Przy planowaniu wakacji z dzieckiem, bezpieczeństwo powinno być naszym priorytetem. Wszyscy pamiętają o zabraniu ze sobą podstawowych rzeczy jak klucze, telefon czy portfel, ale w kontekście bezpieczeństwa na wakacjach warto pamiętać o kilku innych ważnych czynnościach.
Bezpieczne wakacje z dzieckiem wymagają dokładnego planowania i przygotowania. W końcu wakacje powinny być czasem relaksu, zabawy i radości, a nie stresu i niepokoju. Dlatego, oprócz zabawek, kremów z filtrem i ubrań, warto pamiętać o ABC dla dziecka w przypadku, gdy się zgubi.
A teraz zastanów się:
- Czy wiesz co zrobić, jeżeli twoje dziecko nie potrafi zapamiętać twojego numeru telefonu?
- Czy potrafisz zlokalizować swoje dziecko za pomocą waszych telefonów, ale bez dzwonienia?
- Czy znasz na pamięć swój numer telefonu lub numer do dowolnego członka rodziny?
Zanim zaczniesz czytać dalej, zapytaj swoje dziecko czy potrafi odblokować twój telefon i z pamięci zadzwonić do drugiego rodzica?
POBIERZ CHECLISTĘ PRZED WYJAZDEM
Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach – 5 najważniejszych porad dla dziecka, jeżeli się zgubi
Bezpieczeństwo na wakacjach – 60 sekund dla bezpiecznych wakacji z dzieckiem
Zasady bezpieczeństwa dla dzieci na wakacjach
Bezpieczne dziecko na wakacjach to priorytet dla każdego rodzica. Warto przypomnieć swojemu dziecku kilka podstawowych zasad, które pozwolą mu czuć się bezpiecznie na każdym kroku.
- Po pierwsze, jeśli zgubisz się na wakacjach, nie panikuj. Ważne jest, aby pozostać w jednym miejscu i czekać na przyjście rodziców. Mama i tata na pewno będą szukać ciebie, więc pozostań w miejscu, w którym się zgubiłeś.
- Po drugie, skorzystaj z pomocy innych ludzi. Wołając swoich rodziców, wołaj ich po imieniu, np. „tato Przemku!”, „mamo Magdo!”. Dzięki temu będzie ci łatwiej zwrócić uwagę swoich rodziców, a inni ludzie również prościej będą mogli ich znaleźć.
- Po trzecie, nie bój się prosić o pomoc. Poproś osobę obok ciebie, aby zadzwoniła na numer, który rodzice zostawili ci w pamięci lub na specjalnej opasce. To ułatwi rodzicom odnalezienie cię w razie potrzeby.
- Po czwarte, jeśli rodzice nie pojawiają się przez dłuższy czas, udaj się do najbliższego sklepu, ochroniarza, policjanta lub ratownika i poinformuj ich, że zgubiłeś się. Podaj im swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu rodziców. Oni na pewno ci pomogą.
- Po piąte, pamiętaj, że nigdy nie powinieneś szukać swoich rodziców z obcą osobą. To może być bardzo niebezpieczne. Zawsze czekaj na rodziców w miejscu, w którym się zgubiłeś. To najbezpieczniejsze rozwiązanie.
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w czasie wakacji – infografika
Tutaj znajdziesz kolejną wskazówkę
Czy dziecko może się bronić? | Bezpieczne dziecko na wakacjach #5
Zobacz cały webinar – Bezpieczne dziecko na wakacjach – Co zrobić, gdy dziecko zgubi się na wakacyjnym wyjeździe?
Czy wiesz co zrobić, gdy:
- Dziecko się zgubi (na plaży, w lesie, na deptaku w tłumie, w obcym mieście, za granicą) i nie będzie mogło / umiało się z tobą skontaktować?
- Ktoś będzie je zaczepiał i mu groził (np. rówieśnicy będą chcieli zabrać pieniądze / telefon) – a ciebie nie będzie w pobliżu?
- Dorosły będzie chciał je porwać i zrobić mu krzywdę?
- Zdarzy się wypadek i dziecko będzie samo musiało wezwać pomoc i powiedzieć co, komu i gdzie się stało?
Webinar trwa nieco ponad 60 min i zawiera potężną wiedzę na temat bezpieczeństwa dzieci na wakacjach. Jest to coś, co każdy rodzic powinien znać, a jego dzieci stosować. To nie tylko garść suchych informacji, ale przede wszystkim konkretna lista zachowań oraz sposobów, jak utrwalać u dzieci znajomość procedur bezpieczeństwa w przypadku wypadku.
Całość webinaru jest oparta o dostępną do pobrania mapę myśli, dzięki czemu odbiór treści, jest jeszcze prostszy.
Czym jest e-book 47 gier i zabaw ruchowych dla całej rodziny
Jest to zbiór ponad 150 pomysłów na aktywne zabawy z dzieckiem w wieku od 3 do 12 roku życia. Dzięki tej książce, już nigdy nie usłyszysz od swojego dziecka „Mamo! Nudzę się!”. Pomysły przedstawione w e-booku są przetestowane zarówno z dzieckiem w domu, jak i na salach treningowych, dlatego ręczymy za skuteczność tych zabaw.
Dodatkowo każdy posiadacz e-booka staje się równocześnie właścicielem dostępu do każdego Webinaru Live, który odbył się w przeszłości, dzięki czemu można na spokojnie wracać do wiedzy z webinaru w dowolnym momencie.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat e-booka? Kliknij w ten link lub baner poniżej – 47 gier i zabaw ruchowych dla całej rodziny
Dowiedz się więcej na temat e-booka
Bądź na bieżąco z informacjami!
Jeżeli szukasz pomysłów na gry i zabawy dla dzieci – polub moje strony:
- Aktywna Rodzina na Facebooku
- Grupa z pomysłami na gry i zabawy dla dzieci
- Aktywna Rodzina na Instagramie
A czy twoje dziecko zna wszystkie zasady bezpieczeństwa?
Jeżeli znasz jakieś sprawdzone sposoby, jak uczyć dzieci procedur bezpieczeństwa lub uważasz, że warto byłoby coś dodać do aktualnego zestawienia – napisz koniecznie w komentarzu. Dzięki temu wszyscy rodzice będą mogli skorzystać, a nasze dzieci będą jeszcze bezpieczniejsze.
Ważne!!!
Jeżeli zgadzasz się z powyższymi procedurami bezpieczeństwa i uważasz, że każdy rodzic powinien edukować swoje dziecko w tej kwestii – udostępnij ten artykuł lub podeślij go swoim znajomym, którzy też mają dzieci. Zadbajmy wspólnie o bezpieczne wakacje.