Trwa dokładnie 13 dni, a po jej zakończeniu waga może spaść od 7 do 20 kg. Wymaga ścisłego trzymania się z góry ustalonego jadłospisu, którego wartość energetyczna w ciągu dnia nie przekracza pułapu 500-900 kcal. Jedni się nią zachwycają, inni biją na alarm, że to prosta droga do wyniszczenia organizmu. Dieta kopenhaska – co warto o niej wiedzieć?
Największą trudnością w tej kuracji odchudzającej jest monotonny jadłospis. Jednak tylko kurczowe trzymanie się go ma zapewnić sukces. Jeśli zdarzy się, że ulegniesz pokusie i sięgniesz po zakazane jedzenie, niezwłocznie musisz przerwać dietę, a po raz kolejny możesz ją rozpocząć dopiero za 3 miesiące. Ogólnie w ten sposób możesz odchudzać się jedynie raz na dwa lata.
W ciągu dnia możesz zjeść 3 posiłki. Śniadanie musisz spożywać między 8.00 a 9.00, na obiad przypada czas między 12.00 a 14.00, natomiast po kolację możesz sięgnąć nie wcześniej niż o 16.00, ale nie później niż o 18.00.
Menu oparte jest głównie na chudym mięsie, jajkach, warzywach oraz niewielkiej ilości owoców. Niezbędne jest wypijanie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Zamiennie można pić zieloną herbatę. Podstawą śniadania jest jeszcze czarna kawa, którą możesz wzbogacić o kostkę cukru. Ma ona pobudzić przemianę materii, a dzięki temu, że ją posłodzisz, utrzymasz poziom glukozy na w miarę stabilnym poziomie, co ma zapobiec nagłym atakom wilczego głodu. Dopuszczalne jest dodanie do kawy kardamonu lub cynamonu.
Jak wygląda program posiłków w poszczególne dni?
Pierwszego i ósmego dnia diety na śniadanie wypijasz jedynie posłodzoną kawę. Obiad to 2 jajka na twardo, 100 g gotowanego szpinaku i 1 pomidor, natomiast kolacja składa się z 1 dużego befsztyka oraz 150 g sałaty z olejem i sokiem z cytryny.
Drugiego i dziewiątego dnia ponownie śniadanie stanowi jedynie kawa. Na obiad jesz befsztyk z dodatkiem sałaty z olejem i cytryną (150 g), a jako ostatni posiłek przygotowujesz plaster szynki, który łączysz z 2-3 szklankami jogurtu naturalnego.
W trzecim i dziesiątym dniu kuracji odchudzającej przychodzi czas na wzbogacenie śniadania o 1 grzankę z pieczywa razowego. Obiad musi składać się z gotowanego szpinaku, 1 pomidora oraz 1 wybranego owocu (jabłka, grejpfruta lub ananasa). Z kolei na kolację możesz zjeść plaster szynki, 2 jajka na twardo i 150 g sałaty z olejem i cytryną.
Czwarty i jedenasty dzień zaczynasz od filiżanki kawy z kostką cukru. Jako drugie danie jesz jajko na twardo ze 150 g tartej marchewki oraz 100 g naturalnego twarożku. Kolacja to 100 g sałatki owocowej i 2-3 szklanki jogurtu naturalnego.
W piątym i dwunastym dniu na dzień dobry jesz dużą startą marchewkę z sokiem z cytryny, potem sięgasz po sporą porcję chudej ryby, a na koniec jesz befsztyk z sałatą i brokułami (200 g).
Szóstego i trzynastego dnia śniadanie złożone jest jedynie z kawy. Obiad to 150 g gotowanego kurczaka z sałatą z dodatkiem oleju i soku z cytryny, a kolacja składa się z 2 jaj na twardo i dużej marchewki.
W połowie diety kopenhaskiej śniadanie ma postać kubka herbaty bez cukru, a obiad – kawałka chudego mięsa z grilla (150 g). Tego dnia nie jesz kolacji.
Po 13 dniach masz nie tylko sporo stracić na wadze, ale także cieszyć się szybszą przemią materii. Niestety, jeśli wraz z zakończeniem diety kopenhaskiej od razu wrócisz do normalnego jedzenia, w krótkim czasie możesz spodziewać się efektu jo-jo.
Ze względu na charakter diety – niskokaloryczna i niskowęglowodanowa, możesz ją stosować jedynie będąc w pełni zdrową osobą. Przed podjęciem kuracji powinnaś również skonsultować się z lekarzem. Restrykcyjny sposób utraty wagi nie jest zalecany sportowcom, osobom pracującym fizycznie, zmagającym się z problemami ze strony nerek i układu pokarmowego. Nie powinny jej stosować także kobiety w ciąży, karmiące piersią i nadciśnieniowcy.
Zobacz też inne diety na doz.pl