Jarmuż to coraz bardziej cenione warzywo kapustne. Często szukamy możliwości urozmaicenia i wzbogacenia naszej codziennej diety wśród produktów egzotycznych, ciężko dostępnych, a okazuje się, że rozwiązanie mamy pod ręką. I tak jest w przypadku jarmużu. Jego właściwości prozdrowotne są nieocenione.
Właściwości Jarmużu
Rozpocząć trzeba od zaznaczenia, że jarmuż ze względu na zawartość sulforafanu wykazuje działanie przeciwnowotworowe oraz bakteriobójcze dla Helicobacter pylori. Bakteria ta przyczynia się do powstawania choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Takie właściwości ma surowy lub krótko blanszowany jarmuż, długa obróbka termiczna w wysokiej temperaturze powoduje zniszczenie sulforafanu.
Poza sulforafanem jarmuż jest bogaty w wiele innych przeciwutleniaczy, flawonoidów, witamin, składników mineralnych. Są to między innymi witamina C, beta karoten, witamina K, luteina, zeaksantyna, magnez, wapń, potas.
Wyliczając więc korzyści jakie czerpie nasz organizm ze spożywania jarmużu można wymienić ochronę przed nowotworami, kontrolę poziomu cholesterolu we krwi, ochronę wzroku, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
Ze względu na dużą zawartość błonnika jarmuż będzie również regulował perystaltykę przewodu pokarmowego oraz będzie chronił przed zbyt gwałtownym wzrostem poziomu glikemii we krwi (korzystne dla cukrzyków oraz osób na diecie redukcyjnej).
Jarmuż – przeciwwskazania
Niestety istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania jarmużu. Należy do nich stosowanie leków przeciwzakrzepowych- ze względu na wysoką zawartość witaminy K, która działa antagonistycznie w stosunku do tych leków.
Kolejnym przeciwwskazaniem jest niedoczynność tarczycy- jarmuż zawiera goitrogeny które wpływają na metabolizm jodu, więc ograniczają jego wykorzystanie przez tarczycę. Jarmuż jest również źródłem szczawianów, więc jest niewskazany dla osób cierpiących na kamicę nerkową.
Zastanawiasz się jak możesz przygotować to warzywo? Sprawdź te przepisy z jarmużem.