Z problemem tym zmaga się wiele kobiet. Rozstępy najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania, po ciąży lub w przypadku szybkiego wzrostu masy ciała. Rynek prezentuje multum sposób na walkę z nimi, a my poznamy właśnie te najskuteczniejsze.
Zerwanie włókien kolagenowych podczas szybkiego rozciągania skóry powoduje pojawienie się rozstępów. Remedium jest dostarczenie rozstępom kolagenu. Jak tego dokonać?
1. Preparaty i kremy
Pomogą nam głównie w przypadku świeżych i niewielkich zmian. Z rozstępami, które towarzyszą nam od lat, z reguły nie mają większych szans. Kremy na rozstępy często zawierają ekstrakty roślinne, witaminy oraz kluczowe dla sprawy włókna kolagenowe i mogą okazać się pomocnym narzędziem w domowych sposobach leczenia. Jednak, gdy problem jest rozległy, warto skierować swe kroki do gabinetu medycyny estetycznej, gdzie usuwanie rozstępów może być wykonane kilkoma popularnymi metodami.
2. Laser
Jednym z lepszych narzędzi do walki z rozstępami jest laser. Nic dziwnego, jest to precyzyjna i skuteczna forma leczenia zmian skórnych. Dlaczego? Laser rani naszą skórę. Działa w głębokich warstwach skóry i w tej skali kontrolowanie pali komórki, pobudzając skórę do naturalnej regeneracji, a co za tym idzie, produkcji kolagenu, który to następnie wypełnia ubytki i redukuje rozstępy.
Laser działa bardzo precyzyjnie. Po zabiegu występować może zaczerwienienie, które jednak ustępuje po kilku dniach.
Jak przygotować skórę do zbiegu? Wystarczy, że będzie ona czysta i bez zapalnych zmian skórnych. Po samym zabiegu ograniczmy używanie drażniących produktów pielęgnacyjnych (zawierających alkohol), a także substancji złuszczających. Warto również ograniczyć się od nadmiernego pocierania uszkodzonej skóry.
Sam zabieg przebiega raczej bezboleśnie, ale mamy możliwość skorzystania ze znieczulenia w formie maści.
Jakie możemy uzyskać efekty? Dzięki tej metodzie, uzyskamy jędrną i zdrowo wyglądającą skórę bez rozstępów. Aby efekt był naprawdę zadowalający, należy wykonać ten zabieg w formie serii, na który składają się zazwyczaj 4-7 zabiegów, w zależności od potrzeb.
Przeciwwskazania do usunięcia rozstępów laserem obejmują: ciążę, choroby typu cukrzyca, choroby nowotworowe, zakażenia i infekcje skórne. Przed zabiegiem nie powinno się przyjmować antybiotyków, preparatów zawierających retinoidy oraz niektóre zioła, takie jak skrzyp czy dziurawiec.
Koszt leczenia laserem z reguły waha się w granicach do 2000 tysięcy złotych.
3. Dermabrazja
Dermabrazja jest bardziej inwazyjnym zabiegiem i polega na usunięciu wierzchniej warstwy naskórka oraz skóry właściwej, by pobudzić ją do regeneracji. Wykorzystuje się do tego specjalne narzędzie, zawierające szczotkę. Jest to zabieg, który wymaga kilku dni rekonwalescencji, w których to mogą występować bóle, zaczerwienienie i ogólny dyskomfort. Po leczeniu, skóra odnawia się bez rozstępów.
4. Mezoterapia
Możemy również skorzystać z mezoterapii, która polega na wprowadzaniu pod skórę wkłuciami preparatu leczniczego – w tym wypadku zawierającego kolagen oraz retinol. Jest to bardzo skuteczna metoda i daje świetne efekty. Możemy również zdecydować się na Mezoterapię bezigłową, która nie wykorzystuje metody wkuć, co wiąże się z mniejszym bólem.
Aby uzyskać zadowalający efekt, zazwyczaj wykonuje się ten zabieg w seriach, od 3-5 zabiegów.
Jak widać, istnieje wiele metod na walkę z rozstępami – wystarczy wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu