Z Pauliną Ziębą, instruktorką fitness, managerką klubu Active Point rozmawiamy o tym, dlaczego warto wybrać się do klubu fitness, czym się różni klub od siłowni, co się zyskuje na regularnych ćwiczeniach, czy jest się czego bać, czy są granice wieku, w którym można zacząć ćwiczyć oraz gdzie i jak szukać motywacji.
SN: Może zaczniemy od początku. Załóżmy, że nigdy nie byliśmy w klubie, nie wiemy jak to wygląda od „środka”, ani nie wiemy jak wybrać klub fitness. Jakbyś nas przekonała do pierwszej wizyty?
PZ: Przede wszystkim wybieramy klub fitness, ponieważ mamy cel, który chcemy osiągnąć. Dziewczyny zakładają sobie, że chcą schudnąć, że chcą ujędrnić ciało, że chcą poprawić swoją kondycję lub wzmocnić mięśnie. Chcą to zrobić, ale nie wiedzą w jaki sposób. Nie wiedzą jak zacząć, jak wykonywać poprawnie i bezpiecznie ćwiczenia.
Klub fitness jest miejscem, w którym mogą się tego wszystkiego nauczyć i poznać. W klubie mogą skorzystać z różnych ofert np. zajęć grupowych, gdzie pod okiem profesjonalnych instruktorów fitness, można poćwiczyć w grupie, która dodatkowo motywuje Cię do pracy. Jeśli nie lubią zajęć z większą ilością osób mogą wybrać siłownię lub trening personalny z trenerem o odpowiednich kwalifikacjach, który na pewno przekaże swoją wiedzę, zdradzi cenne wskazówki i będzie kontrolował przebieg ćwiczeń.
Poza tym, w klubie tworzy się niesamowita atmosfera, która, sprawia, że chce się tu wracać. Głównie to świetne uczucie tworzą ludzie, którzy tu przychodzą i pracują. Spotykają się, rozmawiają ze sobą, zawiązują nowe znajomości, tworzą się przyjaźnie, a najważniejsze co nas łączy to cel – aktywność fizyczna, która sprawia, że jesteśmy silniejsi duchowo i fizycznie, a to nastraja nas do większej pracy nad samym sobą i pomaga zmagać się z problemami życia codziennego.
SN: Czym się kierować przy wyborze klubu? Na co zwrócić uwagę? Czy iść do pierwszego na chybił trafił czy jednak warto poszperać w internecie i poszukać informacji?
PZ: Kluby fitness mogą się wydawać na pierwszy rzut oka bardzo podobne, jednak można w ich funkcjonowaniu dostrzec wyraźne i ważne z punktu widzenia użytkownika różnice. A różnią się między sobą oferowanymi programami, rodzajami aktywności jakie oferują, jakością sprzętu, panującą atmosferą, która jest niezmiernie ważna i oczywiście kwalifikacjami zatrudnionego personelu. Wybranie przez ewentualnego klienta danego miejsca powinno się wiązać z wykonaniem określonego zadania czy trudu, dzięki któremu wybrać można właściwy dla siebie fitness klub.
SN: Kolejne pytanie może być uznane za trochę głupie, ale wiele osób, które jeszcze w klubie ni były bardzo interesuje kwestia higieny – czy po treningu można się wykąpać, wysuszyć włosy?
PZ: W klubie fitness bardzo ważną rolę odgrywa zaplecze sanitarno-higieniczne. Każdy klient po wyczerpującym treningu ma ochotę się umyć, orzeźwić i doprowadzić do odpowiedniego stanu, tym bardziej jeśli zaraz po treningu musi pójść do pracy lub na ważne spotkanie. Oczywiście kwestią gustu i odpowiedniej umiejętności oceniania potrzeb klienta jest posiadanie w klubie odpowiednich przyrządów. Suszarka do włosów w klubie szczególnie jeśli jest to klub tylko dla Pań, tak jak w naszym przypadku jak najbardziej mile widziana.
SN: A jaka jest różnica między klubem fitness a siłownią?
PZ: Klub fitness przede wszystkim różni się od siłowni swoją ofertą. Dobrze wyposażona siłownia ma swoich zwolenników i przeznaczona jest dla osób, które lubią same trenować, we własnym tempie i czasie. Oferta klubu fitness jest bardziej rozszerzona. A mianowicie w klubie możecie wybrać zajęcia fitness, które spełnią Wasze oczekiwania, w tym znacznie szersza jest oferta zajęć grupowych: np. pilatesu, Zumby, treningów typu „fat burning”.
SN: Czy w klubie jesteśmy zmuszeni do uczestniczenia w zajęciach grupowych, czy gdy mamy ochotę na nieco wysiłku w samotności, można wybrać np. bieżnię lub rowerek?
PZ: To zależy oczywiście od oferty danego klubu. U nas w klubie Active Point zarówno prowadzimy zajęcia fitness (zajęcia grupowe) jak i posiadamy siłownię. Jeśli ktoś nie lubi zajęć grupowych, alternatywą dla takich osób jest właśnie siłownia. A na siłowni może wybrać odpowiednie maszyny do treningu, w zależności od tego co chce osiągnąć i na jaki cel jest nastawiony. U nas w klubie można pobiegać na bieżni, pojeździć na rowerku, poruszać się na orbitreku, czy steperze.
Zawsze należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do każdej aktywności fizycznej. Rozgrzewka – trening- rozciąganie. Trzeba przypomnieć szczególnie Paniom, że trening na siłowni nie kończy się tylko na maszynach typu cardio, część siłowa jest równie ważna i jest nieodłącznym elementem każdego treningu.
SN: Jak wyglądają przykładowe zajęcia? Ile trwają? Na jaki wysiłek trzeba się nastawić?
PZ: Kluby fitness w swojej ofercie posiadają bardzo wiele różnego rodzaju zajęć. Każdy klient na pewno wybierze coś dla siebie, w zależności od tego czego szuka i co chce osiągnąć. W klubach fitness prowadzone są zajęcia wzmacniające, które poprawiają ujędrnić wszystkie grupy mięśniowe, zajęcia ogólnorozwoje, zajęcia cardio ukierunkowane na spalanie tkanki tłuszczowej, zajęcia choreograficzne poprawiające koordynację i pamięć, oraz zajęcia mentalne pozwalające się rozciągnąć i zrelaksować. Każde zajęcia fitness przeważnie trwają około od 50-60 min.
SN: Jak wygląda kwestia włączenia się tryb treningowy? Tzn. co się dzieje w momencie kiedy nowa osoba przychodzi do klubu i chce dołączyć do grupy, która już dość długo trenuje, czy uda jej się osiągnąć poziom osób dłużej trenujących?
PZ: Wybierając zajęcia fitness klienci powinni kierować się głównie tym, co chcą osiągnąć. Czy spalić tłuszcz, wzmocnić kondycję, czy wyrzeźbić poszczególne partie ciała. Dlatego warto sprawdzić informacje w internecie. Przeglądając ofertę klubów na stronach WWW są zamieszczane informacje na temat zajęć. Jak wygląda ich przebieg, dla kogo są przeznaczone i na jakim poziomie zaawansowania są realizowane. Szczegółowych informacji na ten temat powinna również udzielać recepcja klubu, która jest głównym informatorem dla osób początkujących, po raz pierwszy mających styczność z tym tematem.
Jeśli te informacje nadal są nie wystarczające, klient ma prawo spytać instruktora, który prowadzi dane zajęcia, a ten powinien poinformować go o całej ich specyfice. W grafiku znajdują się zajęcia zarówno dla osób początkujących, jak i średnio-zaawansowanych i zaawansowanych. Jeśli jest to profesjonalnie zarządzany klub fitness, to dba o to, aby każdy klient również ten nowy poczuł się dobrze i komfortowo.
SN: Wiele dziewczyn boi się zacząć w obawie, że będą oceniane przez koleżanki, że sobie nie poradzą w klubie fitness. Jak to wygląda w praktyce?
PZ: Jeśli spotykasz kogoś w klubie fitness to znaczy, że ta osoba ma dokładnie taki sam cel co Ty, więc czym tu się przejmować. Skoro już znalazłyśmy się w takim miejscu to powinnyśmy być dumne z tego, że zrobiłyśmy krok w dobrym kierunku. W naszym klubie wykluczone jest śmianie się z innych, ocenianie, czy obgadywanie. Każda Pani ćwiczy przede wszystkim dla siebie, a ćwicząc w grupie masz jeszcze większą siłę i energię do działania.
Pomyśl sama – idziesz na zajęcia, spotykasz fajną osobę, z którą lubisz ćwiczyć… ćwiczycie razem. Czy to już nie jest odpowiednia motywacja?
SN: Jakie zajęcia będą dobre na początek, dla kogoś kto pierwszy raz wybiera się do klubu?
PZ: Najlepiej zacząć chodzić na zajęcia o mniejszej intensywności np. 2 razy w tygodniu. W miarę nabrania kondycji i wytrzymałości zwiększyć częstotliwość zajęć oraz ich intensywność. Należy pamiętać o tym, iż tylko ciężka praca, systematyczność i motywacja dają odpowiednie efekty.
SN: Jak często trzeba chodzić w tygodniu, tak by osiągnąć najlepsze efekty, ale się nie przetrenować?
PZ: Nie można dokładnie określić ile razy w tygodniu należy chodzić na zajęcia by osiągnąć upragnione efekty. To jest sprawa bardzo indywidualna. Każda z nas najlepiej zna swoje ciało i sama dobrze wie ile czasu trzeba poświęcić na treningi by móc cieszyć się świetną figurą. Uważam, że codzienna praca nad sobą i przełamywanie własnych barier da Wam najlepszą odpowiedź na to pytanie. Wasze ciało powie Wam kiedy potrzebuje przerwy, odpoczynku i regeneracji, by móc dalej działać, a to jest niezbędne w osiąganiu zamierzonych celów. Oczywiście same treningi nie wystarczą, pamiętajcie, że dopiero odpowiednia dieta dopasowywana indywidualnie w połączeniu z ćwiczeniami daje upragnione rezultaty.
SN: Najczęściej spotykane pytanie pewnie dotyczy efektów treningów. Jak długo trzeba trenować, by zaczęły być widoczne efekty w postaci spalonej tkanki tłuszczowej?
PZ: Na to pytanie bardzo trudno odpowiedzieć, to jest zawsze kwestia indywidualnych predyspozycji organizmu i z góry nigdy nie jesteśmy w stanie wyrokować. Najlepiej na ten temat porozmawiać z trenerem lub instruktorem fitness.
SN: A jak wygląda kwestia wieku? W jakim wieku przychodzą dziewczyny do klubu?
PZ: W każdym. Uważam, że na aktywność fizyczną nigdy nie jest za późno, ani nie za wcześnie. Im szybciej staniemy się fit, będziemy dbały o swoje ciało i zdrowo się odżywiały tym lepiej. Ale nigdy nie wykluczamy w klubie osób starszych.
Do klubu fitness przychodzą zróżnicowani klienci. Na zajęcia zapisują się kobiety młode i bardzo dojrzałe. Każda z tych grup ma inne oczekiwania, potrzeby, możliwości, upodobania, a co za tym idzie, nadzieje związane z uczestnictwem w zajęciach. Dla jasności można je podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwszą z nich stanowią dziewczyny młode i w przeważającej większości sprawne.
Grupa ta to przeważnie dziewczyny aktywne, przebojowe, dla których podjęcie decyzji o zapisaniu się do klubu jest sprawą naturalną, a w zasadzie konieczną w dzisiejszych czasach. Drugą grupę stanowią kobiety dojrzałe, po 40-ce i starsze. Nikt nie wyznaczył granicy wieku decydującej o możliwości uprawiania ćwiczeń w klubie, granicą tą są możliwości fizyczne każdego człowieka i jego chęci do podjęcia aktywności. Na szczęście wielu ludzi starszych chce ćwiczyć, aby poprawić swój stan psychofizyczny.
SN: Niektórzy nie wiedzą jaki może być koszt takich zajęć i wyobrażają sobie strasznie wysokie stawki. Jak to wygląda w rzeczywistości? Jaki jest średni koszt miesięczny?
PZ: Średni koszt miesięcznego karnetu na zajęcia fitness waha się w granicach od 100 do 150 zł, w zależności od standardów i wyposażenia danego klubu.
SN: Czy są programy ćwiczeń dedykowane konkretnym celom: spaleniu tkanki tłuszczowej, wzmocnieniu wytrzymałości, pozbycia się tłuszczu z brzucha i ud?
PZ: Oczywiście. W ofercie zajęć grupowych pojawiają się różne typy treningów. W zależności od zamierzonego celu należy wybrać odpowiednią formę zajęć przewidzianą dla siebie. W klubach odbywają się zajęcia wzmacniające, ogólnorozwojowe, spalające tkankę tłuszczową, choreograficzne, taneczne, mentalne, rozciągające itp. Jedyna różnica to nazewnictwo. Te same zajęcia mogą mieć w kilku klubach zupełnie inne nazwy.
Najlepiej kierować się całym opisem, a ten można znaleźć na stronach internetowych klubów lub bezpośrednio w klubie fitness.
Najważniejsze to nie czekać, nie zastanawiać się. Jeżeli masz dwie godziny wieczorem wolne, wystukaj w internecie co Cię interesuje, spakuj strój i raźno maszeruj do klubu, którego program przypadnie ci do gustu!