Czosnek (Allium L.) – roślina z rodziny amarylkowatych. W stanie dzikim występuje na całej półkuli północnej, Pomaga zwalczać infekcje, wspomaga trawienie, chroni przed zawałami i udarami, obniża ciśnienie krwi… właściwości zdrowotnych czosnku jest niezliczenie wiele.
Sposób babci… Medycyna ludowa czy coś więcej?
Chyba każdy w dzieciństwie dostał od babci mleko z solidną porcją czosnku, które momentalnie postawiło nas na nogi. To jedna z wielu zalet tego niepozornego warzywa…
Badania wykazały, że czosnek skutecznie zapobiega chorobom układu oddechowego, dlatego na stałe powinien zagościć w naszym menu (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym). Ciepłe mleko z ząbkiem czosnku rozgrzewa, ułatwia odkrztuszanie i obniża gorączkę.
Jak działa?
Przede wszystkim wzmacnia siłę i chroni przed wirusami. Może być również stosowany do odkażania ran czy w leczeniu grzybicy stóp, gruźlicy lub nadciśnienia krwi. Czosnek jest antybiotykiem, który hamuje rozwój bakterii i obniża ciśnienie krwi.
Dlaczego czosnek cieszy się tak dużym powodzeniem? Wystarczy zjadać tylko jeden ząbek czosnku dziennie, by jego ogromny wpływ na zdrowie. W tym małym ząbku kryje się cała paleta witamin. Od aminokwasów, potasu, wapnia, magnezy czy rzadkich mikroelementów po witaminy A, B1, B2, C i wiele innych. Nie dziwi zatem szerokie spektrum użyteczności czosnku.
Zastosowanie czosnku
Czosnek jako roślina uprawna jest zwykłym warzywem, które można dodać do zup czy sałatek. W wersji ozdobnej czosnek wykorzystywany jest do przystrajania ogrodów czy bukietów kwiatów
Świeże ząbki czosnku zawierają około 60-70% wody, około 35% węglowodanów i 5,5–6,5% białka. Spośród witamin w największej ilości obecna jest witamina C. Obrane ząbki czosnku zawierają do 31 mg tej witaminy/100 g.