Polecane ćwiczenia
Home » Odżywianie » Porady » Zdrowa żywność – gdzie kupować i jak ją rozpoznawać?
Co to jest zdrowa żywność
Jak rozpoznać zdrową żywność.

Zdrowa żywność – gdzie kupować i jak ją rozpoznawać?

Żyjemy w czasach coraz większej świadomości na temat zdrowia. Polacy chętniej dbają o siebie i w związku z tym kupują też zdrową żywność. Niestety łatwo jest wpaść w pułapkę pseudoekologicznych produktów. Radzimy, gdzie je kupować i jak je rozpoznać.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Czym jest zdrowa żywność?

Termin “zdrowa żywność” bywa nadużywany w złym kontekście. Dlatego na sam początek warto sobie wyjaśnić, czym jest zdrowe jedzenie.

Najogólniej mówiąc, powinny być to produkty naturalne, wolne od chemii i wszelkich ulepszaczy. Tego typu żywność pochodzi z upraw naturalnych. Z reguły prezentuje się nieco gorzej od swoich niezdrowych alternatyw, a to przez brak składników, które mają sztucznie “upiększać” taki produkt.

Brzmi jak żywność ekologiczna? Słusznie. To właśnie ekologiczne produkty są najzdrowszym wyborem dla naszego organizmu.

Jak rozpoznać zdrową żywność?

W najlepszej sytuacji znajdują się osoby, które mogą dostać zdrową żywność wprost od jej wytwórcy (np. rolnika lub pszczelarza). Wówczas mamy pewność, że jest to żywność prawdziwie ekologiczna.

Zupełnie inna sytuacja ma miejsce, gdy chcemy kupić zdrową żywność w sklepach. Po czym ją rozpoznać, aby się nie nabrać?

W Unii Europejskiej żywność ekologiczna jest w specjalny sposób oznakowana. To zielony symbol liścia, którego kontury tworzą gwiazdki. Takie rozwiązanie ma symbolizować flagę europejską (niebieską z kołem z gwiazd). Wszystkie ekologiczne produkty pakowane powinny być oznaczone  właśnie tym symbolem.

W przypadku produktów kupowanych luzem (np. na wagę) sprzedawca powinien dysponować certyfikatem potwierdzającym ekologiczną uprawę.

Uważaj na nazewnictwo

Producenci często używają sformułowań, które mają przekonać konsumenta do tego, że ich żywność jest zdrowa. Wśród nich należy wymienić choćby: “wiejski wyrób”, “z naturalnych źródeł”, “fit”.

Niestety zazwyczaj są to zagrywki marketingowe i tego typu produkty nie mają za wiele wspólnego ani z wsią, ani z naturą, ani ze zdrowiem. Dlatego musisz też wyrobić sobie nawyk sprawdzania nie tylko oznakowania, ale również składu.

Gdzie kupować zdrową żywność?

Obecnie zdrowa żywność jest modna, więc można ją dostać w wielu sklepach, nie tylko tych dedykowanych ekologicznym produktom. My polecamy natomiast zakupy w sieci. To dobry sposób na znalezienie zdrowej żywności w lepszych cenach. Ponadto można wtedy tego typu produkty kupić przy okazji większych zakupów. Wystarczy skorzystać z usług np. supermarketów online. Zdrowa żywność w e-marketach nie jest już niczym nadzwyczajnym, a wiąże się z dużą wygodą.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Sprawdź też

Aloes na odchudzanie

Pij aloes na zdrowie i szczupłą sylwetkę!

Nie ma chyba drugiej równie wartościowej dla zdrowia i urody rośliny jak aloes. Stanowi on …

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o