Trening siłowy a spalanie kalorii
Czy trening siłowy pomaga spalić kalorie?

Czy trening siłowy pomaga efektywnie spalić kalorie?

Zdecydowanie tak! Zacznijmy od tego, że każda aktywność fizyczna powoduje większe zużycie energii w naszym organizmie, a co za tym idzie, większą liczbę spalonych kalorii w ciągu dnia.

Jeżeli chodzi o trening siłowy to przyjęto, że średnio pozwala on spalić około 200 – 300 kalorii w ciągu 1 godziny ćwiczeń. Liczba ta może wzrosnąć w zależności od dynamiki i intensywności naszych ćwiczeń (im wyższa, tym więcej kalorii spalimy).

Stawiamy tutaj na większą ilość powtórzeń w zmiennym tempie z mniejszym obciążeniem i skrócenie przerw między seriami. W tym przypadku efekty siłowe i mięśniowe (wzrost masy) prawdopodobnie spadną, ale organizm wejdzie na wyższe obroty, co będzie skutkować większą liczbą spalonych kalorii, poprawą kondycji i wytrzymałości.

Rodzaj wykonywanych ćwiczeń również przekłada się na ilość spalonych kalorii – wykonując ćwiczenia wielostawowe zaangażujemy do pracy większą liczbę mięśni niż podczas pracy izolowanej i spalimy więcej kalorii. Do ćwiczeń wielostawowych zaliczamy na przykład przysiady, wykroki, martwy ciąg czy clean and press (podrzut).

Ćwiczenia izolowane traktujemy jedynie jako dodatek, dzięki któremu mocniej zaangażujemy do pracy wybrane partie mięśniowe, na przykład bicepsy.

Jeżeli – trenując siłowo – chcemy osiągnąć jak najlepsze rezultaty, warto zadbać o zrównoważoną i zbilansowaną dietę oraz odpowiednią ilość odpoczynku po treningu, aby zapewnić organizmowi właściwe warunki do spalenia kalorii (dzięki przyspieszonemu metabolizmowi), regeneracji oraz rozwoju mięśni.

Jak wygląda spalanie kalorii podczas treningu siłowego na tle treningu cardio (wytrzymałościowego)?

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, trening siłowy pozwala spalić około 200-300 kalorii w ciągu 1 godziny ćwiczeń.

Ilość ta jest zależna przede wszystkim od masy naszego ciała (im większa, tym więcej kalorii spalimy), dobranego obciążenia, ilości powtórzeń oraz rodzaju wykonywanych ćwiczeń.

Natomiast nie oszukujmy się – podczas godzinnego treningu cardio spalimy zdecydowanie więcej!

Przykładowo:

  • w trakcie 1 godziny biegu w średnim tempie powinniśmy spalić około 600 kcal,
  • godzina jazdy na rowerze to około 400-500 kcal mniej,
  • a godzina pływania żabką (stylem klasycznym) pozwala spalić od 500 do nawet 800 kcal.
  • jeżeli nie lubimy biegać czy pływać, to godzina spaceru w szybkim tempie pozwoli nam się pozbyć 300 kalorii (wolne tempo to około 200 kcal).

O autorze - Ania Szymanek

Trener fitness i dietetyk. Zapalony maniak fitnessu i zdrowego odżywiania – na co dzień prowadzi zajęcia w kilku klubach na Śląsku oraz szerzy wiedzę dotyczącą zasad zdrowego odchudzania oraz efektywnego połączenia diety z ćwiczeniami.

Check Also

Rower, rolki czy hulajnoga – która z tych opcji pozwoli ci spalić najwięcej kalorii?

Wreszcie pogoda się poprawiła i można rozpocząć wiosenne aktywności na dworze. Co za tym idzie, …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail