Naukowcy od lat prowadzą badania, próbując odpowiedzieć na pytanie, jakie czynniki determinują ludzkie zdrowie. Czy ważne są geny, dieta, a może i jedno, i drugie?
Jakie znaczenie mają geny i dieta w kontekście zdrowia
Choć lekarze od dawna przekonują, że jesteśmy tym czym jemy, to naukowcom z Uniwersytetu Cambridge, jednoznacznie udało się rozwiać wszelkie wątpliwości i znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie. Otóż okazuje się, że ludzkie geny mają spore znaczenie, jeśli chodzi o nasze zdrowie, jednak jeszcze większe ma sama dieta, która może modyfikować aż 90% genów wchodzących w skład DNA.
Wniosek nasuwa się zatem jeden! To, co spożywamy ma ogromny wpływ na kształt naszych genów.
Potwierdzeniem badań naukowców z Uniwersytetu Cambridge, mogą być te przeprowadzone przez dr Petera Joshi z Uniwersytetu w Edynburgu, który doszedł do wniosku, że długość ludzkiego życia w 20% może zależeć od genów, jakie odziedziczymy po naszych przodkach. Za resztę, zdaniem Szkockiego specjalisty odpowiada styl życia, a więc również to, co jemy. Wyniki jego badań zostały opublikowane na łamach „Nature Communications”.
Skoro już wiadomo, że dieta modyfikuje ludzkie geny, to warto o nią zadbać na najwcześniejszym etapie ludzkiego rozwoju czyli już w łonie matki. Kobiety w ciąży, w trosce o przyszłego potomka, powinny stosować się do zaleceń lekarza i przede wszystkim spożywać regularne i bogate w wartości odżywcze posiłki. Niezmiernie ważne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka jest przyjmowanie odpowiednich dawek kwasu foliowego oraz kwasów tłuszczowych NNKT. Według badań epidemiologicznych niedożywienie w okresie ciąży zwiększa prawdopodobieństwo występowania nałogów, schizofrenii oraz chorób afektywnych na późniejszym etapie życia.
Na to co jeść i po które produkty najlepiej sięgać, powinni zwracać uwagę wszyscy ludzie, nie tylko kobiety w ciąży. Wiadomo, że jedne produkty mają niezwykle negatywny, a inne pozytywny wpływ na modyfikację genów.
Warto też raz na jakiś czas oczyścić swój organizm z toksyn, które gromadzą się w wątrobie i jelicie grubym. Zwykły detoks polega m.in. na jedzeniu świeżych warzyw i owoców, spożywaniu dużej ilości płynów i sporej dawce ruchu. Warto też pochylić się nad propozycją dobrych klinik medycznych, podobnych do tej vimed.pl, w których wykonywane są zabiegi oczyszczania organizmu ze szkodliwych toksyn. Wśród tych zabiegów popularna jest hydrokolonoterapia – czyli oczyszczanie wodą jelita grubego, detoks alkoholowy czy lekowy.
Czego powinniśmy się wystrzegać?
Wiadomo, że produkty wysoko-przetworzone negatywnie modyfikują geny, a co za tym idzie mogą prowadzić np. do chorób nowotworowych, cukrzycy czy nadciśnienia. Ponadto ludzkiemu DNA szkodzi cukier, spożywany w postaci czekolad czy innych smakołyków. Badania naukowe dowodzą, że spożywanie cukru trwale wpływa na negatywną modyfikację genów. Glukoza jest jednym z żywicieli komórek rakowych. I już to powinno nam dać do myślenia. Aby dłużej żyć i cieszyć się dobrym zdrowiem oczywistym jest też rezygnacja z używek: alkoholu i papierosów.
Pamiętajmy! Naukowcy mają rację. Dieta wpływa na nasze geny, a zatem jesteśmy tym, co jemy.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu