Niestety dzieci, które spędzają czas grając w gry na komputerze lub smartfonie dosyć szybko zaczynają postrzegać tę formę zabawy jako najlepszą i najbardziej rozrywkową. Przed oczami pojawia się dużo kolorowych obrazków, dużo się dzieje, a zabawa sama w sobie jest prosta – wymaga użycia jedynie dwóch kciuków. Dlatego im więcej dziecko gra i korzysta z konsoli, komputera czy smartfona, tym trudniej będzie zaproponować mu coś ciekawszego, co dostarczy więcej ilości endorfin.
1. Łatwy dostęp do komputera / telefonu
Przede wszystkim opuszczajmy miejsce, gdzie jest dostęp do komputera i telefonu. Jeżeli wychodzimy z domu, to telefon powinien w nim zostać. Gdy w zasięgu ręki nie ma przedmiotu pożądania, dużo prościej będzie zainteresować dziecko czymś innym.
2. Daj przykład dziecku
Druga sprawa to dawanie przykładu. Jeżeli chcemy, aby dziecko zainteresowało się jakąś inną formą spędzania czasu, chciało się z nami aktywnie bawić i robić cokolwiek innego niż granie, to my jako rodzice, również musimy ograniczyć korzystanie z telefonu.
Dziecko powinno widzieć, że telefon leży nieużywany, a rodzic zajmuje się czymś innym niż ciągłe skrolowanie i sprawdzanie wiadomości.
W odwrotnej sytuacji dziecko otrzymuje komunikat: okej, rodzic siedzi ciągle z nosem w telefonie, to ja też tak mogę. Ponadto, jeżeli chcemy aby dziecko aktywnie się bawiło, zaczęło pływać czy chodzić na rower, to sami musimy zwiększyć naszą aktywność fizyczną. I nie musimy od razu rozpoczynać katorżniczych treningów, wystarczą luźne treningi w domu, szybkie spacery czy właśnie rower, aby dziecko widziało, że my również się ruszamy. Dziecko potrzebuje wzoru!
3. Wspólna aktywność najlepszą receptą!
I po trzecie – ustalmy z dzieckiem prosty plan, że codziennie wspólnie robimy coś związanego z aktywnością. I to my, jako rodzice, codziennie coś takiego proponujemy – wyjście na spacer, na basen, wspólne wyścigi w mieszkaniu, wyjście do sali zabaw, wspólne rzucanie do celu, itp. Umowa jest taka, że rodzic wymyśla codziennie jedną rzecz i – co by się nie działo – wspólnie uczestniczy w niej z dzieckiem.
Natomiast, jeżeli to dziecko będzie miało pomysł na aktywną zabawę i będzie chciało przejąć inicjatywę, jak najbardziej mu na to pozwólmy. Wtedy tym chętniej będzie brało udział w wybranej aktywności, która z czasem, być może, przerodzi się w pasję.
Więcej na ten temat znajdziesz w naszym filmie. To tylko niecałe 4 minuty, które być może pomogą ci w rozwiązaniu problemu odciągnięcia dziecka od komputera, konsoli czy smartfona.