Czeka Cię pierwsze spotkanie z przyszłym trenerem Twojego dziecka? Koniecznie zobacz poniższy film i poznaj 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w trakcie rozmowy z dziecięcym instruktorem! Dzięki temu łatwiej będzie Ci stwierdzić czy osoba, pod której opiekę oddajesz swoje dziecko zna się na rzeczy i czy faktycznie zachęci je do regularnego uprawiania sportu.
Obejrzyj film – Na co zwrócić uwagę rozmawiając z instruktorem dziecięcym?
Dlaczego tak ważny jest wybór odpowiedniego trenera dla dziecka?
- Dobry trener to podstawa, jeżeli pragniemy, by dziecko chciało regularnie uprawiać sport i czerpało z tego radość. Właściwa osoba sprawi, że nawet gra w szachy będzie emocjonująca.
- Dobry trener zapewni dziecku bezpieczeństwo, odpowiednie ćwiczenia, dobrą zabawę i zmotywuje do ruchu.
- Nieodpowiedni trener może narazić dziecko na kontuzję (złe ćwiczenia), obniżoną samoocenę (wygórowane wymagania, porównywanie z innymi) oraz dyskomfort (krzyk, wyzwiska).
5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę rozmawiając z trenerem
1. Odpowiedź na pytanie – Jak często dziecko powinno trenować?
Jak wiadomo prowadzenie zajęć ruchowych to praca, a za pracę się płaci. Zadaniem każdego trenera jest przekonanie rodzica, że akurat jego zajęcia są najlepsze dla dziecka. Niestety czasem możemy się spotkać z naginaniem rzeczywistości i próbą sprzedania przez instruktora droższego, ale wcale nie lepszego karnetu na zajęcia.
Co przez to rozumiem? Jeżeli dziecko dopiero zaczyna, a trener powie, że najlepszym rozwiązaniem – bo najszybszym – jest opcja 5 treningów w tygodniu, to na pewno NIE JEST TO DOBRE ROZWIĄZANIE. Zawsze powinniśmy zaczynać od 1 – 2 treningów w tygodniu i dopiero po czasie myśleć o zwiększaniu tej ilości i to też pod warunkiem, że dziecko chce więcej i fizycznie da radę podołać większej ilości zajęć.
Wyjątkiem jest piłka nożna, ponieważ już na starcie treningów piłkarskich jest naprawę dużo. Jednak te zajęcia przygotowują do zawodów i mają na celu wyłonienie najlepszych, którzy trafią do reprezentacyjnych klubów. Ja skupiam się na zajęciach, które mają na celu utrzymanie dzieci w ruchu oraz zachęcenie ich, do prowadzenia aktywnego trybu życia.
Podsumowując – jeżeli trener jeszcze przed pierwszymi zajęciami chce zapisać nasze dziecko na codziennie treningi, to powinna się nam zapalić czerwona lampka oraz powinniśmy zadać kolejne pytania:
- Czy dziecko nie przemęczy się trenując codziennie?
- Czy dziecko za szybko się nie znudzi trenując codziennie?
- Czy dziecko nie nabawi się kontuzji trenując codziennie?
- Czy codzienny trening nadal będzie przyjemnością, czy już tylko obowiązkiem?
2. Odpowiedź na pytanie – Czy zajęcia są kontuzjogenne?
Kontuzja może wydarzyć się w każdym miejscu i czasie, dlatego nie zapisując dziecka na zajęcia sportowe wcale go przed nią nie uchronimy (co najwyżej zminimalizujemy ryzyko). Jednak, nawet jeżeli trener zapewnia, że zajęcia są w 100% bezpieczne lub do tej pory żadna kontuzja się nie przytrafia, to powinniśmy dopytać, jakie środki bezpieczeństwa zostały wdrożone. W końcu, kiedy posyłamy dziecko na rower to normalną rzeczą jest to, że zakładamy mu kask, aby uchronić głowę przed uderzeniem w razie upadku.
Dobry trener powinien poinformować nas, że kontuzje mogą się pojawić oraz jakie urazy najczęściej występują w danym typie sportu. Co jednak ważniejsze, dobry trener powinien pokazać nam jak sala treningowa jest zabezpieczona lub jak wygląda przebieg zajęć, aby ryzyko wystąpienia kontuzji zostało zminimalizowane.
Przykładowe zabezpieczenia zapobiegające kontuzjom to:
- Określona liczba uczestników zajęć.
- Większa liczba instruktorów na sali.
- Zabezpieczenia w postaci maty, materacy, także na ścianach.
- Sprzęt ochronny do treningu (kaski, rękawice, tarcze).
- Podział na grupy ze względu na wiek i poziomu zaawansowania.
Podkreślam, że możliwość wystąpienia kontuzji nie jest powodem, by nie zapisywać dziecka na zajęcia. Uniemożliwiając dziecku uprawianie sportu, sami narażamy je na kontuzję! Brak ruchu prowadzi do negatywnych skutków zdrowotnych!
Więcej o tym, dlaczego brak ruchu to kontuzja i dlaczego powinniśmy walczyć z siedzącym trybem życia znajdziesz tutaj – Codzienna kontuzja dla Twojego dziecka | Nie czekaj – REAGUJ!
3. Odpowiedź na pytanie – Czy można zobaczyć pierwsze zajęcia?
W mojej opinii trener nie powinien pozwalać rodzicowi na wchodzenie na salę, ponieważ z doświadczenia wiem, że nie wpływa to pozytywnie na dziecko. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w filmie – Rodzicu! Dlaczego NIE MOŻESZ wchodzić na salę podczas treningu swojego dziecka?
4. Odpowiedź na pytanie – Dlaczego właściwie pan/pani to robi?
Niezależnie czy trener pracuje z pasji, dla pieniędzy lub innego określonego celu, to za każdą z tych odpowiedzi może kryć się fantastyczny i doświadczony instruktor.
Dla mnie prowadzenie zajęć jest pasją, a moim celem jest sprawienie, aby dzieci były odważne i szły przez życie z podniesioną głową, a na zajęciach mają się po prostu świetnie bawić. Czy jest to dobra odpowiedź dla rodzica? Nie wiem.
Tutaj już sami musicie ocenić, czym powinien kierować się instruktor Waszego dziecka.
5. Czy podczas pierwszego spotkania trener zwraca uwagę na dziecko, czy tylko na rodzica?
Rzecz najważniejsza w trakcie rozmowy z trenerem, w końcu to z dzieckiem instruktor będzie spędzał czas na sali, a nie z rodzicem. Dlatego zwróć uwagę, czy w trakcie rejestracji oraz przed pierwszym treningiem, trener nie tylko przedstawił Ci ofertę, ale też porozmawiał z dzieckiem: przedstawił się, zapytał jak się nazywa, opowiedział trochę o zajęciach i próbował nawiązał nić porozumienia.
Dzięki temu w trakcie treningu, dziecko będzie miało mniejsze opory, aby o coś zapytać, zgłosić problem, czy zaproponować zabawę. W końcu już poznało swojego instruktora. Sam prowadzę zajęcia i doskonale wiem, że instruktor ma naprawdę sporo na głowie przed rozpoczęciem zajęć i podejście do każdego dziecka i opowiedzenie ze szczegółami co będziemy robić graniczy z cudem, jednak uważam, że czas na przedstawienie się i przybicie piątki zawsze się znajdzie.
Dołącz do grupy na Facebooku – Dziecko bateryjka | Pomysły na gry i zabawy ruchowe dla całej rodziny.
W tej grupie przedstawiam pomysły na ćwiczenia i zabawy, które pozwolą zaktywizować Twoje dziecko. Skupiam się przede wszystkim na sposobach, jak zaszczepić u dzieci chęć do ruchu, a nie na kompleksowych planach treningowych, które mają w 30 dni z naszego dziecka zrobić mistrza. Sprawdź i przekonaj się sama – to nic nie kosztuje.
Dołącz do grupy na Facebooku – kliknij tutaj
Chcesz dowiedzieć się jak krok po kroku sprawdzić trenera i klub sportowy Twojego dziecka?
Idealne zajęcia dodatkowe już znalezione, zostało tylko zadzwonić i zapisać dziecko na pierwszy trening? Zaczekaj! Zanim zadzwonisz, przygotuj się do rozmowy z trenerem. Zastanów się jakie informacje chcesz uzyskać i czy chcesz od razu podpisywać umowę, czy nie.
Jeżeli nie masz pomysłu na tę rozmowę, zachęcam Cię do obejrzenia mojego webinaru, gdzie krok po kroku pokażę Ci jak sprawdzić klub i trenera, do którego chcesz zapisać swoje dziecko.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w ten link – Czy ten trener jest odpowiedni dla mojego dziecka? Jak to sprawdzić? | Webinar
Szukasz pomysłu na aktywne zabawy z dziećmi? Tutaj znajdziesz pomysły i inspiracje:
Dołącz od razu do tych trzech miejsc:
Masz pytanie do trenera, ale nie wiesz czy wypada je zadać? A może nurtuje Cię inny problem?
Daj znać w komentarzu. Na pewno pomogę!