Jak bezpiecznie robić zakupy w trakcie pandemii koronawirusa?
Jak robić zakupy by zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem?

18 pomysłów jak bezpiecznie robić zakupy w czasie pandemii koronawiursa

Wiadomo, że w czasie pandemii trzeba żyć i funkcjonować normalnie – zakupy są podstawową koniecznością i bez względu na to co się dzieje trzeba je robić. Niestety, sklepy są też miejscami, gdzie najłatwiej nam się zarazić – dlatego warto pamiętać o kilkunastu podstawowych zasadach, które zmniejszą ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Pamiętaj – bez względu na to ile masz lat, czy chorujesz przewlekle czy nie i czy jesteś w grupie ryzyka, wychodząc z domu i spotykając się z innymi osobami, musisz myśleć o możliwości zarażenia w dwóch kategoriach:

  • Osoby, która może zostać zarażona
  • Osobę, która może zarazić kogoś innego podczas spotkania (nawet, jeżeli nie masz żadnych objawów chorobowych – TO WAŻNE!)

Dlaczego ważne jest takie dwojakie spojrzenie?

Chroniąc się przed koronawirusem często myślimy o sobie, jako o potencjalnym chorym. Chcemy chronić siebie (i swoich bliskich), ale zapominamy, że nawet nieświadomie, możemy przekazać wirusa komuś innemu.

Pamiętaj jednak, że większość społeczeństwa, która się zarazi wirusem (w tym pewnie Ty) przejdzie chorobę bezobjawowo lub objawy będą niezbyt dokuczliwe (jak zwykłe przeziębienie).

Także, z jednej strony  taka wiadomość uspokaja – statystycznie jest duża szansa, że nawet nie dowiesz się o tym, że byłaś chora na koronawirusa, a jeżeli zachorujesz – że przejdziesz infekcję łagodnie i nic Ci się nie stanie.

Z drugiej jednak, to uspokojenie nie oznacza jednak, że możesz sobie pozwolić na lekkomyślność! Wręcz przeciwnie – trzeba pozostać cały czas czujną, i zachowywać się tak jakbyś zdradzała najgorsze objawy infekcji i mogła potencjalnie zarażać innych.

Trzeba pamiętać o tym, że wychodząc do sklepu mamy obowiązek nie tylko chronić zdrowie swoje i swoich najbliższych, ale też myśleć o sobie jako potencjalnym nosicielu koronawirusa – a co za tym idzie, dołożyć maksymalnych starań by chronić zdrowie wszystkich osób, które spotykamy.

Zdanie sobie sprawy z tego, że nawet nieświadomie możesz przyczynić się do śmierci lub choroby innych osób, które spotkasz na zakupach / na ulicy – powinno zmienić perspektywę myślenia. 

Ponadto mamy obowiązek obecnie dbać o nasz największy skarb narodowy jakim są pracownicy wykonujący żywotne z punktu widzenia normalnego życia, czynności. 

W dobie pandemii kluczowe dla tego, byśmy żyli normalnie, byśmy mogli kupować jedzenie, korzystać z wody, gazu, prądu, byśmy czuli się bezpieczenie, jest zadbanie o zdrowie, komfort i dobre samopoczucie osób, które realizują tak ważne, społecznie zawody: nie tylko lekarzy, pielęgniarek, salowych i obsługi technicznej szpiatala, ale też osób, które zapewniają nam dostaw i pozwalają normalnie żyć: kasjerek, dostawców, pracowników sklepów, pracowników administracji, policjantów, strażaków.

To prawdziwi bohaterowie dnia codziennego, którzy ryzykują swoje zdrowie spotykając się z tysiącami osób codziennie. Nie możemy pozwolić na to, by narażać ich na dodatkowe ryzyko (wyobraź sobie, co się stanie, jeżeli jedna osoba ze sklepu zachoruje i wszyscy pracownicy będą musieli przejść kwarantannę).

Dlatego czas na pełną mobilizację i pełne, odpowiedzialne, dojrzałe zachowanie – dlatego, że dziś każda osoba jest odpowiedzialna za zdrowie całego społeczeństwa.

I stwierdzeniu tym nie ma ani krzty przesady. Każdy z nas może dołożyć cegiełkę do tego, by pandemia zakończyła się jak najszybciej.

O czym warto pamiętać, wychodząc na zakupy?

1. Jeżeli nie musisz – nie wychodź

Nie wychodź po zakupy jeżeli nie musisz. Pandemia to nie czas na realizowanie drobnych zachcianek i robienie zakupów co rano raz dziennie. Zrób jedne, solidne zakupy i rób je raz na tydzień / dwa tygodnie.

2. Przestrzegaj nowych zasad bezpieczeństwa – nie pchaj się na chama do środka

Kolejki, odstępy i wpuszczanie do sklepu określonej liczby osób są przygotowane dla bezpieczeństwa wszystkich. Jeżeli trzeba czekać przed sklepem, bo w środku jest już wypełniony limit – czekaj. Nie bądź samolubna. Nie irytuj się. Nie bądź niecierpliwa. Zachowuj odstęp w kolejkach. Nie złość się na obsługę, nie krzycz. Nie bój się zwracać uwagi innym klientom, jeżeli nie stosują się do zasad.

3. Skróć czas przebywania w sklepie do minimum

Im krócej przebywasz w sklepie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że się zarazisz. To nie czas na przymierzanie ubrań, wybieranie i przebieranie w produktach. Produkty (ceny i gramaturę) spokojnie możesz sprawdzić w internecie. Potraktuj zakupy jak misję wojskową – wpadasz, kupujesz co musisz i idziesz do domu.

4. Przygotuj wcześniej listę zakupów

Gotowa lista zakupów, oszczędzi Ci czasu wybierania i przeglądania produktów. Dzięki niej będziesz krócej w sklepie. Pomoże Ci też zaoszczędzić, bo kupisz wyłącznie to, co jest niezbędne 🙂

5. Trzymaj dystans 1 – 1,5 metra między klientami

Bliski dystans naraża się na zarażenie. Pamiętaj, by czekając w kolejce przed sklepem, w środku utrzymywać odpowiedni dystans. Chodzi zarówno o stanie w kolejce, jak i wybieranie produktów. Stój minimum 1 – 1,5 metra od innych osób.

6. Wybierając pieczywo, ciastka i warzywa – używaj rękawiczek

Pamiętaj, że nie wszyscy klienci są odpowiedzialni tak jak Ty. Niektórzy dalej bagatelizują (niesłusznie) ryzyko! Bez skrępowania pakują brudne ręce do opakowań i wybierają swoją bułkę życia (bo jest jedną godzinę świeższa).

Jeżeli możesz – zrezygnuj z zakupów produktów, które leżą hurtem, a które trudno w domu będzie umyć (na przykład pieczywa / ciastek). Najlepiej kupuj pieczywo pakowane – jeżeli masz taką możliwość.

Możesz również wybierać lokalne piekarnie – tam kontakt z pieczywem mają pracownicy, którzy zapewne przestrzegają zasad higieny dużo bardziej, niż horda niezdyscyplinowanych klientów.

Jeżeli decydujesz się na zakup produktów do których mają dostęp wszyscy – zawsze korzystaj z rękawiczek!

7. Niech jedna osoba z rodziny wychodzi po zakupy

Unikaj zakupów rodzinnych. Niech po zakupy chodzi tylko i wyłącznie jedna osoba. Idąc większą grupą – zwiększasz ryzyko infekcji.

8. Jesteś w grupie ryzyka – poproś o zrobienie zakupów rodzinę / sąsiada

Jeżeli masz powyżej 60 lat, chorujesz przewlekle – nie idź sama na zakupy! Poproś o zakupy rodzinę, sąsiada. Nie narażaj się na niepotrzebne niebezpieczeństwo.

9. Zrób za jednym zamachem większe zakupy

Spokojnie! Nie chodzi o to, że zabraknie towaru w sklepach. To nieuzasadniony mit, który wzmaga panikę i sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa (w kolejce i tłumie dużo łatwiej się zarazić).

Nawet w Wuhan, ognisku epidemii, po kilku dniach sytuacja zaopatrzeniowa wróciła do normy (a mieszka tam 11 milionów ludzi to prawie 1/3 ludności Polski!)

Nie musisz się martwić o łańcuch dostaw.

Natomiast robiąc jedne duże zakupy, nie będziesz musiała  na bieżąco uzupełniać drobnych zapasów – a to oznacza mniej wyjść do sklepu.

Obecnie na szczęście kolejki są mniejsze (lub ich nie ma), a kluczowy towar (makarony, kasze, ryż, mięso) do sklepów już powrócił.

10. Po powrocie i rozpakowywaniu dokładnie zdezynfekuj ręce

Pamiętaj – zrób to, jak już rozładujesz i rozpakujesz wszystkie produkty, dokładnie umyj i zdezynfekuj ręce. Dodatkowo możesz umyć warzywa i

11. Nie ucinaj pogawędek ze spotkanymi osobami

Pandemia to nie czas obecnie na zatrzymywanie się pogawędki z sąsiadami, których spotkasz w drodze do sklepu. A niestety takie obrazki dalej się zdarzają.

Nie zatrzymuj się, nie stawaj w kółeczku wzajemnej adoracji, nie siej paniki, nie powielaj niesprawdzonych informacji. Kup co masz kupić i wracaj do domu. Grzecznie przywitaj się z oddali i umów się na rozmowę przez telefon / komunikatory internetowe.

12. NIGDY! Nie kasłaj i nie kichaj w stronę innych osób

Jeżeli pokasłujesz, kaszlesz lub kichasz – nigdy nie rób tego z otwartymi ustami. Trzymaj pod ręką chusteczkę, kichnij w nią, zwiń i natychmiast wyrzuć do śmieci. NIGDY nie kichaj na inne osoby, ani produkty spożywcze.

Jeżeli nie masz chusteczki – kichnij w rękaw.

13. Po powrocie – od razu umyj ręce

Gdy wrócisz do domu, przebierzesz i rozpakujesz zakupy – od razu dokładnie umyj i zdezynfekuj ręce. Nie ma potwierdzonych doniesień, że można zarazić się drogą pokarmową, natomiast trzeba zminimalizować ryzyko, przeniesienia wirusa w okolice śluzówek nosa lub oka.

Pamiętaj więc, by nie dotykać tych okolic! Powstrzymuj się od przecierania i drapania.

14. Jeżeli możesz – zamawiaj zakupy online

Jeżeli masz możliwość i sklepy w Twojej okolicy dopuszczają taką opcję – zrób zakupy spożywcze przez internet. Ogranicz do minimum kontakt z dostawcą.

15. Wspieraj lokalnych gastronomów – zamawiaj jedzenie online

Dla większości drobnych przedsiębiorców z branży gastronomicznej nadchodzą ciężkie czasy. Możesz ich wspierać zamawiając jedzenie online. Większość z nich przestrzega procedur, które umożliwiają dostarczenie żywności bez kontaktu z osobą zamawiającą. Zanim przystąpisz do konsumpcji – dokładnie umyj ręce.

16. Myj dokładnie warzywa i owoce

Najbardziej narażasz się na kontakt z płynami ustrojowymi (śliną, kichnięciem) na warzywach i owocach, które nie są zapakowane i mogły mieć bezpośredni kontakt z dłońmi osoby zarażonej. Dlatego pamiętaj, by je dokładnie umyć przed spożyciem (choć mamy nadzieję, że do tej pory też to robiłaś :)).

17. Płać kartą zbliżeniowo

Pieniądze mogą przenieść wirusa z rąk do rąk – dlatego, jeżeli masz taką możliwość – płać kartą zbliżeniowo za zakupy.

WAGA! W internecie pojawiają się pomysły, by dezynfekować pieniądze w mikrofalówce. POD ŻADNYM POZOREM TEGO NIE RÓB – w banknoty jest wszyty pasek magnetyczny, który spali papier i może uszkodzić mikrofalówkę. To działa tak samo, jakbyś do mikrofalówki próbowała włożyć metalowe sztućce.
U

18. Widzisz dużą kolejkę pod sklepem? Odpuść sobie czekanie – przyjdź później

Najlepszą „przysługę” jaką można było wyświadczyć wirusowi w pierwszych dniach pandemii, było histeryczne czekanie w kolejkach przed sklepami i napieranie na siebie w kolejkach do kas. To wymarzone warunki do wzajemnego zarażania.

W kolejkach tych przodowały w tym niestety starsze osoby, z grup ryzyka (eufemistycznie nazywane „seniorami”, choć na usta redaktorowi cisną się inne, bardziej dosadne określenia), które już od wczesnych godzin porannych okupywały wejścia, tłocząc się i przepychając.

Było to tym gorsze, że jeszcze nikt wtedy nie ustalił procedur bezpieczeństwa – dotyczących tych choćby zachowania odległości, nie dezynfekował wózków, nie kontrolował ilości osób w sklepie.

Pamiętaj! To nie wojna! Podejdź do tego na spokojnie! Żywności w sklepach nie zabraknie! Dzisiaj sklepy są już pełne towaru, a ludzie przejadają w domach zapasy, które zrobili wcześniej (co jakby samo się wyklucza z ideą zapasów).

Dlatego, jeżeli widzisz dużą kolejkę – odpuść, sobie, idź na spacer i wróć później.

A Ty jakie masz sposoby na zachowanie higieny? Pisz w komentarzu!

Coś pominęliśmy, uzupełniłabyś o coś naszą listę? Pisz śmiało w komentarzu! Chcesz się podzielić wrażeniami z zakupów? Napisz jak to u Ciebie wyglądało.

Źródła:

1, 2, 3, 4, 

Check Also

Bielizna przeciwko otarciom – obalamy 13 największych mitów

Na temat bielizny przeciwko otarciom istnieje kilkanaście mitów, które sprawiają, że kobiety decydują się na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail