Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Nauka jazdy na deskorolce – najlepsze porady na początek

Jazda na deskorolce to nie tylko wspaniały sport, ale także Twój przyjaciel w walce z nadwagą, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Pytanie, jak zacząć jazdę na deskorolce zadaje sobie wiele osób. Po zakupie deskorolki będziemy potrzebowali wiele czasu oraz treningów, aby opanować jazdę w pozytywnym stopniu. Podstawową rzeczą, o której należy pamiętać, są ugięte nogi. Dzięki takiemu ustawieniu, utrzymanie równowagi będzie znacznie prostsze. Na naukę trudniejszych czynności takich jak ruszanie czy odpychanie się warto poświęcić więcej czasu. Im dłużej będziemy je trenowali, tym nasze ruchy będą charakteryzowały się większą płynnością i precyzją. Naturalne jest, że gdy potrafimy coś robić wolno, nauczmy się to robić szybko w krótszym czasie.

Zakup odpowiedniej deski

Kupno dobrej deski wbrew pozorom nie jest takie proste. W supermarketach bardzo trudno znaleźć dobre, profesjonalne deski. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w porządny sprzęt, który będzie nam sprawiał przyjemność z jazdy, to powinniśmy udać się do profesjonalnego skate shopu. W takim miejscu pracownik odpowiednio dopasuje wielkość deski do naszej długości stopy czy wzrostu.

Odpychanie

Przed rozpoczęciem nauki ruszania czy odpychania należy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie swobodnie utrzymać równowagę na desce. Dla wielu osób wydaje się to proste, jednak gdy staną na deskorolce, to zmieniają zdanie. Wyróżniamy cztery podstawowe style jazdy:

  • goofy,
  • regular,
  • mongo goofy,
  • mongo regular.

Dla początkujących najlepszym wyborem będzie styl goofy bądź regular. Pierwszy z nich polega na odpychaniu się lewą nogą, podczas gdy prawa znajduje się z przodu a lewa z tyłu, ten drugi jest jego odwrotnością. Gdy już wybierzemy jeden ze stylów, stajemy na deskorolce, uginamy kolana, staramy się złapać równowagę oraz powoli odpychamy się nogą.

Skręcanie

Jest to czynność, którą wykonujemy za pomocą przełożeniu masy ciała z palców na pięty podczas jazdy. Jeśli chcemy skręcić w prawo, to należy nacisnąć na stronę prawą, jeśli w lewo to na stronę lewą. Kiedy już dojdzie do skrętu, płynnie zmniejszamy nacisk. Cały skręt powinien być również wspomagany balansem ciała.

Jeśli naciśniemy delikatnie, to deskorolka wykona skręt stosunkowo powoli. Gwałtowny i szybki nacisk może nawet doprowadzić do jej zawrócenia.

Hamowanie

Deskorolki to sprzęt, na którym możemy opanować swoją własną technikę hamowania. Dla osób początkujących prawdopodobnie najlepszym sposobem będzie solidne naciśnięcie taila. Po wykonaniu takiego ruchu deska podniesie się o niemalże 90 stopni, po czym będziemy ją mogli złapać.

Ollie

Jest to jeden z najbardziej podstawowych tricków w jeździe na deskorolce. Jeśli zamierzamy następnie wykonywać takie akrobacje jak grindy czy slide”y to musimy go opanować do perfekcji.

Ollie najłatwiej nam będzie przyswoić, wykonując go w ruchu. Podczas jazdy należy zostawić palce stopy umieszczonej z tyłu na tailu, a następnie silnie uderzyć tyłem deski o podłoże. Kolejnym ruchem będzie szybki podskok oraz wypoziomowanie zmierzającej w górę deski za pomocą przedniej stopy. Im dłużej utrzymamy się w takiej pozycji, tym lepiej,  to właśnie od tego zależna jest wysokość tego tricku.

Ochrona

Nie możemy zapominać o takich rzeczach jak kask czy ochraniacze. Realnie chronią nas one przed otarciami, uszkodzeniami czy nawet złamaniami. Jednak pomagają one nam także złamać barierę psychiczną w odniesieniu do wykonywania tricków. Niektóre osoby wiele miesięcy wykonują dany trick i ciągle nie są z niego zadowoleni. Bardzo częstym problemem jest strach, z którym łatwiej się zmierzyć wiedząc, że jesteśmy bezpieczni.

Upadki

Jest to coś, z czym musimy się liczyć, zaczynając jazdę na deskorolce. Niezwykle ważne jest, aby podczas upadku, który wydarza się przy dużej prędkości nie upadać na ręce. Bardzo często prowadzi to do złamań, najlepszym sposobem jest upaść na jak największą powierzchnię ciała. Kiedy mamy do czynienia z zagrożeniem upadku przy niskiej prędkości, możemy spróbować zeskoczyć z deskorolki, aby całkowicie go uniknąć.

Deskorolka to świetny sprzęt. Dzięki niemu możemy bardzo miło i aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Musimy jednak pamiętać o zabezpieczeniach, w końcu to nasze zdrowie jest najważniejsze.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Sk-Sport www.sk-sport.pl

Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Jak często ćwiczyć brzuch żeby schudnąć? Podpowiadamy jaka jest najlepsza pora dnia na ćwiczenia.

Jak często ćwiczyć żeby schudnąć, czyli czy mogę trenować codziennie?

Nie da się ukryć, że połączenie diety z systematyczną aktywnością fizyczną jest najlepszą metodą na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pobierz DARMOWY plan treningowy
w domu na 30 dni! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail