Żywienie osób starszych to kwestia niezwykle indywidualna. Dieta osób starszych powinna zaspokajać wszelkie potrzeby. Jak wynika z wielu badań seniorzy odżywiają się zazwyczaj bardzo nieodpowiednio i nieadekwatnie do swojego wieku.
Może to być przyczyną różnych dolegliwości, których można uniknąć. Z wiekiem coraz częściej narzekamy na złe samopoczucie i uważamy, że to normalne w “tym” wieku. Jednak niekoniecznie musimy się z tym zgadzać! W końcu w każdym wieku możemy czuć się dobrze! Osoby starsze muszą po prostu bardziej o siebie zadbać i większą uwagę przykładać do tego, co, jak i ile jedzą.
Czy dieta osoby starszej powinna charakteryzować się spożywaniem jakiejś konkretnej grupy produktów? Czy lepiej jeść częściej, a mniejsze porcje czy jednak rzadziej, a większe? Na te i inne pytania, dotyczące żywienia osób starszych znajdziesz w tym artykule.
Dieta dla seniora – czy rzeczywiście jest konieczna do ustalenia?
Zastanawiasz się – czy rzeczywiście konieczna jest specjalna dieta dla seniora? Jak podkreślają naukowcy, wraz z upływem lat nasz organizm pracuje coraz wolniej. Niekorzystne zmiany mogą zachodzić w różnych częściach naszego ciała.
Różnego rodzaju dolegliwości mogą również pojawiać się w obrębie układu pokarmowego. Wraz z wiekiem diametralnie zmniejsza się ilość wydzielanej śliny i soków trawiennych, trudniej jest więc trawić pokarm. Możemy również zaobserwować zwolnienie perystaltyki jelit – kosmki jelitowe zmniejszają się i zmienia się również mikroflora jelita grubego, składniki odżywcze stają się więc gorzej przyswajalne.
Dieta dla seniora powinna być bogata w cenne dla naszego organizmu składniki. Wybierajmy więc produkty nieprzetworzone, takie jak: mąka chlebowa pszenna, mąka typ 1850 oraz pęczak jęczmienny.
Warto więc dostosować dietę do nowych warunków, ponieważ w przeciwnym wypadku grożą nam różnego rodzaju dolegliwości związane z układem pokarmowym. Może również pojawić się ogólne pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia, bezpośrednio powiązane z występowaniem niedoborów składników odżywczych.
Witaminy i kwasy tłuszczowe
Warzywa warto, aby były spożywane w wersji surowej lub ugotowane na parze i rozdrobnione. Są one źródłem błonnika, potasu, magnezu, wapnia i cennych dla naszego organizmu witamin. Opóźniają również procesy starzenia się organizmu, zmniejszają ryzyko nowotworów i miażdżycy.
Co niezwykle istotne – wraz z wiekiem zaczynają się bowiem braki w enzymach, które ułatwiają przyswajanie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto więc sięgać po olej z wiesiołka czy ogórecznika – znajdziemy je w postaci kapsułek.
Odpowiednie nawodnienie
Osoby starsze powinny również zwrócić uwagę na swoją dietę podczas upałów. Warto więc zadbać o to, aby organizm był odpowiednio nawodniony. Pamiętajmy więc, aby zadbać o to, aby osoby starsze podczas upałów piły odpowiednią ilość wody.
Odpowiednie nawodnienie zapewnią nie tylko płyny w postaci wody. Pamiętajmy również o substancjach, zawartych w chłodnikach i koktajlach. Można przygotowywać je na bazie wody lub jogurtu. Dodając do nich warzywa i owoce stworzymy lekkie śniadanie lub podwieczorek.
Artykuł partnera