Co to jest błonnik i jaka jest jego rola w organizmie?
Dawniej błonnik był utożsamiany wyłącznie z celulozą. Dziś jako błonnik określa się również wiele innych substancji, które wykazują charakter polisacharydowy. Niezależnie od tego, z jaką substancją mamy do czynienia błonnik zawsze nie będzie podlegał trawieniu w przewodzie pokarmowym.
Główny podział błonnika pozwala podzielić go na ten rozpuszczalny w wodzie i nierozpuszczalny. Oba pełnią inną funkcję w organizmie, ale też zapewniają zdrowie naszego organizmu, w tym układu pokarmowego.
Błonnik nierozpuszczalny, czyli celuloza i lignina buduje ściany komórkowe, a sam w sobie pełni także funkcję wypełniacza. Jego głównym zadaniem i funkcją w organizmie jest zwiększenie objętości stolca oraz jego zmiękczenie. Błonnik nierozpuszczalny w wodzie odpowiada też za regularne wypróżnienia, czyszcząc jelita z zalegających w nich substancji.
Błonnik rozpuszczalny w wodzie to natomiast takie substancje, jak chociażby pektyny, śluzy roślinne, czy gumy. Rozpuszcza się on w wodzie i przyjmuje galaretowatą postać. Błonnik rozpuszczalny pęcznieje i daje wrażenie sytości.
Właściwości błonnika, które warto znać!
Jeśli zależy Ci na prawidłowej pracy układu pokarmowego, a do tego na ogólnym zdrowiu całego organizmu to koniecznie pomyśl o stosowaniu błonnika w swojej diecie. Do jego największych zalet, a zatem też właściwości korzystnych dla organizmu należy regulowanie rytmu wypróżnień, obniżenie poziomu cukru we krwi, czy wspomaganie rozwoju korzystnych bakterii jelitowych.
Błonnik działając korzystnie na układ pokarmowy będzie także zmniejszał ryzyko występowania nowotworów, a co za tym idzie sprzyjał długowieczności. Warto pomyśleć o umieszczeniu błonnika w diecie np. poprzez suplementację określonymi produktami.
Jak wzbogacić dietę w błonnik? Skorzystaj z tych porad!
Źródłem błonnika rozpuszczalnego w wodzie będzie np. banan, śliwka, gruszka, jabłko, morele, czy brzoskwinie. Ponadto błonnik tego typu znajduje się również w warzywach takich, jak marchew, brokuł, karczoch, bądź ziemniak. Świetnym źródłem tego błonnika będzie wreszcie także soja, czy fasola, jak również owies.
Źródłem błonnika nierozpuszczalnego w wodzie będzie natomiast chleb, makaron, czy płatki, oczywiście pod warunkiem, że będą pochodziły w pełnoziarnistej mąki. Świetnym źródłem błonnika jest także siemię lniane, babka płesznik, czy otręby pszenne. Błonnik nierozpuszczalny w wodzie znajdziemy ponadto w pomidorach, szpinaku, kapuście pekińskiej, jak również w malinach, awokado, agreście, czy kalafiorze.
Warto mieć na uwadze jednak także fakt, że błonnik możemy również suplementować. Jednym z najlepszych produktów będzie chociażby: https://wisentlab.com/inubiotyk-colon-suplement-diety-w-proszku-140-g/. Przy suplementacji błonnika musimy jednak pamiętać o piciu dużej ilości wody.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu