Prawdą jest, że taka dieta dla większości osób wiąże się z redukcją nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, ale jednak nie zawsze. Niektórzy, wręcz przeciwnie, muszą zwiększyć wagę ciała, a inni całe życie walczą o utrzymanie prawidłowej wagi.
Skuteczna dieta może też oznaczać utrzymywanie odpowiedniego poziomu wybranych substancji w organizmie, bo przecież wśród nas są ci uczuleni na gluten, lub tacy, którzy nie tolerują laktozy. Niektórzy muszą dbać o właściwy poziom czerwonych ciałek we krwi i spożywać więcej tak zwanych produktów krwiotwórczych. Tak więc skuteczna dieta może oznaczać dla każdego coś innego.
Nie każdy jest dietetykiem
Internet oszalał na punkcie odchudzania i teoretycznie zdrowego odżywiania. Mnóstwo osób uważa się w tym temacie za specjalistów. Udzielają porad, wyrażają swoje opinie, ba, układają autorskie diety i jadłospisy, które często nie mają nic wspólnego z prawidłowym żywieniem.
Jeśli te informacje wpadają w ręce osób zdrowych, szkoda jest mniejsza. Jednak, jeśli wiedzę z tych tekstów czerpią osoby szukające sposobu na poprawę własnego zdrowia, to problem robi się znacznie większy, ponieważ większość tych magicznych sposobów i diet, to tak zwane „diety cud”, które należy raczej rozumieć w ten sposób – cud się wydarzy, jeśli one na coś pomogą lub umożliwią zmniejszenie wagi. Najgorsze, że czasami mogą one wywołać bardzo niekorzystne skutki dla organizmu człowieka.
Popularność diet ekstremalnych
Rozważając temat odchudzania, bo on jest zwykle najbardziej popularny, wystarczy zastanowić się nad faktem wielkiego uznania dla tak zwanych diet ekstremalnych. Z reguły diety te są bardzo obciążające dla organizmu, ponieważ powodują w nim niekorzystne zmiany, a czasami wręcz nieodwracalne szkody.
Z pewnością wszyscy słyszeli o cudownej diecie niskokalorycznej, podczas której do organizmu dostarcza się dziennie nie więcej niż 1000 kcal. Tak, to działa, ale na „krótką metę”. Organizm natychmiast redukuje tempo przemiany materii, bo przy tak ograniczonej diecie nie warto się wysilać.
Dieta ta oparta jest o utrzymywanie organizmu na dużym deficycie energetycznym, a tak nie da się funkcjonować przez dłuższy okres czasu. Gdy następuje powrót do normalnego menu, organizm ze zdwojoną siłą magazynuje wszystko, bo boi się, że za chwilę znowu wystąpią braki… i mamy efekt jo-jo w klasycznej postaci.
Niestety, tempo przemiany materii nie ulega poprawie, więc kolejna dieta nie przyniesie już takiego wielkiego spadku masy ciała. Tu też możemy wymieniać inne restrykcyjne diety, których stosowanie jest co najmniej dyskusyjne: dieta kapuściana czy dieta wysokobiałkowa, która wyjątkowo niekorzystnie wpływa na stan i kondycję nerek.
Jak więc znaleźć skuteczną dietę?
Skuteczną dietę, stworzoną pod indywidualne potrzeby danej osoby, opracuje tylko profesjonalny dietetyk. To on, na podstawie niedoborów lub nadmiaru różnych substancji w organizmie dobierze odpowiednio składniki i potrawy, by ułożyć zbilansowany jadłospis.
Skuteczna dieta to także odpowiednio zaplanowana wielkość i liczba posiłków w ciągu dnia, to chociażby utrzymywanie właściwego tempa utraty wagi. Tylko prawidłowy, kontrolowany sposób odchudzania pozwala na uniknięcie efektu jo-jo.
Nie sięgajmy więc po niesprawdzone informacje, nie traktujmy każdego jak specjalisty. Troszcząc się o własne zdrowie, korzystajmy z rad profesjonalistów, takich jak Michał Wrzosek.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu