W chwili, gdy nasz organizm zaczyna źle funkcjonować, niezależnie w jakiej części ciała leży przyczyna, lekarz przed postawieniem diagnozy lub wyznaczeniem planu działania zleca nam badania krwi, z której można wyczytać bardzo wiele. Interpretacja wyników krwi jest niezbędna, aby wdrożyć odpowiednie leczenie.
Może się również zdarzyć się tak, że otrzymamy wyniki naszych badań, jednak nasz lekarz jest niedostępny. Jeśli nie wiesz jak samemu zinterpretować wyniki badań, możesz zwrócić się o pomoc do lekarza online.
Jak wygląda interpretacja wyników badań krwi online?
W dobie Internetu jest to bardzo proste. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, opłacić przelewem internetowym i czekać na kontakt lekarza. Wirtualny lekarz powie nam (za pomocą telekonferencji, czatu lub rozmowy telefonicznej) co oznaczają nasze pomiary i udzieli porady lekarskiej.
Badania krwi – jakie informacje możemy uzyskać?
Interpretacja wyników badań krwi może pomóc nam zdiagnozować wiele chorób. Jednak aby wiedzieć, co dane odchylenia od normy oznaczają, musimy wyniki skonsultować z lekarzem.
Wyniki będą zawierały różne pozycje. Będą to na przykład składniki krwi (erytrocyty, leukocyty, płytki krwi), cholesterol, cukier, OB.
Wyniki różnią się w zależności od płci, wieku, a także przyjmowane leki mogą zmienić oczekiwane wyniki. Biorąc to pod uwagę ważne, aby interpretacja wyników badań krwi została wykonana przez lekarza.
Badania krwi – jak się do nich przygotować?
Badania krwi najczęściej są wykonywane rano na czczo. Jeżeli chcemy, aby wyniki, jak najbardziej odzwierciedlały nasz stan zdrowia, warto przestrzegać kilka zasad. Poniżej mała ściągawka.
Zalecenia dotyczące przygotowania do badania krwi:
- 12 godzin przed badaniem staraj się ograniczyć jedzenie i picie do minimum. Możesz pić tylko wodę, ale też w małych ilościach. Przed samym badaniem nie jedz 3 godziny.
- Unikaj tłustych i smażonych potrwa 1-2 dni przed badaniem. Nie spożywaj też alkoholu.
- Nie pal 1 godzinę przed testem.
- Testy na poziom enzymów i hormonów należy wykonywać przed godziną 10:00, chyba że lekarz zaleci inaczej.
- Unikaj aktywności fizycznej i stresu przed badaniem krwi.
- Jeśli przyjmujesz leki, postaraj się nie brać ich przed badaniem jeśli to możliwe. W innym przypadku poinformuj osobę wykonującą badanie o wziętych lekach.
- Nie zaleca się wykonywania badań krwi po masażu lub fizjoterapii.
- Podczas przygotowań do badania hormonów płciowych należy wskazać fazę cyklu i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
- Podczas badania krwi pod kątem infekcji należy wziąć pod uwagę etap rozwoju infekcji i stan odporności. Testy infekcyjne najlepiej wykonywać 10-14 dni po wystąpieniu choroby, kiedy produkcja przeciwciał jest najbardziej aktywna.
Pamiętaj, że jeśli nie masz dostępu do swojego lekarza, zawsze możesz skorzystać z usługi, jaką jest interpretacja wyników krwi online. W ten sposób szybko dowiesz się, co pokazują Twoje wyniki i unikniesz niepotrzebnego zamartwiania się.
Artykuł zewnętrzny