Każdy kto zastanawiał się nad wyeliminowaniem cukru ze swojej diety zapewne słyszał o ksylitolu i jego właściwościach. Obecnie uważa się go za jeden z najpopularniejszych zamienników białego cukru. Skąd się wzięło tak duże zainteresowanie tym produktem? Czy za jego powodzeniem stoją rzeczywiście wspaniałe właściwości czy tylko dobry marketing? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w poniższym artykule.
Czego dowiesz się z tego artykułu o ksylitolu?
- co kryje się pod pojęciem ksylitolu
- jakie właściwości posiada
- jak jego spożywanie wpływa na organizm
- jak stosować ksylitol w swojej kuchni
Skorzystaj z poniższego spisu treści i przejdź do interesującego Cię rozdziału:
Czym właściwie jest ksylitol?
Ksylitol, nazywany niekiedy także cukrem brzozowym, pod względem chemicznym należy do grupy alkoholi cukrowych (tzw. polioli), które charakteryzują się niską kalorycznością. Ich dużą zaletą jest także fakt, że nie podnoszą one poziomu cukru we krwi i są całkowicie bezpieczne dla diabetyków i osób cierpiących na insulinooporność.
Ksylitol posiada postać białego, krystalicznego proszku. Na skalę przemysłową jest pozyskiwany z kory fińskiej brzozy, ale naturalnie w przyrodzie występuje także m.in. w truskawkach, malinach, gruszkach, kukurydzy czy niektórych grzybach.
Jakie właściwości posiada ksylitol?
Główną zaletą ksylitolu jest jego niska kaloryczność – dostarcza on do organizmu o 40% mniej kalorii niż tradycyjny cukier, co jest cechą szczególnie pożądaną w przypadku osób przebywających na diecie redukcyjnej. Do zalet ksylitolu należy zaliczyć także jego niski indeks glikemiczny oraz fakt, że jego metabolizm w organizmie odbywa się bez udziału insuliny, co ma szczególne znaczenie dla osób cierpiących na cukrzycę.
Prozdrowotne właściwości ksylitolu
Wyniki coraz większej liczby badań potwierdzają także prozdrowotne właściwości ksylitolu:
- ksylitol wspomaga proces wchłaniania wapnia i zwiększa tym samym mineralizację kości
- hamuje rozwój bakterii i drożdżaków i wspiera systemy obronne organizmu
- zapobiega rozwojowi próchnicy oraz chorobom dziąseł
Jak wykorzystywać ksylitol na co dzień?
Ksylitol sprawdzi się wszędzie tam, gdzie używamy białego cukru:
- do słodzenia napojów, jak kawa czy herbata
- do wypieków
- do przygotowywania deserów
- do produkcji domowych przetworów
Podsumowanie
Ksylitol nie jest cudownym środkiem dietetycznym.
Jego spożywanie nie spowoduje nagłego spadku masy ciała, ale w połączeniu z racjonalnym żywieniem i wprowadzeniem do planu dnia aktywności fizycznej, może okazać się bardzo pomocny w walce o wymarzoną sylwetkę. Pewnym jest także fakt, że zastąpienie nim białego, tradycyjnego cukru przyniesie dla naszego organizmu szereg prozdrowotnych korzyści.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu