Co warto zabrać ze sprzętu narciarskiego na wypad na narty?

Narty – 8 podstawowych elementów wyposażenia, o których nie możesz zapomnieć

Przerwa świąteczna, a wraz z nią zimowe ferie, zbliżają się wielkimi krokami. Dla wielu z nas oznacza to zimowe szaleństwo na stoku. Zanim jednak wyruszysz na podbój kolejnych wyciągów narciarskich, sprawdź czy twoje podstawowe narciarskie wyposażenie jest kompletne.

Choć wydaje się oczywistym, co należy wziąć ze sobą na stok by spokojnie pojeździć na nartach, to jednak warto – przed wyjazdem – zrobić checklistę i faktycznie ten ekwipunek spakować. Zamiast tracić czas na zastanawianie się – skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Podstawowe elementy wyposażenia narciarskiego:

1. Narty

Narty to oczywista sprawa, ponieważ bez nich nie pozjeżdżasz ze stoku.

Jeżeli nie masz własnego sprzętu, to większość ośrodków narciarskich oferuje jego wypożyczenie. Natomiast, jeżeli po roku wyciągasz swoje narty z garażu czy piwnicy, to warto je odpowiednio przygotować przed rozpoczęciem sezonu.

Dobrze jest:

 • oczyścić je z zanieczyszczeń i brudu używając miękkiej szczotki lub wilgotnej szmatki,
 • sprawdzić stan wiązań i wymienić je, jeżeli są uszkodzone lub zużyte,
 • naostrzyć krawędzie nart, aby zapewnić dobrą przyczepność na stoku i umożliwić precyzyjne skręcanie,
 • nałożyć na narty specjalną powłokę ochronną, która zabezpieczy jej przed działaniem wody i soli,
 • sprawdzić stan smarów w wiązaniach i w razie potrzeby je wymienić.

Wszystkie te czynności możesz wykonać samodzielnie lub oddać narty pod opiekę profesjonalnego serwisu.

2. Buty narciarskie

Odpowiednie buty narciarskie chronią stopy przed mrozem i umożliwiają prawidłowe przenoszenie sił na narty. Jeżeli nie posiadasz własnych, sprawdzonych butów, przed zakupem warto przymierzyć kilka par i wybrać te, które są najlepiej dopasowane i najwygodniejsze.

Wybierając buty narciarskie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • rodzaj jazdy – buty powinny być dostosowane do umiejętności narciarza i rodzaju uprawianej jazdy, takiej jak rekreacyjna czy zjazdowa,
 • stopień sztywności – buty powinny być odpowiednio sztywne by zapewnić stabilność i kontrolę nad nartami, ale jednocześnie powinny zapewniać wygodę i swobodę ruchów,
 • rozmiar i kształt stopy– buty powinny być dopasowane do rozmiaru i kształtu stopy narciarza, tak by zapewnić wygodę i dobrą stabilność oraz uniknięcie otarć,
 • warunki pogodowe – buty powinny być wodoodporne i oddychające, aby zapewnić suchość i ciepło w różnych warunkach pogodowych.

3. Kurta narciarska lub kombinezon

Kurtki narciarskie i snowboardowe lub kombinezony przede wszystkim powinny zapewniać ciepło i wodoszczelność, co jest niezbędne w warunkach zimowych na stoku.

Kurtka powinna być dopasowana do rozmiaru narciarza, z uwzględnieniem bielizny termicznej oraz – w chłodniejsze dni – bluzy.

Warto zwrócić uwagę na ilość i rodzaj kieszeni, gdzie można schować drobiazgi, jak pieniądze, chusteczki czy kluczyki z samochodu oraz kieszeń w rękawie na karnet narciarski, który – schowany do takiej kieszeni – łatwo można odbić na bramce przy wejściu na kolejkę.

4. Gogle lub okulary narciarskie

Gogle lub okulary narciarskie pełnią wiele ważnych funkcji, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy na stoku. Przede wszystkim:

 • chronią oczy przed słońcem, wiatrem i śniegiem,
 • zapewniają dobrą widoczność w różnych warunkach pogodowych, a to dzięki specjalnym soczewkom, które filtrują światło i zapobiegają odblaskom,
 • dzięki wodoszczelności i odporności na zamrażanie, zapewniają suchość i ciepło w różnych warunkach pogodowych.

5. Rękawice narciarskie

To kolejna oczywistość na naszej liście. Rękawice chronią ręce przed mrozem i wilgocią i umożliwiają prawidłowe trzymanie kijków narciarskich.

Rękawice powinny być odpowiednio dopasowane do rozmiaru dłoni narciarza, aby umożliwiały swobodne zginanie palców, a jednocześnie nie spadały z dłoni.

6. Kijki narciarskie

Nie są niezbędne na stoku, jednak warto po nie sięgnąć, ponieważ kijki ułatwiają utrzymanie równowagi i pomagają w zachowaniu kontroli nad sprzętem. Należy pamiętać, że kijki powinny być dostosowane do wzrostu narciarza, aby zapewnić wygodę i dobrą kontrolę nad nartami.

7. Kask narciarski

Kaski narciarskie i snowboardowe to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia na stoku, ponieważ chronią głowę przed urazami i uderzeniami w razie upadku lub zderzenia. Jeżeli zdarzy się upadek, to dzięki kaskowi zmniejszamy się ryzyko wystąpienia poważnych obrażeń głowy, jak złamanie czaszki, uszkodzenie mózgu lub wstrząs mózgu. Kask zapewnia również dodatkową izolację termiczną, co jest ważne w warunkach zimowych.

Kask narciarski może też zawierać dodatkowe elementy, jak gogle lub szczeliny wentylacyjne, które ułatwiają oddychanie i poprawiają komfort jazdy.

Jeżdżenie w kasku jest szczególnie ważne dla dzieci i osób początkujących, które są bardziej narażone na upadki. Zresztą zawsze warto jeździć w kasku – niezależnie od umiejętności – by zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo na stoku.

8. Bielizna termiczna

Bielizna termiczna przydaje się podczas jazdy na nartach ponieważ pomaga utrzymać ciepło ciała i zapobiega wychłodzeniu. Ponadto może pomóc w zachowaniu suchości skóry, co jest szczególnie ważne w chłodniejsze dni oraz pozwala skórze oddychać. W rezultacie jej używanie może znacznie poprawić komfort jazdy na nartach i to w każdych warunkach.

To już koniec naszej listy podstawowego wyposażenia narciarskiego. Jeżeli przygotowałeś wszystkie te elementy narciarskiego ekwipunku, to jesteś gotowy wyruszyć na stok. Dzięki nim zachowasz bezpieczeństwo i komfort podczas zimowego szaleństwa i możesz spokojnie podbijać kolejne wyciągi narciarskie.

Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem serwisu 

Check Also

odzież damska XXL

Odkryj swój styl w rozmiarze XXL: jak łatwo podkreślić Twoje atuty, byś czuła się komfortowo i wyglądała obłędnie

Poznaj sekrety modnego wyglądu w rozmiarze XXL. Zobacz, jak eksperymentować z kolorami, fasonami i dodatkami, …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail