Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Co to jest zdrowa żywność
Jak rozpoznać zdrową żywność.

Zdrowa żywność – gdzie kupować i jak ją rozpoznawać?

Żyjemy w czasach coraz większej świadomości na temat zdrowia. Polacy chętniej dbają o siebie i w związku z tym kupują też zdrową żywność. Niestety łatwo jest wpaść w pułapkę pseudoekologicznych produktów. Radzimy, gdzie je kupować i jak je rozpoznać.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Czym jest zdrowa żywność?

Termin “zdrowa żywność” bywa nadużywany w złym kontekście. Dlatego na sam początek warto sobie wyjaśnić, czym jest zdrowe jedzenie.

Najogólniej mówiąc, powinny być to produkty naturalne, wolne od chemii i wszelkich ulepszaczy. Tego typu żywność pochodzi z upraw naturalnych. Z reguły prezentuje się nieco gorzej od swoich niezdrowych alternatyw, a to przez brak składników, które mają sztucznie “upiększać” taki produkt.

Brzmi jak żywność ekologiczna? Słusznie. To właśnie ekologiczne produkty są najzdrowszym wyborem dla naszego organizmu.

Jak rozpoznać zdrową żywność?

W najlepszej sytuacji znajdują się osoby, które mogą dostać zdrową żywność wprost od jej wytwórcy (np. rolnika lub pszczelarza). Wówczas mamy pewność, że jest to żywność prawdziwie ekologiczna.

Zupełnie inna sytuacja ma miejsce, gdy chcemy kupić zdrową żywność w sklepach. Po czym ją rozpoznać, aby się nie nabrać?

W Unii Europejskiej żywność ekologiczna jest w specjalny sposób oznakowana. To zielony symbol liścia, którego kontury tworzą gwiazdki. Takie rozwiązanie ma symbolizować flagę europejską (niebieską z kołem z gwiazd). Wszystkie ekologiczne produkty pakowane powinny być oznaczone  właśnie tym symbolem.

W przypadku produktów kupowanych luzem (np. na wagę) sprzedawca powinien dysponować certyfikatem potwierdzającym ekologiczną uprawę.

Uważaj na nazewnictwo

Producenci często używają sformułowań, które mają przekonać konsumenta do tego, że ich żywność jest zdrowa. Wśród nich należy wymienić choćby: “wiejski wyrób”, “z naturalnych źródeł”, “fit”.

Niestety zazwyczaj są to zagrywki marketingowe i tego typu produkty nie mają za wiele wspólnego ani z wsią, ani z naturą, ani ze zdrowiem. Dlatego musisz też wyrobić sobie nawyk sprawdzania nie tylko oznakowania, ale również składu.

Gdzie kupować zdrową żywność?

Obecnie zdrowa żywność jest modna, więc można ją dostać w wielu sklepach, nie tylko tych dedykowanych ekologicznym produktom. My polecamy natomiast zakupy w sieci. To dobry sposób na znalezienie zdrowej żywności w lepszych cenach. Ponadto można wtedy tego typu produkty kupić przy okazji większych zakupów. Wystarczy skorzystać z usług np. supermarketów online. Zdrowa żywność w e-marketach nie jest już niczym nadzwyczajnym, a wiąże się z dużą wygodą.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Catering dietetyczny koszalin

Catering dietetyczny – kto powinien skorzystać? Odpowiadamy

Już nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach dieta pudełkowa staje się …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail