Aktywny wypoczynek w górach jest doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.
Przed wyruszeniem w góry należy dobrze zastanowić się, co chcemy ze sobą zabrać, ponieważ nie może nam niczego zabraknąć. W górach należy pamiętać, że każdy 1kg w plecaku, na trasie zamienia się w 10kg.
Podczas pakowania „szpeju” warto się kierować prostą zasadą „PET” (z ang. Protection, Energy, Transport). Jest to związane z tym, że zależy zadbać o podstawowe aspekty związane z bezpieczeństwem. Więc po kolei:
Protection (ochrona)
- Apteczka– nigdy nie wiemy, co się może nam przydarzyć: dziwnie zawsze dzieje się tak, że gdy mamy apteczkę ze sobą, wracamy do domu bez szwanku. Gdy jej nam zabraknie, zawsze zdarza się sytuacja, że okazałby się bardzo przydatna. Dlatego zawsze warto ją mieć.
- Naładowany i zabezpieczony telefon – bardzo często zapomina się o tak prozaicznej rzeczy jak naładować telefon, szczególnie w dobie smartfonów, które nie cieszą się szczególnie długim czasem pracy na baterii. Telefon należy również zabezpieczyć przed zalaniem, np. włożyć do woreczka i zawiązać.
- Mapa + sprzęt nawigacyjny – idąc w trasę nie możemy polegać tylko na oznakowaniu szlaków; bardzo często jakość oznakowania pozostawia wiele do życzenia. Zawsze zabieraj ze sobą mapę, nawet gdy planujesz trasę tylko na kilka godzin! Jeżeli masz możliwość, zaopatrz się również w GPS, ale nie polegaj na nim bezgranicznie.
- Kurtka/spodnie przeciwdeszczowe lub peleryna– mimo zapowiedzi pięknej pogody nie możemy na tym polegać, w górach pogoda zmienia się nieustannie. Warto zainwestować w dobrą kurtkę i spodnie przeciwdeszczowe lub kupić pelerynę przeciwdeszczową (kosztuje ok. 10 zł).
- Warstwa docieplająca– niezależnie od temperatury, zawsze należy posiadać dodatkową odzież (polar lub sweter), w górach temperatura zmienia się błyskawicznie – może spać nawet o kilkanaście stopni w przeciągu kilkudziesięciu minut
Energy (energia)
- Węglowodany– niezależnie od czasu, miejsca, celu podróży należy mieć przy sobie produkty wysokoenergetyczne jak np. czekolada, batony, cukierki, bakalie. Pozwoli nam to w szybki, i co ważne przyjemny, sposób uzupełnić energię potrzebną do dalszego marszu.
- Kanapki i bułki– świetnie się sprawdzą na początku wycieczki, choć niskich temperaturach robią się niezbyt smaczne.
- Woda – wbrew pozorom też odpowiada za nasze siły, zawsze należy mieć przynajmniej 2-2,5l na osobę, bez względu czy planujemy nocleg w schronisku czy poza nim. Zawsze wybieraj wodę, a nie kolorowe, gazowane napoje!
Transport
- Buty- najważniejsza rzecz, na której nie warto oszczędzać. Pamiętaj żeby sięgał powyżej kostki, pozwoli Ci to zmniejszyć prawdopodobieństwo urazu.
- Plecak– w czymś musimy przenosić sprzęt- ważne żeby był po prosu wygodny i mieścił cały nasz sprzęt.
Dodatkowy sprzęt, przydający się w różnych okolicznościach:
- Nóż – zdziwisz ile razy Ci się przyda.
- Śpiwór– gdy chcemy zaoszczędzić w schronisku na pościeli.
- Termos– gorąca herbata w chłodniejsze dni to świetna sprawa.
- Kije trekkingowe – odciążają stawy kolanowe i poprawiają stabilność podczas marszu.
jeszcze powerbank i dobre skarpety. a latarka czołówka.
Bardzo celne uwagi, dzięki!