Ketonal bez recepty - zalecenia
Jak stosować ketonal bez recepty?

Ketonal bez recepty – odpowiednia dawka

Ketonal to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Można stosować go na łagodny i umiarkowany ból. Środek przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz młodzieży po 15 roku życia. Od 2017 roku Ketonal można stosować bez zlecenia lekarza. Trzeba jednak pamiętać o właściwym dawkowaniu.

Ketonal bez recepty

Ketonal firmy SANDOZ jest dostępny bez recepty od końca 2017 roku. Obecna w nim dawka substancji czynnej – ketoprofenu – to 50 mg. Środek nosi nazwę Ketonal Active i ma postać twardych kapsułek. W aptece można kupić małe lub duże opakowanie, czyli 10 lub 20 kapsułek.

Dostępny bez recepty Ketonal Active jest zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które są powszechnie stosowane w celu łagodzenia dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Obecny w nim ketoprofen jest organicznym związkiem chemicznym, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Działanie Ketonalu bez recepty

Mechanizm działania ketoprofenu, który jest obecny w Ketonalu dostępnym bez recepty, opiera się na blokowaniu cyklooksygenazy (COX) odpowiadającej za syntezę prostaglandyn. Są to hormony obecne w każdej tkance. Ich ilość znacznie wzrasta pod wpływem zadziałania czynnika drażniącego (np. toksyn i drobnoustrojów) lub jednego z neuroprzekaźników. Wówczas dochodzi do zaburzeń w komórce, których efektem może być proces zapalny objawiający się bólem, obrzękiem i wzrostem temperatury.

Kiedy warto sięgnąć po Ketonal bez recepty?

Ketonal bez recepty jest przeznaczony dla osób, które zmagają się z łagodnym lub umiarkowanym bólem różnego pochodzenia, zwłaszcza głowy, mięśni, kości i stawów, pleców oraz zęba. Warto mieć na uwadze, że lek ten łagodzi objawy schorzenia, ale nie usuwa jego przyczyny. Dlatego zawsze warto skonsultować swój problem z lekarzem i wykonać niezbędne badania. Szczególnie wtedy, gdy dolegliwości trwają kilka dni, nasilają się lub nie ustępują po przyjęciu środka przeciwbólowego.

Dawkowanie Ketonalu bez recepty

Dawkowanie Ketonalu bez recepty jest ściśle określone na ulotce dołączonej do opakowania. Nie można na własną rękę decydować o jej zmianie lub przedłużeniu trwania terapii. Wszelkie wątpliwości zawsze warto skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Dzięki temu ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zostanie zredukowane do minimum.

Zalecana dawka Ketonalu bez recepty to 50 mg. W razie potrzeby można ją powtórzyć po 8 godzinach. Nie wolno jednak przyjąć więcej niż 3 kapsułki środka z ketoprofenem na dobę. Oznacza to, że dzienna dawka tej substancji to 150 mg.

Ketonal bez recepty należy przyjmować podczas posiłku. Zaleca się, aby popić go dużą ilością wody (przynajmniej pół szklanki) lub mleka. Osoby, które otrzymały od lekarza leki osłonowe na przewód pokarmowy, mogą przyjąć je razem z kapsułką ketoprofenu. Dzięki temu błona śluzowa żołądka i jelit zyska dodatkową ochronę.

Kto nie powinien stosować leku Ketonal?

Ze względów bezpieczeństwa Ketonal bez recepty nie może być stosowany u dzieci poniżej 15 roku życia ani u osób, u których w przeszłości wystąpiła reakcja nadwrażliwości na ketoprofen lub inne NLPZ. Ostrożność powinni zachować również seniorzy, ponieważ są oni bardziej narażeni na występowanie działań niepożądanych po przyjęciu jakiegokolwiek leku. W ich przypadku należy zastosować najmniejszą możliwą dawkę ketoprofenu w połączeniu ze środkami o działaniu ochronnym na błonę śluzową układu pokarmowego (np. lekami z grupy inhibitorów pompy protonowej – omeprazolem lub esomeprazolem).

Ketonal bez recepty nie jest odpowiedni dla kobiet w ciąży, zwłaszcza tych będących w III trymestrze, ponieważ ketoprofen przenika przez łożysko. Substancja ta może wpłynąć na rozwój płodu. Natomiast o tym, czy można zastosować Ketonal bez recepty w I i II trymestrze, powinien zawsze zadecydować lekarz po zapoznaniu się z indywidualnym przypadkiem. Podobnie jest w przypadku kobiet, które karmią piersią.

Czy Ketonal bez recepty jest bezpieczny?

Ketonal bez recepty jest uznawany za bezpieczny, ponieważ ma krótki okres półtrwania (jego stężenie we krwi zmniejsza się o połowę już po 2 godzinach od przyjęcia), a tym samym jego kontakt z narządami wewnętrznymi jest ograniczony. Ponadto jedna kapsułka zawiera najmniejszą możliwą dawkę. Jednak jak każdy środek farmaceutyczny, Ketonal może wywołać działania niepożądane. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń zawartych w ulotce oraz odpowiednie dawkowanie leku. Przy zastosowaniu takich środków bezpieczeństwa ryzyko powikłań jest minimalne.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Check Also

Porady, dzięki którym zaczniesz pić wodę regularnie

Jak skutecznie się nawadniać? | 10 konkretnych porad, które musisz znać!

Większość z nas ma problem z piciem wody, a to jeden z najprostszych nawyków, które …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail