Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Czego nie powinni robić rodzice na sali treningowej.
Czy wiesz jak możesz skutecznie zniechęcić dziecko do uczestnictwa w zajęciach?

5 rzeczy, które POPSUJĄ trening Twoje dziecka

Zapisałaś dziecko na zajęcia sportowe i chcesz, aby bawiło się na nich świetnie, czerpiąc z ruchu dużo radości? Zapobiegaj błędom i dowiedz się, jak nie zniechęcić dziecka do uczestnictwa w treningach! Tak to już jest, że czasem chcemy pomóc… a wychodzi całkiem odwrotnie. Dlatego koniecznie zapoznaj się z przygotowanym materiałem, szczególnie, jeżeli pierwsze zajęcia ciągle są przed Wami.

Zanim postanowisz wejść na salę, w której trenuje Twoje dziecko, odpowiedz sobie na kilka pytań: czy Twoi rodzice też cały czas patrzą, jak spalasz świąteczne kalorie na siłowni?

Czy Twój szef stoi cały czas za Twoimi plecami, kiedy pracujesz? Czy do Twojego miejsca pracy przychodzą ludzie, by ucinać sobie pogawędki, kiedy Ty masz do zrealizowania ważny projekt?

Zapewne Twoje odpowiedzi były negatywne. Pomyśl zatem, jakbyś się czuła, gdyby było odwrotnie i koniecznie obejrzyj film.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

5 rzeczy, które POPSUJĄ trening Twojego dziecka – obejrzyj film:

Czego NIE MOŻESZ robić na sali, jeśli nie chcesz zepsuć treningu swojego dziecka?

Chęć zobaczenia jak wyglądają zajęcia i jak dziecko radzi sobie na treningu jest naturalna i zwykle silniejsza od rodziców. Niestety rodzice często nie zdają sobie sprawy, że ich obecność może wpłynąć na jakość przeprowadzonych zajęć i zostają na sali treningowej.

Jeżeli jesteś takim rodzicem lub masz zamiar tak postąpić, to w pierwszej kolejności zastanów się, jak Ty byś się czuła gdyby tak ktoś inny siedział, patrzył i oceniał jak pracujesz (niekomfortowa sytuacja dla instruktora) oraz jakie byłoby Twoje samopoczucie, gdyby podczas wykonywania nowej czynności w pracy, szef stał za Twoimi plecami i obserwował co i jak robisz (niekomfortowa sytuacja dla dziecka)?

1. Wchodzenie na salę

Wchodząc na salę treningową automatycznie stajemy się uczestnikiem zajęć. Mam nadzieję, że wiesz, że za gadanie na sali w trakcie treningu jest nagroda w postaci 10 pompek? Nadal chcesz tam wejść?

Oczywiście o pompkach opowiadam z przymrużeniem oka, jednak chcę przez to powiedzieć, że trening dziecka to trening dziecka i Twoja obecność nie jest wymagana (chyba, że trener tego oczekuje). Zaufaj trenerowi i uwierz, że zna się na rzeczy i zadba o Twoje dziecko najlepiej na świecie. Poza tym, jeżeli nie puścisz dziecka samego na salę, to jak chcesz aby nauczyło się odwagi i odpowiedzialności?

2. Machanie i mówienie do dziecka w trakcie treningu

Chyba każdy rodzic oraz trener wie, że aby przykuć uwagę dziecka, trzeba się czasem nieźle natrudzić. Dlatego też, jeżeli w trakcie treningu rodzic macha do dziecka, woła je lub wykonuje inne czynności by zwrócić jego uwagę, to tak naprawdę szkodzi zarówno dziecku, jak i trenerowi.

Trening jest czasem, w którym dziecko powinno nawiązać porozumienie z trenerem, zaufać mu i chłonąć wiedzę, którą przekazuje.
Kiedy już trenerowi uda się złapać uwagę dziecka, to uwierz, że nie ma nic gorszego niż rodzic, który swoim zachowaniem je rozprasza.

Dziecko automatyczne przestaje się skupiać i przerywa proces uczenia się. Dlatego też, jeżeli nic się nie stało i nie musisz nagle zabierać dziecka z treningu, to najlepiej stań w niewidocznym miejscu, nie odzywaj się i pozwól mu w pełni cieszyć się zajęciami.

3. Poprawianie i korygowanie ćwiczącego dziecka

Chyba każdy z nas miał kiedykolwiek kontakt z osobą, która zna się na wszystkim najlepiej i będzie mówiła lekarzowi jak ma leczyć, mechanikowi jak naprawiać auta, a kucharce jak gotować. Jeżeli w trakcie treningu korygujesz i poprawiasz pracę swojego dziecka, to stajesz się właśnie taką irytującą osobą.

W trakcie zajęć nigdy tego nie rób – od poprawiania i korygowania jest instruktor, który posiada odpowiednią wiedzę, ma wieloletnie doświadczenie i zna metodykę pracy z dzieckiem podczas treningu.

Pamiętaj, że instruktor wie również, ile czasu mniej więcej potrzeba, aby konkretną czynność opanować i w jaki sposób korygować błędy, aby nie obniżyć motywacji dziecka do zajęć. Dlatego tak ważne jest, aby dać dziecku czas na spokojne przyswojenie wiedzy z treningu.

4. Wchodzenie na salę bez konkretnego powodu

Czy w takim razie istnieje odpowiedni moment, aby wejść na salę? Tak – jeżeli trener sam nas zawoła lub kiedy na sali wydarzyło się coś nieprzyjemnego (otwarte złamanie, krwotok) i trzeba pomóc trenerowi opanować sytuację. Jeżeli żadna z powyższych sytuacji się nie wydarzyła, to rodzic nie powinien wchodzić na salę, aby nie rozpraszać dziecka i nie zaburzać treningu.

Nawet jeżeli dojdzie do zderzenia między dziećmi lub upadku, to należy zaufać trenerowi, że opanuje sytuację i udzieli odpowiedniej pomocy (jeżeli w ogóle będzie potrzebna). Dodatkowo, jeżeli dziecko po upadku spojrzy na rodzica i zobaczy na jego twarzy spokój, to też będzie spokojne, a jeżeli zobaczy na jego twarzy panikę, to też najprawdopodobniej spanikuje.

5. Korzystanie ze smartfona w trakcie treningu dziecka

Jeżeli już jesteś na sali i masz możliwość oglądania, jak Twoje dziecko trenuje to – ZRÓB TO! Pod żadnym pozorem nie wyciągaj telefonu, aby sprawdzać Facebooka, maile, czy przewijać kolejne strony internetowe. Jeżeli Twoje dziecko będzie chciało Ci się pochwalić i pokazać, jak stara się na zajęciach i zobaczy, jak korzystasz ze smartfona, zamiast zwracać uwagę na jego postępy i ciężką pracę, to jest bardzo prawdopodobne, że jego motywacja spanie na tyle, że – pomimo rewelacyjnych zajęć – nie będzie chciało już ćwiczyć.

Jedyne co zapamięta z zajęć to obraz rodzica wpatrzony w telefon.

Dlatego będąc na sali, koniecznie schowaj telefon.

Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka – sprawdź mój webinar

Jeżeli Twoje dziecko zrezygnowało właśnie z zajęć lub od dłuższego czasu nie potrafisz znaleźć zajęć sportowych, które zaakceptuje Twoje dziecko, to koniecznie zajrzyj do mojego webinaru. W tym nagraniu przedstawiam jak krok po kroku wybrać idealne zajęcia dla dziecka oraz jak odpowiednio się do nich przygotować.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj – Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka – webinar

Szukasz pomysłu na aktywne zabawy z dziećmi? Tutaj znajdziesz pomysły i inspiracje:

Masz pytania? Zastanawiasz się czy Twoja obecność na sali wpływa na Twoje dziecko?

Daj znać w komentarzu. Bardzo chętnie pomogę!

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

O autorze - Przemek Warzecha

Trener, instruktor Krav Maga dla dzieci i dorosłych oraz GFM. Uwielbia prowadzić i uczestniczyć w zajęciach które są rozwojowe, stawiające na zabawę oraz pozytywne zmęczenie.
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

dziecko nie chce się bawić - co zrobić?

Co zrobić gdy dziecko nie ma chęci lub czasu na aktywną zabawę?

Jeżeli nie wiesz jak zachęcić swoje dziecko do ruchu lub przekonać je, że wspólna zabawa …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail