Trening personalny to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób na spełnienie marzeń o pięknej sylwetce. Pojawia się jednak dylemat – czy lepiej wykonywać go w domu czy na siłowni?
Trening personalny w domu czy na siłowni – co wybrać?
Marzysz o pozbyciu się nadprogramowych kilogramów? Szukasz skutecznego sposobu na wyrzeźbienie sylwetki, zwiększenie masy mięśniowej bądź poprawę kondycji? Z pewnością nie jest to dla Ciebie żadną niespodzianką, że najlepszą metodą na osiągnięcie wszystkich celów będzie wybór dobrego treningu personalnego. Pojawia się jednak pytanie, jaki trening personalny usatysfakcjonuje Cię w stu procentach. Zanim podejmiesz decyzję, zastanówmy się nad zaletami i wadami ćwiczeń z trenerem osobistym. Który trening stanowi lepsze rozwiązanie? Ten w domowych warunkach czy ten na siłowni?
Treningi w domu – zalety
Jak wiadomo, wybór treningu, który całkowicie spełni nasze oczekiwania, zależy od indywidualnych preferencji. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ćwiczeniami, dobrym rozwiązaniem może być trening personalny w domu. Zdarza się, że osoby niedoświadczone i nieprzyzwyczajone do tego rodzaju aktywności mogą czuć się skrępowane obecnością obcych ludzi na siłowni.
Z tego względu kameralny trening w domowych warunkach niesie za sobą mnóstwo korzyści – osoba ćwicząca nie jest wówczas skrępowana spojrzeniami innych. Poza tym, trening w domu zapewnia ogromny komfort, na który składają się brak hałasu spowodowanego głośną muzyką czy też znacznie więcej przestrzeni dla siebie.
Kolejnymi udogodnieniami mogą być również oszczędność czasu oraz pieniędzy. Napięty harmonogram dnia często stanowi sporą przeszkodę w zaplanowaniu takich aktywności jak treningi – w efekcie niektórzy tracą również motywację do regularnych ćwiczeń. Wspomniana sytuacja może dotyczyć młodych mam, które nie mogą sobie pozwolić na zostawienie dzieci w domu bez opieki. Na szczęście, trening personalny w domu stanowi doskonałe rozwiązanie tego rodzaju problemów.
Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskują treningi metodą EMS, czyli elektrostymulacja mięśni stosowana w różnych typach ćwiczeń. Efekt treningu EMS jest widoczny bardzo szybko. Pierwsze rezultaty są zauważalne już po jednej sesji treningowej, trwającej zaledwie 25-30 minut.
Tego rodzaju ćwiczenia świetnie sprawdzają się w formule niestacjonarnych treningów, gdyż wykorzystywana w nich aparatura jest bardzo łatwa do przenoszenia. Dzięki temu, że trener osobisty przywozi ze sobą sprzęt pod wskazane przez klienta miejsce, treningi mogą odbyć się wszędzie – w domu, w biurze czy gdziekolwiek zażyczy sobie klient.
Co więcej, osoba trenująca ma do dyspozycji osobistego trenera, który zadba o jej motywację, prawidłowość wykonywanych ćwiczeń, a także dobierze adekwatny plan treningowy oraz ułoży plan dietetyczny.
Treningi w domu – wady
Praca zdalna, opieka nad dziećmi i szereg innych obowiązków, które wykonujemy w czterech ścianach swojego mieszkania, nie zawsze motywują do treningów w domowych warunkach. Często takie osoby szukają pretekstu do wyjścia z domu i podjęcia jakichś innych aktywności. W takich przypadkach trening poza domem może być dla nich bardzo atrakcyjną rozrywką oraz stanowić doskonałą motywację do ćwiczeń. Dla niektórych wadą może być również to, że trening w domu nie gwarantuje tak szerokiego wyboru sprzętów i narzędzi, jak to ma miejsce w klubie fitness lub na siłowni.
Treningi na siłowni – zalety
A jaką przewagę nad treningami w domu mogą mieć treningi na siłowni? Otóż niektórzy czują się bardziej zmotywowani do działania, kiedy obserwują inne ćwiczące na sali osoby. Choć wybór miejsca treningu jest kwestią indywidualną, korzystanie z siłowni często przemawia bardziej do osób doświadczonych, dla których regularne wizyty w takich miejscach od lat stanowią jedną z ich ulubionych form spędzania wolnego czasu.
Treningi na siłowni – wady
Istnieje spora grupa ludzi, która czuje się skrępowana ćwiczeniem na siłowni w towarzystwie innych. Dla tej grupy publiczne pocenie się, męczenie oraz przebieranie to przede wszystkim duży dyskomfort. Nie ukrywajmy, wiele osób podejmuje się ćwiczeń, aby właśnie pozbyć się swoich kompleksów.
Nie każdy ma ochotę pracować nad mankamentami swojej sylwetki obok znacznie szczuplejszych i bardziej wysportowanych ludzi. Tego rodzaju sytuacje, zamiast motywować do pracy nad sobą, mogą powodować dodatkowy stres i stanowić poważną barierę przed treningami.
Dla niektórych powodem niechęci do ćwiczeń w miejscach publicznych może być również brak prywatności. Oczywiście, są osoby, dla których wyjście na siłownię jest niemal tym samym co wyjście na kawę z koleżanką. Częste przebywanie w takich miejscach może również sprzyjać nawiązywaniu nowych kontaktów.
To oczywiście może stanowić zaletę, jednak nie każdy traktuje swój trening jako formę towarzyskiej rozrywki. Otóż dla niektórych spotykanie swoich znajomych w klubach fitness bywa bardziej rozpraszające niż motywujące do ćwiczeń. Umówmy się, że nie każdy ma ochotę na zaprezentowanie się bez makijażu i w przepoconej koszulce przed kolegą z pracy czy też dawno niewidzianą koleżanką.
Dodatkowo, każda wyprawa do klubu fitness wiąże się z poświęceniem znacznie większej ilości czasu, co nie dla wszystkich jest wygodne i możliwe do zrealizowania. Kiedy jeszcze pod uwagę weźmiemy znacznie wyższą cenę treningów, ćwiczenia w domowych warunkach bez zaskoczenia stają się lepszym rozwiązaniem.
Podsumowanie
Rozważając argumenty „za” i „przeciw”, zdecydowanie więcej zalet posiadają treningi personalne w domowym zaciszu. Widać to chociażby na przykładzie korzyści, jakie zapewniają wspomniane już treningi EMS, które doskonale sprawdzają się właśnie w takich warunkach. Poznaj ceny treningu EMS i wybierz optymalny dla siebie karnet!
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu