Skutki nadopiekuńczości rodziców.
Czy Ty też zabezpieczasz swoje dziecko przed wszystkim?

Czym jest „NIEBEZPIECZNY” parasol bezpieczeństwa dla dziecka?

Jesteś rodzicem, który chce, aby jego dziecko było bezpieczne? Dbasz o swój skarb na każdym kroku i chronisz przed każdym niebezpieczeństwem? Sprawdź jak „niebezpieczny” parasol bezpieczeństwa może zaszkodzić twojemu dziecku.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Obejrzyj film – Czym jest „NIEBEZPIECZNY” parasol bezpieczeństwa dla dziecka?

Nie da się dbać o dziecko przez 100% czasu.

Jako ludzie mamy szereg różnych obowiązków – pracę, zakupy, dbanie o dom, hobby – i nie jesteśmy w stanie całej swojej uwagi poświęcić dziecku. Nawet rodzice, którzy całą swoją uwagę skupiają wyłącznie na opiece nad dziećmi, kiedyś wypuszczą je do szkoły czy na podwórko z kolegami i nie będą w stanie nad nim czuwać.

Stale zachowując czujność, tak naprawdę osłabiamy naszą zdolność do reakcji na niebezpieczeństwo. Poza tym rodzice też czasem muszą odpocząć.

Panikujące dziecko

Dziecko będące cały czas pod parasolem bezpieczeństwa, w sytuacji zagrożenia wpadnie w panikę. Natomiast dziecko, które poradziło już sobie z kilkoma ciężkimi sytuacjami lub zostało przygotowane poprzez rozmowę z rodzicami na taką ewentualność, poradzi sobie z trudnościami zdecydowanie lepiej.

To trochę jak z jazdą samochodem – im więcej skrzyżowań pokonamy, tym lepiej poradzimy sobie w obcym mieście. Natomiast jeżeli codziennie korzystamy wyłącznie z jednej drogi i nie patrzymy na znaki, to wypad do nowego miasta może się skończyć walką o życie.

Czy twoje dziecko wie jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, gdy nie ma cię w pobliżu?

Jeżeli damy dziecku zielone światło na zdobywanie doświadczeń oraz omówimy z dzieckiem trudne sytuacje, jak na przykład: zgubienie się, pobicie, konieczność poproszenie obcej osoby o pomoc, bycie świadkiem czy uczestnikiem wypadku, to w realnej sytuacji zagrożenia dziecko nie wpadnie w panikę i będzie nauczone odpowiedniej reakcji, a my będziemy spokojniejsi.

Nie chodzi w tym o to, aby straszyć dziecko i mówić, że jak pójdzie tam, gdzie nie wolno, to stanie się coś strasznego. Chodzi o to, aby przedstawić dziecku jakie sytuacje mogą się wydarzyć i aby nauczyć je właściwego reagowania, jeżeli faktycznie one wystąpią.

3 sygnały, że roztaczasz nad dzieckiem „niebezpieczny” parasol bezpieczeństwa

  • Wszystko robisz za dziecko: wiązanie butów, przygotowywanie śniadania, zaprowadzanie do szkoły, stawanie w obronie przed rodzeństwem, bezpośrednia stawanie w obronie dziecka, kiedy kolega zabrał mu łopatkę w piaskownicy, itp.
  • Nie pozwalasz dziecku odejść nawet na krok od siebie: na placu zabaw jesteś zaraz obok dziecka, w parku idziesz zaraz obok, w sklepie dziecko nie może nawet na dziale z zabawkami chodzić samo.
  • Straszysz dziecko niebezpiecznymi sytuacjami: jeżeli wyjdziesz sam z domu to na pewno cię porwą, jeżeli pójdziesz skrótem do szkoły to na pewno cię pobiją i okradną, jeżeli nie zatrzymasz się przed drogą i nie sprawdzić 5 razy czy nic nie jedzie, to na pewno auto cię rozejdzie.

Narzędzia które pomogą dziecku zadbać o bezpieczeństwo

  • Telefon – będzie mogło zadzwonić lub napisać w niebezpiecznej sytuacji do rodzica.
  • Nawyk mówienia rodzicowi gdzie idzie i kiedy wraca – przestaniesz dawać wieczne zakazy, które zachęcają do ucieczek, a w zamian otrzymasz jasne i pewne informacje gdzie dziecko się znajduje.
  • Pozwolenie dla dziecka na użycie krzyku i siły w samoobronie – dziecko musi wiedzieć, że jeżeli ktoś je zaatakuje to może „bić się” w samoobronie.
  • Gwarancja bezpieczeństwa w domu – dzieci muszą wiedzieć, że jeżeli wrócą do domu np. okradzione, to nie otrzymają z tego powodu kary. W przeciwnym wypadku przy kolejnej podobnej sytuacji mogą niepotrzebnie stanąć w obronie mienia, zamiast zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Dziecko nie musi pomagać dorosłym

Dziecko musi wiedzieć że udzielanie pomocy jest dobre, ale samo nie musi pomagać obcej osobie dorosłej. Powinno poinformować rodzica, że inna osoba potrzebuje pomocy.

Koniec z oczywistym autorytetem osoby dorosłej

Dzieci nie powinny myśleć, że trzeba bezgranicznie słuchać osób dorosłych. Musimy uświadomić dziecku, że jeżeli obca osoba chce je do czegoś zmusić, to – jeżeli ma choć cień wątpliwości wobec jej zamiarów – powinno czym prędzej udać się do rodzica i poinformować o zaistniałej sytuacji.

Dzieci świetnie sobie radzą

Zwróć uwagę, jak dzieci na koloniach otrzymują czas wolny w zupełnie obcych dla siebie miejscach i bezpiecznie kupują pamiątki, zwiedzają i wracają na umówione miejsce będąc przez cały czas BEZ OPIEKI. Chodzi o to, że musimy zaufać naszym dzieciom i uczyć je „przetrwania” w świecie, a nie wiecznie skupiać się na ich ochronie.


Masz pytania? Poszukujesz dodatkowych pomysłów jak zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka?

Koniecznie sprawdź mój webinar o bezpieczeństwie który jest dodatkiem do mojego e-booka i zyskaj nowe pomysły na zabawy. Masz własne pomysły, jak dbać o bezpieczeństwo swojego dziecka? Podziel się nimi w komentarzu.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Czy ocet jabłkowy odchudza?

Czy ocet jabłkowy odchudza? W czym pomaga?

Proces odchudzania jest dość złożony. Musisz zadbać nie tylko o regularną aktywność fizyczną, ale także …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail