działa jak magazyn energii potrzebnej m.in. do syntezy białka w mięśniach.

Co daje kreatyna?

Kreatyna poprzez swój udział w magazynowaniu i uwalnianiu energii działa dwutorowo: pomaga jednocześnie zapobiegać rozpadowi mięśni (katabolizmowi) i stymulować przyrost tkanki mięśniowej. Podczas intensywnych ćwiczeń jej działanie zapewnia zwiększoną wytrzymałość, przez co trening może być dłuższy i bardziej efektywny. Ponadto osoby przyjmujące kreatynę znacznie szybciej regenerują się po treningu i odczuwają mniejsze zmęczenie.

Korzyści z jej przyjmowania można odnotować przede wszystkim przy intensywnym i regularnym trenowaniu.

Wiele osób ceni również kreatynę za jej wpływ na wygląd mięśni. To związek, który absorbuje wodę, dlatego jego odpowiednia ilość sprawia, że muskuły są bardziej zaokrąglone i wydają się większe. Wiąże się to jednak z koniecznością zwiększenia ilości spożywanej wody podczas przyjmowania kreatyny (o ok. 20 – 25%).

Jak brać kreatynę?

Kreatynę można sobie dostarczyć wraz z pożywieniem (jej źródłem są przede wszystkim mięso oraz ryby), ale tylko w niewielkich ilościach. Jeśli więc chcesz w pełni korzystać z profitów, jakie oferuje, powinieneś postawić na suplementację. To rozwiązanie szczególnie polecane pasjonatom sportów siłowych i zawodowcom oraz dążących do zwiększenia masy mięśniowej przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej.

Na rynku dostępne są różne formy tej substancji – https://www.active-body.pl/15-kreatyny.

Monohydrat kreatyny jest najtańszy i ma najprostszy skład. Dobrze się przyswaja i działa z opóźnieniem. Składa się cząsteczek kreatyny połączonych z wodą https://www.active-body.pl/olimp-creatine-mega-caps-400-kap.

Jabłczan kreatyny to połączenie monohydratu z kwasem jabłkowym – w zasadzie o takim samym działaniu i lepszej przyswajalności https://www.active-body.pl/trec-jablczan-kreatyny-cm3-powder-500g. Te dwie formy są najpopularniejsze, ale dostępne są jeszcze: łatwo przyswajalny i stabilny cytrynian kreatyny (połączeniem monohydratu z kwasem cytrynowym). Oraz wysoko wydajny i przyswajalny ester etylowy kreatyny uzyskiwany w procesie estryfikacji pomiędzy kreatyną a alkoholem etylowym.

Niezależnie od wybranego rodzaju preparatu nie można zapominać o poprawnym dawkowaniu. Należy zawsze stosować się do zaleceń producenta oraz pamiętać o dostosowaniu dawki i sposobu przyjmowania do indywidualnych uwarunkowań takich jak:

  • rodzaj uprawianego sportu
  • intensywność i częstotliwość treningów
  • dieta
  • oczekiwane rezultaty

Kreatyna najlepiej wchłania się w towarzystwie węglowodanów, a tłuszcze mogą osłabiać jej wchłanianie. Dlatego zawsze powinna być przyjmowana w towarzystwie starannie skomponowanych posiłków. Czy warto? Zdecyduj sam. Warto jednak podkreślić, że kreatyna należy do najlepiej przebadanych, najczęściej stosowanych i najbezpieczniejszych preparatów dla sportowców.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 11 Średnia: 1.7]

Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Po co trenujesz?

Czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie… po co ćwiczysz i trenujesz?

Zastanów się przez chwilę, po co ćwiczysz? Masz jakiś konkretny cel? A może ćwiczysz bo …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test #001

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail