Joga jest systemem ćwiczeń psychofizycznych, który ma już ponad 5 tysięcy lat. Poprawia nie tylko naszą kondycję fizyczną, ale również idealnie wpływa na stan naszego umysłu: pozwala się wyciszyć, uspokoić, odzyskać równowagę.
Joga pochodzi ze starożytnych Indii, gdzie narodziła się praktyka polegająca na ćwiczeniu pozycji, które pomagają nam ćwiczyć ciało i umysł oraz zrozumieć zasady ich funkcjonowania. W rezultacie osiągamy zjednoczenie pierwiastku duchowego z materialnym.
Joga jest praktykowana przez miliony ludzi na całym świecie: zarówno jako osobne ćwiczenia, jak i system wspomagający inne dyscypliny sportu. Regularne treningi poprawiają koncentrację, kondycję, a także gibkość naszego ciała.
Wiele osób określa jogę mianem „narkotyku”: kto raz spróbował, nie wyobraża sobie funkcjonowania bez regularnych ćwiczeń.
Niemal wszystkie asany (pozycje jogi) noszą nazwy zwierząt, ptaków i gadów, gdyż starożytni, tworząc system jogi, podpatrywali zwierzęta – ich doskonałą znajomość ruchu, celowość wysiłku i szybkość regeneracji.
Joga to ćwiczenia dla każdego!
Nigdy nie jest za późno na uprawianie jogi. Każdy z nas, niezależnie od wieku, przebytych chorób i predyspozycji ciała, może praktykować jogę. Ludzie biznesu ćwiczą jogę, żeby odreagować stres i pozbyć się napięcia, które towarzyszy im na co dzień. Kobiety w ciąży, aby mieć łatwiejszy poród i szybciej powrócić do pełnej sprawności. Sportowcy by utrzymać wysoką formę. Często też zaczynamy przygodę z jogą, gdy boli nas kręgosłup, cierpimy na migreny, bezsenność lub poszukujemy nowej drogi życia.
Jakie są zalety uprawiania jogi?
Korzystne efekty odczuwane są już podczas pierwszej sesji jogi i pogłębiają się w miarę dalszej, systematycznej praktyki. Nauka jogi mówi, że człowiek jest całością złożoną ze współzależnych elementów – ciała, zmysłów, myślenia, emocji, intelektu, intuicji oraz duszy. Oddziaływanie na dowolny z tych elementów powoduje automatyczną zmianę innych.
Efekty jogi na poziomie ciała:
- poprawa krążenia krwi, oddechu, kondycji
- dodanie energii poprzez przyspieszenie przemiany materii i przepływu płynów ustrojowych
- korygowanie asymetrii ciała i przywracanie prawidłowej postawy
- rozciąganie przykurczonych mięśni i wzmacnianie mięśni zwiotczałych
- zdrowie i elastyczność kręgosłupa i stawów
- lekkość i gibkość
- oczyszczenie organizmu na poziomie fizjologicznym poprzez masowanie organów wewnętrznych.
Joga poprawia też wyraźnie efekty na poziomie psychosomatycznym:
- poprawa jakości snu
- rozluźnienie napięć, np. w brzuchu, barkach, karku
- usunięcie nadmiernej potliwości i drżenia ciała w sytuacjach stresowych
- regulacja wydzielania hormonów
- przywrócenie naturalnego ciśnienia krwi
- usprawnienie funkcji seksualnych
- redukcja migren i bólów głowy
Efekty na poziomie umysłu:
- stabilność emocjonalna
- jasność myślenia
- zdolność koncentracji
- usprawnienie pracy organów zmysłów
- poprawa pamięci
Pamiętaj, że to tylko niektóre z dobroczynnych efektów jogi. Jogini przekonują także, że joga pomaga zwalczać bóle głowy i stawów, ułatwia łagodne przejście przez okres przekwitania, wspomaga leczenie depresji i pomaga zrzucić nadwagę, jak również wspomaga leczenie i leczy wiele innych chorób i dolegliwości.
Jak zacząć?
Najlepiej zapisać się do grupy początkującej, która ćwiczy pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Zwykle joginów przedstawia się w pozycji stania na rękach lub na głowie, ale nie masz się czego obawiać, na pierwszych zajęciach nikt nie będzie tego od Ciebie wymagał. Upłynie sporo czasu zanim opanujesz perfekcyjnie asany podstawowe oraz zasady pranajamy (technika opanowania oddechu), która jest niezmiernie ważnym elementem jogi, gdyż uważny wdech dotlenia całe ciało, a prawidłowy wydech oczyszcza płuca i przyspiesza wydalanie z organizmu substancji toksycznych.
Rady dla początkujących, zaczynających swoją przygodę z jogą:
- Minimum trzy godziny przed ćwiczeniami nie jedz obfitego posiłku.
- Ćwicz w miejscu czystym i przewietrzonym.
- Nie powinnaś odczuwać napięcia w mięśniach twarzy, w uszach i oczach.
- Oddychaj swobodnie przez nos, nie wstrzymuj oddechu podczas trwania w pozycji.
- W każdej asanie pozostawaj na 5 oddechów.
- Zawsze po zakończeniu praktyki asan, połóż się na plecach i odpocznij przez ok. 10 minut, aby usunąć zmęczenie i rozluźnić ciało.