Polecane ćwiczenia
Home » Sport » Samoobrona dla kobiet » Michał Sog: „Dzięki Krav Maga na ulicy poradzisz sobie w każdej niebezpiecznej sytuacji”
Michał Sog - szef Krav Maga Sagot Team

Michał Sog: „Dzięki Krav Maga na ulicy poradzisz sobie w każdej niebezpiecznej sytuacji”

O skutecznej samoobronie dla kobiet, o tym dlaczego warto wybrać system Krav Maga, jak sobie radzić, gdy zaczepia Cię agresywny, pijany mężczyzna, jak wyglądają treningi, a także jak się zachować w niebezpiecznych sytuacjach na ulicy, rozmawiamy z Michałem Sogiem, instruktorem Krav Maga, szefem SAGOT Team.

Ręka z nożem
Sytuacji naprawdę niebezpiecznych możesz mieć kilka w całym swoim życiu. Będziesz jednak wiedziała jak się zachować, gdy napastnik przyłoży Ci nóż do szyi?
Stopnadwadze.pl: Zacznijmy może od podstawowego pytania czym się różni system od sportu walki? I dlaczego to właśnie system jest lepszym wyborem jeżeli chodzi o naukę samoobrony?

Michał Sog: Największą różnicą pomiędzy systemem, a sportem walki są zasady i reguły: sport jest wrzucony w pewne ramy, posiada regulaminy i przepisy, które mówią co wolno robić, czego nie wolno robić (np. kategorie wagowe i wiekowe). W systemie walki tego nie ma.

Jakie ma to przełożenie na rzeczywistość? REALNOŚĆ treningu! Niestety w dzisiejszych czasach zasady walki ulicznej (typu: „jeden na jeden, do pierwszej krwi”) można wsadzić do lamusa!

W 99% agresorzy atakują słabsze ofiary – uzyskują swoją przewagę zarówno swoimi warunkami fizycznymi (większy, cięższy, czy też atak grupą osób), czy też posiadając niebezpieczne narzędzie (nóż/pałkę).

System Krav Maga tych zasad nie ma – koncentruje się on na prostym i skutecznym odparciu agresora i oddaleniu się do strefy bezpiecznej. Dzięki temu niezależnie od wieku, płci i kondycji ofiary ma ona maksymalnie dużo szans na wyjście cało z opresji.

Krav Maga to system, który szybko nauczy Cię samoobrony.
System walki ma być prosty, skuteczny i niezawodny. Masz się dzięki niemu czuć pewnie w każdej nerwowej sytuacji.

Skąd się wzięła KRAV MAGA? Jaka jest geneza tego systemu?

Krav Maga to izraelski system samoobrony i walki wręcz. Prosty i maksymalnie skuteczny, opiera się na wzmacnianiu podstawowych odruchów obronnych człowieka. Szybki do nauczenia – również dla osób które nigdy nie ćwiczyły żadnych form walki. Prostota i skuteczność oraz realistyczne szkolenia podejmowania właściwych decyzji w stresie sprawiają że sprawdza się w niemal każdej sytuacji niezależnie od Twojego stanu mentalnego i fizycznego.

Jego geneza wywodzi się z okresu międzywojennego kiedy to żydzi musieli bronić się przed narastającą nazistowską agresją. Założyciel systemu – Imi Lichtenfeld – zaczął na podstawie swoich doświadczeń i niespotykanego instynktu samozachowawczego konstruować niezwykle proste i skuteczne metody samoobrony i walki.

Po ucieczce z Bratysławy do Izraela został szefem wyszkolenia Izraelskich Sił Specjalnych. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych system został zaadoptowany i wprowadzony na rynek szkoleń cywilnych.

Zapytam z głupia frant: po co mamy uczyć się samoobrony? Znam wiele osób, które nigdy nie znalazły się w nerwowej, niebezpiecznej sytuacji i twierdzą, że w ogóle tego nie potrzebują. Twierdzą, że te sytuacje zdarzają się w telewizji, im na pewno to się nie przytrafi.

To bardzo częste podejście do problemu. Najprostsze pytanie to: „co w tedy, gdy się już znajdą w takiej sytuacji?” Czy nie będą w stanie jakkolwiek zareagować i z jakim skutkiem? To tak jakby nie dolewać paliwa do baku samochodu twierdząc że auto jeszcze jedzie…

Z jednej strony życzylibyśmy sobie i wszystkim innym, by nigdy nie musieli walczyć o swoje zdrowie (a być może zdrowie swojej rodziny), z drugiej strony uważam, że lepiej być na to przygotowanym.
Podstawowy trening uczy przede wszystkim jak rozpoznawać i zapobiegać zagrożeniom. Dowiedzione jest, że w sytuacji „podbramkowej” osoba trenująca potrafi dłużej zachować spokój i opanowanie, a w razie konieczności adekwatnie i skutecznie zareagować.

Krav Maga nauczy Cię zdecydowania i pewności siebie
Będziesz wiedziała, jak się zachować, gdy w środku nocy ktoś będzie chciał Cię wciągnąć do bramy?

Wiele osób, które zastanawiają się nad wyborem samoobrony, słyszą różne nazwy: Muai Thai, Kickboxing, Karate, Judo, które tak naprawdę nic im nie mówią. Czemu zatem warto wybrać Krav Maga jako system obrony?

Myślę że odpowiedź jest zawarta powyżej. Najważniejszym argumentem jest REALIZM i prostota szkolenia. Zagadnienia trenowane w Krav Maga mogą wystąpić na co dzień, symulujemy rzeczywiste warunki (takie jak, półmrok, wielu agresorów, ograniczona przestrzeń…), uczymy również jak bronić swoich bliskich. W Krav Maga tematyka noża pojawia się w pierwszych miesiącach szkolenia (w niektórych sportach walki temat ten w ogóle nie występuje…) – dlaczego?

Ponieważ obecnie jest to największe zagrożenie spotykane na ulicy.

Treningi odpowiadają temu, co naprawdę może Cię spotkać na ulicy, wystarczy wskazać nasze szkolenia z cyklu „Bezpieczna Podróż”, które odbywają się w tramwajach, pociągach, autobusach:

Dodatkowo można wymienić trzy kolejne powody dla których warto trenować Krav Maga:

  1. Zwiększenie poczucia własnego bezpieczeństwa (co bezpośrednio koreluje z lepszą samooceną i wyższą pewnością siebie)
  2. Aspekt fizyczny – poprawisz swoją kondycję, zrzucisz parę zbędnych kilogramów, będziesz czuł się lepiej.
  3. Aspekt społeczny – poznasz wielu ciekawych ludzi, dołączysz do sporej społeczności ludzi robiących tą samą rzecz. Być może poznasz nowych przyjaciół, a może nawet coś więcej…

Czy Krav Maga to tylko treningi technik, czy też może jest połączona z innymi zajęciami rozruchowymi? Czy chodząc na trening można poprawić kondycję, schudnąć?

Trening Krav Maga jest wszechstronny i kompleksowy. Na każdych zajęciach znajdziesz elementy techniczne, taktyczne, siłowe i wytrzymałościowe. W szczególności staramy się dbać o prawidłowy (i zdrowy) rozwój naszych studentów zwiększając ich poczucie ciała – integralną częścią każdego treningu są ćwiczenia wzmacniające ogólną równowagę i stabilizacje.

Trenując regularnie na pewno poprawisz swoją kondycję, spalisz wiele kalorii i poprawisz swoje samopoczucie – a to wszystko – ucząc się samoobrony. (Dodam, że dzięki treningom wiele osób zrezygnowało z palenia tytoniu.)

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Sprawdź też

Adrianna Łojek ekspertem Stopnadwadze.pl

Adrianna Łojek: Dzięki wizycie w poradni dietetycznej,efekty widoczne są już po tygodniu

Początki niemal zawsze bywają trudne; nie inaczej jest w stosowaniu wszelkiego rodzaju diet. To jednak …

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o