Każdy, kto zaczyna „na poważnie” trenować, prędzej czy później zaczyna się zastanawiać nad włączeniem do swojej diety suplementów. Jednym z najpopularniejszych preparatów dla sportowców jest kreatyna. Czy faktycznie warto ją przyjmować? Czym jest i jak działa? Sprawdź!
Czym jest kreatyna?
Kreatyna to inaczej kwas β-metyloguanidynooctowy. Jest to związek chemiczny, który naturalnie występuje w organizmach ludzi i zwierząt – głównie w mięśniach i ścięgnach. Jest wytwarzany w wątrobie, nerkach i trzustce z trzech aminokwasów argininy, glicyny i metioniny. W wyniku skomplikowanej reakcji przeobraża się w fosfokreatynę, która działa jak magazyn energii potrzebnej m.in. do syntezy białka w mięśniach.
Co daje kreatyna?
Kreatyna poprzez swój udział w magazynowaniu i uwalnianiu energii działa dwutorowo: pomaga jednocześnie zapobiegać rozpadowi mięśni (katabolizmowi) i stymulować przyrost tkanki mięśniowej. Podczas intensywnych ćwiczeń jej działanie zapewnia zwiększoną wytrzymałość, przez co trening może być dłuższy i bardziej efektywny. Ponadto osoby przyjmujące kreatynę znacznie szybciej regenerują się po treningu i odczuwają mniejsze zmęczenie.
Wiele osób ceni również kreatynę za jej wpływ na wygląd mięśni. To związek, który absorbuje wodę, dlatego jego odpowiednia ilość sprawia, że muskuły są bardziej zaokrąglone i wydają się większe. Wiąże się to jednak z koniecznością zwiększenia ilości spożywanej wody podczas przyjmowania kreatyny (o ok. 20 – 25%).
Jak brać kreatynę?
Kreatynę można sobie dostarczyć wraz z pożywieniem (jej źródłem są przede wszystkim mięso oraz ryby), ale tylko w niewielkich ilościach. Jeśli więc chcesz w pełni korzystać z profitów, jakie oferuje, powinieneś postawić na suplementację. To rozwiązanie szczególnie polecane pasjonatom sportów siłowych i zawodowcom oraz dążących do zwiększenia masy mięśniowej przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej.
Na rynku dostępne są różne formy tej substancji – https://www.active-body.pl/15-kreatyny.
Monohydrat kreatyny jest najtańszy i ma najprostszy skład. Dobrze się przyswaja i działa z opóźnieniem. Składa się cząsteczek kreatyny połączonych z wodą https://www.active-body.pl/olimp-creatine-mega-caps-400-kap.
Jabłczan kreatyny to połączenie monohydratu z kwasem jabłkowym – w zasadzie o takim samym działaniu i lepszej przyswajalności https://www.active-body.pl/trec-jablczan-kreatyny-cm3-powder-500g. Te dwie formy są najpopularniejsze, ale dostępne są jeszcze: łatwo przyswajalny i stabilny cytrynian kreatyny (połączeniem monohydratu z kwasem cytrynowym). Oraz wysoko wydajny i przyswajalny ester etylowy kreatyny uzyskiwany w procesie estryfikacji pomiędzy kreatyną a alkoholem etylowym.
Niezależnie od wybranego rodzaju preparatu nie można zapominać o poprawnym dawkowaniu. Należy zawsze stosować się do zaleceń producenta oraz pamiętać o dostosowaniu dawki i sposobu przyjmowania do indywidualnych uwarunkowań takich jak:
- rodzaj uprawianego sportu
- intensywność i częstotliwość treningów
- dieta
- oczekiwane rezultaty
Kreatyna najlepiej wchłania się w towarzystwie węglowodanów, a tłuszcze mogą osłabiać jej wchłanianie. Dlatego zawsze powinna być przyjmowana w towarzystwie starannie skomponowanych posiłków. Czy warto? Zdecyduj sam. Warto jednak podkreślić, że kreatyna należy do najlepiej przebadanych, najczęściej stosowanych i najbezpieczniejszych preparatów dla sportowców.
Artykuł partnera