Co warto wiedzieć o suplementach diety?
Suplementy diety - najważniejsze informacje.

Suplementy diety dla sportowców – najważniejsze informacje

W ciągu ostatnich lat stosowanie suplementów diety staje się coraz bardziej powszechne. Pierwotnie po suplementy sięgali głównie zawodowi sportowcy. Jednak coraz częściej po suplementy sięgają także osoby uprawiające sport amatorsko.

Nie zawsze jednak dysponują one odpowiednia wiedzą na temat zażywanych preparatów i często sięgają po nie w sposób nieprzemyślany, sugerując się zasłyszanymi, niesprawdzonymi informacjami. Powody przyjmowania suplementów bywają rożne. Zawodowi sportowcy stosują suplementy i odżywki w celu poprawiania wyników. W tym samym celu suplementy są stosowane przez amatorów. Jest jednak duża grupa osób stosujących suplementy w celach zdrowotnych.

Czym są suplementy?

Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Stosowanie suplementów diety dość często było utożsamiane z dopingiem. Jednak doping to stosowanie hormonów lub substancji działających w podobny sposób w celu osiągnięcia lepszych wyników sportowych.

Powszechnie dostępne suplementy diety jak np. białko, BCAA, kreatyna, nie maja nic wspólnego z hormonami. Suplement diety to poddany procesowi koncentracji składnik, który znajduje się przede wszystkim w pożywieniu. Celem stosowania jest zwiększenie potencjału fizycznego organizmu lub uzupełnienie niedoborów konkretnego składnika pokarmowego.

Aby dokonać odpowiedniego wyboru suplementu diety i osiągnąć jak najlepszy efekt stosowania należy określić przede wszystkim cechy niezbędne do wykonywania konkretnej aktywności fizycznej (wytrzymałość, siła, szybkość).

Następnie należy zidentyfikować te cechy, które nas ograniczają i wybrać suplement ukierunkowany w konkretne działanie, pozwalający osiągnąć najbardziej optymalne efekty. Np. jeśli brakuje nam siły należy zastosować kreatynę, jeśli potrzebujemy zaś zwiększyć wydolność doskonale sprawdzi się arginina lub AAKG.

Po dokonaniu wyboru jednego lub kilku suplementów trzeba także zwrócić uwagę na właściwy sposób przyjmowania, ponieważ tylko wtedy przyniosą zamierzone efekty. Warto także zachować rozwagę. Nie należy drastycznie zmieniać sposobu odżywiania lub wprowadzać do diety od razu dużej dawki suplementu. Wszelkie zmiany powinny odbywać się stopniowo. Wiele osób uważa, że zwiększenie dawki da szybsze efekty. Nic bardziej mylnego. Należy stosować się do zalecanego dawkowania oraz zwrócić uwagę jak nasz organizm reaguje na suplementację.

Ponadto badania dowodzą, że pora przyjmowania wielu suplementów wpływa na efektywność ich działania. Tak na przykład w celu szybszej regeneracji energii i mięśni preparaty takie jak BCAA powinny być przyjmowane zaraz po zakończeniu wysiłku. Zbyt późne spożycie może zmniejszyć pozytywny wpływ na organizm.

Oczywiście dawkowanie należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Tu znaczenie ma płeć, wiek, intensywność i długość wysiłku, codzienne odżywianie. Trzeba obserwować własny organizm oraz zawierzyć własnej intuicji i zdrowemu rozsądkowi.

Dopóki preparat nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych i przynosi pożądane efekty można go stosować bezpiecznie. Jeśli jednak zauważymy działania niepożądane, jego wpływ słabnie, przestajemy wykonywać wysiłek fizyczny lub zmieniamy rodzaj wysiłku czy treningu, należy przerwać jego stosowanie lub dokonać zmiany dawkowania.

Jakie suplementy wybrać?

Wbrew pozorom rosnąca ilość dostępnych specyfików na rynku nie ułatwia wyboru odpowiedniego preparatu. Nie wszystkie suplementy wywierają udowodniony, korzystny wpływ na organizm. Wiele suplementów, które są dostępne w sprzedaży nie wykazuje żadnego, udowodnionego naukowo działania. Inne są po prostu modne. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania suplementów lub odżywek warto zasięgnąć porady specjalisty, trenera lub dietetyka a nawet lekarza. Ta wiedza na pewno ułatwi nam wybór odpowiedniego suplementu. Pomoże nam odróżnić dobre od złych oraz dobrać suplementy właściwy do potrzeb.

Przy wyborze suplementów na pewno warto wybrać produkt sprawdzonej firmy. Warto kupić produkt dobrej jakości, pochodzący z firmy, która jest długo na rynku oraz posiada własne laboratoria gdzie jakość surowców jest sprawdzana i podlega stałej kontroli. Na polskim rynku wiodącą firmą, produkującą odżywki i suplementy jest Olimp Laboratories. Firma Olimp powstała w 1990 roku i od tego czasu nieustannie się rozwija. Dzięki pasji twórczej, wizji przyszłości i zaangażowaniu pracowników stała się jednym z największych producentów suplementów diety i leków OTC na europejskim rynku. Początkowo firma Olimp Laboratories zajmowała się produkcją podstawowych preparatów dla sportowców, takich jak białko, węglowodany, kreatyna czy BCAA.

Z czasem oferta Olimp Laboratories poszerzyła się o suplementy diety, korzystnie wpływające na kondycję, witalność czy urodę, które firma produkuje pod marką Olimp Labs.

Olimp Labs wprowadza na rynek produkty inne niż dotychczas dostępne. Każdy preparat jest absolutnie innowacyjnym rozwiązaniem. Warto podać tu przykład Chela-Ferr Bio-Complex, który został nagrodzony w 2008 roku tytułem Innowacja Roku. To jedyny na polskim rynku suplement, który zawiera najlepiej przyswajalną i bezpieczną w użyciu formę żelaza (chelat aminokwasowy Albion).

Olimp Laboratories nieustannie sprawdza skład i jakość surowców stosowanych do produkcji suplementów i odzywek. Jako jedna z nielicznych, firma Olimp Laboratories pozytywnie przeszła testy konsumenckie organizowane przez niezależne instytuty badawcze. W sierpniu 2015 roku Olimp Laboratories uruchomił Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, jeden z najbardziej innowacyjnych w Europie w branży suplementów diety i farmaceutyków. Laboratoria i pracownie wyposażone są w w najwyższej światowej klasy aparaturę badawczą.

Ośrodek posiada możliwość wytwarzania produktów pilotażowych do badań klinicznych. Oprócz działalności badawczej ośrodek pełni także funkcję dydaktyczne, gdzie organizowane są liczne wykłady, ćwiczenia, laboratoria, panele dyskusyjne i szkolenia. Jednym zadań Ośrodka Badawczo – Rozwojoweg firmy Olimp Laboratories jest także szerzenie wiedzy o świadomym i zdrowym sposobie odżywiania. W tym celu firma Olimp Laboratories podjęła współpracę ze znaczącymi ośrodkami akademickimi zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Tak innowacyjne projekty, stała kontrola jakości wytwarzanych suplementów oraz rozwój działań edukacyjnych pozwala stwierdzić, że suplementy firmy Olimp Laboratories są wysokiej jakości, a dodatkowo są dobrze przebadane i bezpieczne.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Check Also

Co to są składniki odżywcze?

Co to są składniki odżywcze i dlaczego są tak ważne w zdrowej diecie?

Często możemy usłyszeć, że aby dieta była zdrowa, to powinna być zbilansowana, a co za …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail