Polecane ćwiczenia
Home » Zdrowie i uroda » Kosmetyki naturalne » Kosmetyki naturalne porady » BHP kosmetyków domowej roboty
Higiena przygotowania kosmetyków domowej roboty jest bardzo ważna: wtedy uzyskasz odpowiednie efekty.
Przy przygotowaniu kosmetyków musisz pamiętać o kilku zasadach.

BHP kosmetyków domowej roboty

Kosmetyki przygotowywane w domu (takie jak domowe maseczki nawilżające, toniki oczyszczające lub kremy naturalne) są świetnym pomysłem i doskonałą alternatywą dla tych kupowanych w sklepach. Warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach, które sprawią, że będziemy mieli gwarancję wysokiej jakości, także tego, że wyprodukowane przez nas rzeczy pozostaną dłużej trwałe.

1. Sterylne warunki

Przed przystąpieniem do tworzenia kremu przygotuj sobie blat roboczy, tak aby był wolny od wszelkich zanieczyszczeń, a także umyj dokładnie ręce (najlepiej krem przygotowywać w lateksowych rękawiczkach) – możliwie sterylne warunki w czasie przygotowywania kremu są bardzo ważne, gdyż chronią nas przed grzybami oraz innymi niepożądanym dodatkami, które mogłyby zanieczyścić krem i zniweczyć cały nasz wysiłek.

2. Przechowywanie

Pamiętajmy, że domowe kremy są pozbawione bardzo silnych konserwantów, w związku z czym, nie mogą być przechowywane dłużej niż kilka tygodni (maksymalnie 6 miesięcy po dodaniu eko-konserwantu) oraz ich odporność na zanieczyszczenia jest mniejsza.

Krem najlepiej przechowywać w lodówce, ewentualnie podręczną porcję kremu można przełożyć do mniejszego, szczelnie zamkniętego opakowania i trzymać w łazience.

Pamiętaj by kosmetyki naturalne przechowywać w lodówce i ograniczyć do nich dostęp powietrza.
Opakowania tego typu airless są najlepsze do przechowywania kosmetyków: kosmetyki nie nasiąkną niepotrzebnymi zanieczyszczeniami.

3. Opakowania

Z punktu widzenia higieny oraz komfortu użytkowania najlepsze są opakowania typu airless (z pompką), ponieważ nie przenosimy ewentualnych zanieczyszczeń do środka kremu, a także takie opakowania są po prostu bardzo szczelne i doskonale chronią wszystkie składniki kremu przed dostępem powietrza.

4. Alergie i działania niepożądane

Niektóre surowce naturalne takie jak naturalne olejki eteryczne, surowce pochodzenia zwierzęcego czy ekstrakty roślinne mogą niektóre osoby uczulać (zdarza się to bardzo rzadko), dlatego zaleca się przeprowadzenie testu na niewielkim fragmencie skóry lub zachowanie ostrożności, jeżeli podejrzewa się u siebie alergię.

Zwykle alergia na tego typu surowce naturalne objawia się jako wysypka, swędzące zmiany skórne, zaczerwienie i/lub pieczenie w miejscu aplikacji kosmetyku. Jeżeli zaobserwujesz u siebie takie objawy, odstaw kosmetyk i spróbuj wyodrębnić składnik, który Cię uczula, w ten sposób będziesz mogła modyfikować przepisy wg swoich indywidualnych potrzeb i unikać potencjalnych alergenów.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 3]

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Sprawdź też

Mydło dziegciowe to jeden z najlepszych kosmetyków naturalnych.

Mydło dziegciowe. Co to jest, jakie ma właściwości i zastosowanie dziegieć?

Czym jest dziegieć ? Ciemnobrunatna, gęsta ciecz otrzymywana w procesie suchej destylacji drewna o intensywnym …

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o