Jesteś rodzicem, który uwielbia bawić się ze swoim dzieckiem? Chcesz, aby jak najwięcej czasu dziecko spędzało na aktywnej zabawie, zamiast patrzeć w ekran smartfona? Czujesz, że czegoś brakuje twojemu dziecku, aby czerpać maksymalną radość z zabawy? Sprawdź moje 4 skuteczne sposoby na zachęcenie każdego dziecka do zabawy.
Obejrzyj film – Sposoby zachęcające dzieci do zabawy, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia
1. Specjalny strój dla dziecka
Niech dziecko w zabawie będzie ulubionym superbohaterem czy księżniczką. Niech na czas zabawy dziecko wcieli się w swoją ulubioną postać, zyska jej super moce, wygląd czy dodatkowe wyposażenie. Jako rodzice możemy w prosty sposób przygotować strój superbohatera dla naszego dziecka
Jakie elementy stroju warto przygotować:
- peleryna,
- maska,
- specjalny symbol superbohatera do naklejenia na koszulkę,
- specjalny atrybut, jak różdżka, kapelusz czy młot Thora.
Bardzo często dzieci już posiadają w swoich zabawkach zestawy małego strażaka czy doktora. Jeżeli są to postacie, w które lubią się wcielać, to jak najbardziej właśnie przy aktywnych zabawach powinniśmy korzystać z tych zestawów.
2. Historia do zabawy
Jak podejść do wprowadzenia historii do zabawy. Poniżej kilka przykładów:
- Zamiast rzucania do celu jesteśmy na turnieju rycerskim, gdzie Robin Hood strzela do tarczy.
- To nie jest skakanie po poduszkach. Mówimy dziecku, że jest astronautą na ognistej planecie i musi skakać po półkach skalnych, aby nie wpaść do lawy i bezpiecznie wrócić do statku kosmicznego.
- Zabawa z liną może zamienić się w specjalną akcję ratunkową przytulanek, które utknęły na bezludnej wyspie, a my jako śmigłowiec ratunkowy musimy je uratować.
- Czołganie się pod krzesłami może stać się niesamowitą misją dla małego archeologa, który tunelem musi dostać się do starożytnej świątyni, aby odnaleźć zaginiony skarb. Ale uwaga! Świątynia jest zbudowana z poduszek, które mogą w prosty sposób się zawalić – mały archeolog musi być bardzo ostrożny.
- Korytarz w mieszkaniu poprzecinany taśmami malarskimi staje się korytarzem pełnym laserów, których dotknięcie aktywuje alarm. A nasz mały złodziejaszek chce ukraść ulubioną przytulankę. Musi jednak uważać na lasery i śpiącego obok strażnika. Także cicho sza.
- Balony poprzyklejane do ściany i dziecko uzbrojone we włócznię z długopisu. To nic innego, jak polowanie na mamuty. Trzeba chować się za poduszkami, aby nie spłoszyć zwierzyny, a następnie jednym celnym rzutem upolować balon z mamutem lub bizonem.
- Wieża z poduszek to nic innego, jak nowy najwyższy szczyt świata. Czy mały śmiałek da radę dotrzeć na szczyt? Czy nie pokona go wiatr lub lodowy potwór?
3. Wyzwania, osiągnięcia i tablice z wynikami
Starsze dzieci uwielbiają rywalizować z rodzicami. Na tablicy możemy zapisywać wyniki biegów na czas czy wyniki trafień w rzucaniu do celu. Zwycięzca może w tym momencie otrzymać medal/status sportowca tygodnia. Dzięki temu możemy motywować dziecko do cotygodniowych aktywności, aby mogło obronić tytuł domowego sportowca tygodnia.
Co przykładowo można zapisać na tablicy z wynikami:
- czas w jakim dziecko pokonało domowy tor przeszkód,
- punkty zdobyte za trafienia w rzucaniu do celu,
- czas, w którym dziecko stało nieruchomo w jakiejś trudnej pozycji, np. plank,
- regularne uczestnictwo w domowych zabawach w ciągu tygodnia (warto docenić starania, a nie same wyniki),
- ilość podbić balonów za pomocą nogi, zanim te spadną na ziemię.
4. Aktywny rodzic
Jeżeli jako rodzice nie wiemy jak zachęcić dziecko do zabawy, ale sami mamy ulubiony sport/aktywność, to polecam aby zacząć ćwiczyć w domu i poczekać, aż dziecko samo podejdzie i zapyta co robimy. Często im młodsze dziecko, tym chętniej do nas podejdzie i nawet bez pytania zacznie naśladować nasze ruchy.
Dzieci – jak często powtarzam – są naszym lustrem, więc jeżeli zobaczą, że nam rodzicom chce się coś robić, to chętnie do nas dołączą.