Biegając na nartach możemy wybrać malownicze trasy.
Zimowa alternatywa dla biegania - narty biegowe

Bieganie na nartach – czy warto rozpocząć przygodę z tym sportem?

Jeżeli rozważasz rozpoczęcie przygody z narciarstwem biegowym i wciąż nie potrafisz się zdecydować, być może ten artykuł pomoże ci podjąć właściwą decyzję.

Zacznijmy od tego, że bieganie na nartach to prawdopodobnie jeden z najlepszych aerobowych sportów. Podczas takiego treningu pracują największe partie mięśniowe, łatwo jest też regulować intensywność treningu.

Co ważne, zwłaszcza dla osób z nadwagą – podczas biegania nie obciążamy zbyt mocno stawów, dlatego to świetny sposób na odchudzanie.

Bieganie na nartach angażuje o wiele więcej partii mięśni, niż przy innym treningu. Dzięki temu spala się znacznie więcej kalorii – na łamach „Runners World” wyjaśnia dr Grzegorz Sadowski z Zakładu Sportów Wodnych i Zimowych AWF w Warszawie. Jest również świetnym ćwiczeniem poprawiającym wydolność, a do tego nie obciąża stawów. Co więcej, mechanika ruchu w stylu klasycznym pozwala na naturalne rozciąganie ścięgna Achillesa. Jest to swego rodzaju rehabilitacja dla sportowców często mających z nim problem – dodaje doktor Sadowski.

No dobrze, wiemy już, że bieganie na nartach to świetny trening odchudzający czy wydolnościowy i to nie tylko dla sportowców. A co z innymi zaletami?

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

1. Kontakt z naturą

Trasy do biegania zwykle są zlokalizowane w pięknych okolicznościach przyrody, gdzie widoki są zachwycające, a kontakt z naturą po prostu kojący dla zmysłów. Trasy zwykle są oddalone od zabudowań oraz zatłoczonych ośrodków narciarskich, co pozwala odpocząć głowie, wyciszyć się i po prostu odpocząć od zgiełku.

2. To sport dla każdego

Żeby biegać na nartach nie potrzeba specjalistycznej wiedzy czy długiej nauki. Aby opanować biegówki wystarczy, że na początku ktoś doświadczony da ci kilka wskazówek i przypilnuje, byś biegał prawidłowo. To ważne! Resztę złapiesz w mig.

3. Bieganie jest za free

Przy bieganiu na nartach musisz ponieść koszt zakupu samych nart, natomiast trasy do biegania są bezpłatne. Korzystasz z całej sieci tras bez ograniczeń, więc nie musisz kupować karnetu, tak jak przy korzystaniu ze stoków i wyciągów.

4. Nie potrzebujesz specjalistycznej odzieży

Nie musisz inwestować w specjalny strój, czy kask, jak przy narciarstwie zjazdowym. Narciarstwo biegowe wymaga sporo ruchu, dlatego odzież powinna byś swobodniejsza i cieńsza, żeby odprowadzać wilgoć i ciepło (będzie ci bardzo ciepło). Na pewno znajdziesz coś w swojej szafie – wygląd jest tu mniej ważny, liczy się wygoda.

5. Małe prawdopodobieństwo upadku i kontuzji

Wybierając narty biegowe jedziesz po płaskiej powierzchni, prowadząc narty po wytyczonym wcześniej śladzie. Nie ma paniki, że teraz musisz zjechać ze stromej górki lub, że nabierzesz prędkości, nad którą nie będziesz w stanie zapanować. Co za tym idzie, prawdopodobieństwo wystąpienia upadku i ulegnięcia kontuzji podczas biegania na nartach jest dużo mniejsze.

Myślę, że tyle zalet wystarczy – kto nie jest przekonany, to i tak już się nie przekona. Pozostaje pytanie, co ze sprzętem?

Narty biegowe dobieramy do wagi, umiejętności i siły mięśni.

Osoby początkujące, starsze oraz o małej aktywności sportowej, a także wszyscy, dla których biegówki to forma rekreacji, powinni poszukać nart mniej sztywnych.

Sportowcy i bardziej zaawansowani biegacze, powinni się zaopatrzyć w narty sztywniejsze. Zapytacie, a co z długością nart i wzrostem użytkownika? Długość nart też ma znaczenie, ale nie jest tak istotna jak sztywność. Poszukując nart dla siebie, w pierwszej kolejności trzeba dobrać ich sztywność do wagi ciała, siły i umiejętności.

Natomiast warto znaleźć model, który przy zachowaniu sztywności odpowiedniej do wagi użytkownika, będzie dłuższy od twojego wzrostu o 5-10 cm w przypadku „łyżwy” i 10-20 cm przy nartach do „klasyka”.

Zakresów wagi użytkowników, dla których przeznaczony jest model konkretnej długości należy szukać na nadrukach, nalepkach lub w katalogach.

Dzieciaki a narciarstwo biegowe

Narciarstwo biegowe to bezpieczny sport dla każdego, także spokojnie możesz zaangażować w jego uprawianie swoje pociechy. Jeżeli jednak nie wiesz co z nimi zrobić – bo marudzą, że one biegać nie będą – to podpowiadamy, że wkrótce czarny piątek!

Co za tym idzie, to świetna okazja, by w dobrej cenie kupić dziecku wymarzoną zabawkę. Jeżeli nie ma wymarzonej, to na pewno znajdziesz coś interesującego i angażującego. Wybór jest naprawdę szeroki – zabawki edukacyjne, roboty, kolejki, puzzle, klocki, tory wyścigowe, lalki i akcesoria do nich, kucyki, maskotki, gry planszowe czy zabawki ekologiczne, albo zdalnie sterowane.

Bez względu na wiek, płeć, czy zainteresowania – znajdziesz coś dla każdego malucha (a może i dla siebie, by sprawić sobie frajdę podczas wspólnych zabaw).

No istne szaleństwo!

Także kiedy ty będziesz wylewać siódme poty na trasie, dzieciaki mogą się zająć zabawkami kupionymi na Black Friday i każdy będzie zadowolony. Warto się przyjrzeć ofertom, bo można wyhaczyć bardzo smaczne kąski w atrakcyjnych cenach – również na przyszłe okazje.

Powiem więcej, czarny piątek to również świetna okazja by zaopatrzyć się w prezenty na Święta Bożego Narodzenia! Dlatego jeżeli szukasz dla dziecka naprawdę fajnej zabawki w świetnej cenie, zajrzyj tutaj – zabawki na Black Friday.

 

Źródła:

http://polskabiega.sport.pl/polskabiega/1,129969,10910765,Dlaczego_warto_biegac_na_nartach_.html

https://polkawtyrolu.com/2017/02/02/dlaczego-warto-biegac-na-biegowkach/

http://nabiegowkach.pl/Sprzet/Jak-dobrac-narty-biegowe-cz.-4-Do-wzrostu-wagi-sily-i-umiejetnosci.html

Artykuł zewnętrzny

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Check Also

nawigacja rowerowa zalety

Nawigacja rowerowa: jak ją wykorzystać do pracy nad swoją sylwetką?

Poznaj niewielkie urządzenie, które znacząco może ułatwić, umilić i urozmaicić wycieczki rowerowe, a także codzienne …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail