Ćwiczenia pomimo kontuzji kolana

Staw kolanowy jest największym stawem w ciele człowieka, łączącym kość piszczelową z kością udową najdłuższymi ramionami dźwigni. Niestety, jest on podatny na wszelkiego rodzaju kontuzje. Nie trzeba być sportowcem, by mieć nieszczęście i doświadczyć ich na własnych kolanach. Brak aktywności fizycznej, nadwaga lub nadmierne eksploatowanie stawów może przyczynić się do problemów z kolanami.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Na jakie urazy narażony jest najczęściej staw kolanowy?

Najczęstszą kontuzją kolana, na którą szczególnie narażeni są sportowcy ( zwłaszcza piłkarze) jest uszkodzenie łąkotek, czyli tworów chrzęstno-włóknistych. Odpowiadają one za stabilizację w stanie kolanowym. Urazy kolana nie spotykają wyłącznie osób, które uprawiają sport. Do najpopularniejszych kontuzji kolana należą również zwichnięcia, urazy chrząstki i mięśni, zapalenie torebki stawowej lub ścięgna.

Jak zdiagnozować kontuzję kolana?

Najprostszym sygnałem jest ból. Jeśli poczujesz go podczas treningu, być może Twój stan kolanowy uległ uszkodzeniu. Warto zgłosić się do lekarza w przypadku, gdy ból lub dyskomfort nie mija. Zanim leczenie kolana zostanie rozpoczęte, lekarz musi zapoznać się z objawami urazu, uprawianą przez pacjenta aktywnością fizyczną oraz codziennych czynnościach. Po wywiadzie lekarskim następuje badanie poszczególnych części stawu kolanowego. W niektórych przypadkach wykonuje się prześwietlenie.

Mam lekką kontuzję kolana. Ćwiczyć czy nie?

W tym przypadku najlepiej zaufać specjaliście, jakim jest lekarz rehabilitacji. Dzięki wiedzy z zakresu anatomii i fizjoterapii dobierze zestaw ćwiczeń wskazanych przy kontuzji kolana. Odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny nie tylko pomoże przezwyciężyć ból, jak również pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie całego organizmu. Lekarz z pewnością nie zaleci ćwiczeń siłowych, które mogą być niebezpieczne dla pacjenta. Najczęściej rekomenduje się lekkie ćwiczenia rozciągające, które bez problemu mogą być wykonywane w domowym zaciszu. Przy kontuzji kolana zaleca się również spacery, których czas należy stopniowo wydłużać do godziny.

Czy istnieje sposób, by zabezpieczyć nadwyrężone kolano?

Doskonałym wsparciem przy urazach i kontuzjach kolana jest specjalistyczna orteza, której zadaniem jest stabilizacja oraz wspieranie stawu kolanowego. Obecnie na polskim rynku dostępny jest szeroki wybór ortez kolana renomowanych marek w bardzo przystępnych cenach Przynoszą one ulgę w przypadku urazów struktur stawowych, a zwłaszcza więzadeł i łąkotek. Jak zbudowana jest orteza dobra orteza? Posiada specjalne krzyżowe zapięcia pod rzepką które zapewnia jak najlepszą stabilizację przednio-tylną. Orteza umożliwia również doskonałą stabilizację boczną, za którą odpowiadają przeważnie wkłady z gumy żywicznej. To właśnie jej właściwościom przypisuje się niezawodne wsparcie dla więzadeł pobocznych. Orteza często zawiera rónież silikonowy półpierścień górny oraz unikatowe rozcięcie rzepu dolnego, co umożliwia kompresję rzepki. Orteza jest również niezastąpionym narzędziem do stymulowania mięśni, które działają na staw kolanowy,

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 1]

Check Also

Plan treningów na najbliższe 5 dni

Codzienny live z Pati – plan treningów 18.03 do 25.03 – sprawdź!

Stopnadwadze.pl i trenera Patrycja Brejza zapraszają codziennie na treningi live o godzinie 18:30. Zobacz jaki …

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewelinka
Ewelinka
9 lat temu

Moja mama jak miała kontuzje kolana to na poczatek stosowała żel chłodzący np Dip Rilif. Przynosił je j ulge bo szybko się wchłaniał. Ale na pewno warto zajrzec tez do lekarza. Bo taka kontuzja może przerodzić się w coś poważniejszego.

pawelg83
8 lat temu

Powiem szczerze, że nie wyobrażam sobie treningu biegowego z kontuzjowanym kolanem. Ale nie jest tak, że z tego powodu trzeba zaprzestać ćwiczeń. W internecie bez problemu można znaleźć atlas ćwiczeń (np muscleboss.pl), w którym aż roi się od propozycji treningowych, które oszczędzają nogi.

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail