Lipa doskonale sprawdza się jako lek w domowej aptecze.
Lipa ma liczne właściwości, które pomogą Ci w walce z przeziębieniem.

Lipa – drzewo cenione od pokoleń

Lipa występuje w Polsce w dwóch odmianach gatunkowych, jest to: Lipa wąskolistna oraz Lipa szerokolistna. Ta pierwsza, jest bardziej rozpowszechniona na terenie naszego kraju, lecz obydwa gatunki wykazują identyczne właściwości lecznicze.

Lipa jest drzewem o wysokości do 40m i żyjącym do kilkuset lat. Jej charakterystycznymi cechami morfologicznymi są sercowate, lekko piłowate liście, konary zaczynające się od mniej więcej połowy pnia oraz drobne, żółte kwiaty o charakterystycznym słodkawym zapachu.

Pozyskiwanie surowca leczniczego oraz stosowanie lipy

W ziołolecznictwie stosuje się głownie kwiaty lipy, zarówno wąsko jak i szerokolistnej. W celu pozyskania surowca, zbiera się całe kwiatostany, należy tego dokonywać w słoneczne i suche dni, z dala od miast i dróg. Następnie suszy się je w przewiewnym, suchym i co ważne, zacienionym miejscu.

Najpopularniejszym sposobem wykorzystywania właściwości leczniczych lipy jest przyrządzanie herbaty z lipowego suszu.

Herbatę przyrządzamy zalewając wrzątkiem łyżkę stołową suszu w filiżance, a następnie pod przykryciem parzymy przez około 15 minut. Tak sporządzony napar spożywamy 3 razy dziennie po filiżance. Dostępne są również gotowe herbaty z lipy – stosujmy je jak sam susz.

Innym sposobem wykorzystania lipy jest stosowanie olejku lipowego do kąpieli lub do inhalacji. W tym przypadku nie ma określonego dawkowania, należy samemu wyczuć odpowiednią ilość.

Substancje czynne oraz ich właściwości

Kwiaty lipy zawierają szereg związków korzystnie wpływających na nasz organizm. Są to przede wszystkim: flawonoidy, liczne olejki eteryczne, garbniki i śluzy oraz glikozydy, a ponadto zawierają witaminę C oraz PP.

Połączenie tych substancji sprawia, że preparaty z lipy cechują się właściwościami: moczopędnymi, przeciwgorączkowymi, przeciwbólowymi; dodatkowo wykazują lekkie działanie żółciopędne oraz rozluźniające. Ponadto zawarte śluzy w kwiatach tej rośliny przynoszą ulgę w kaszlu.

Lipa – pomoc w przeziębieniu

Najpowszechniejszym zastosowaniem preparatów z Lipy są stany podgorączkowe, przeziębienia, grypa oraz występowanie objawów grypopochodnych. Wówczas stosujemy napar wg instrukcji zamieszczonej powyżej.

Napar pomoże również na kaszel oraz zapalenie jamy ustnej lub gardła, wtedy należy kilka razy dziennie płukać gardło wywarem.

W przypadku zapalenia spojówek, podrażnienia skóry, ukąszenia przez owady, owrzodzenia, stosujemy okłady z ubitych świeżych kwiatów lub z zaparzonych kwiatów. Należy w tym celu zaparzyć kwiaty w niewielkiej ilości wody i przyłożyć na miejsce podrażnienia.

Przeciwwskazania

Nie występują przeciwwskazania do stosowania lipy, jedynym przypadkiem kiedy nie należy jej stosować jest uczulenie na kwiat lipy.

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Jakie właściwości ma łopian?

Cenne właściwości łopianu

Niezwykle cenioną rośliną w medycynie naturalnej jest łopian. Posiada on liczne właściwości prozdrowotne, przez co …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail