Bycie eko jest teraz bardzo popularne, niestety często aż do przesady. Zdecydowanie nie pochwalamy karykaturalnych proekologicznych trendów, zachęcamy jednak, by w prosty sposób zadbać nie tylko o środowisko, ale także o domowy budżet (mniejsze zużycie wody to również niższe rachunki). Na dobry początek przedstawiamy 8 prostych sposobów na codzienne oszczędzanie wody.
Pamiętaj, że nie musisz stosować wszystkich na raz, czasem jedna drobna zmiana, może przynieść wymierne korzyści.
Woda, oczywiste dobro, którego może zabraknąć
Zacznijmy od tego, że woda jest jednym z najcenniejszych zasobów naszej planety, który jest nam niezbędny do życia, podobnie jak tlen. Jednak według szacunków wciąż zużywamy jej za dużo.
Oczywiście prawdą jest, że ponad 70% naszej planety pokryte jest wodą, jednak tylko niewielka jej część jest zdatna do spożycia. Według danych Polskiej Fundacji Ochrony Zasobów Wodnych człowiek –jako źródło wody pitnej – wykorzystuje słodką wodę stanowiącą niecały 1% całkowitych zapasów.
Niestety źródła wód głębinowych wyczerpują się szybko, a odnawiają bardzo powoli, poza tym wiele z nich traci przydatność do użycia w wyniku zanieczyszczeń przez ścieki czy nawozy. Dostęp do wody staje się coraz bardziej ograniczony, na co ma wpływ również ocieplenie klimatu. Idąc tym tropem, każda zaoszczędzona kropla wody jest sporo warta i oznacza mniejsze zużycie wody w skali świata oraz przyczynia się do poprawy naszego środowiska.
Ile wody używamy na co dzień?
To trudne pytanie, albowiem na odpowiedź składa się wiele czynników, takich jak nasz sposób życia, klimat czy wyposażenie gospodarstwa domowego. Łatwiej jest natomiast oszacować ile wody zużywamy podczas niektórych codziennych czynności.
- Prysznic a wanna.
Podczas krótkiego, 5 minutowego prysznica zużywamy około 50-75 litrów wody, natomiast standardowa kąpiel w wannie pochłania 2 razy tyle wody (od 120-150 litrów).
- Gotowanie.
Podczas gotowania makaronu możemy zużyć około 1,9 litra wody na 100g produktu, a przy ziemniakach około 0,9 litra na 100g ziemniaków.
- Zmywarka, a ręczne zmywanie naczyń.
Zmywanie naczyń w zmywarce zużywa średnio 15-20 litrów wody na jeden cykl. Dla porównania podczas ręcznego zmywania możesz zużyć 20 litrów wody, ale na minutę pracy pod bieżącym strumieniem.
8 prostych sposobów na oszczędzanie wody
Naprawdę warto przeanalizować ile wody zużywamy w łazience, kuchni czy podczas codziennych czynności. Zmiana drobnych nawyków może sprawić, że woda dosłownie przestanie przeciekać nam przez palce. Poniżej znajdziesz 8 prostych i sprawdzonych sposobów na codzienne oszczędzanie wody.
1. Wykorzystuj wodę ponownie
To jeden z najlepszych sposobów na oszczędność. Wodę po ugotowanych jajkach czy makaronie możesz wykorzystać do podlewania kwiatów (co dodatkowo je odżywi) lub jako bazę pod sos. Wodę z mydlinami, na przykład po długiej kąpieli możesz wykorzystać do umycia podłóg lub do spłukiwania toalety.
2. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli
O tym wyborze wspominaliśmy już wyżej. I oczywiście nie chodzi o to, że masz całkowicie i na zawsze zrezygnować z długiej i relaksującej kąpieli, ale jeżeli naprawdę nie masz potrzeby siedzenia godzinami w wannie – weź prysznic. Biorąc prysznic postaraj się zakręcać wodę na czas namydlania czy mycia włosów.
3. Zakręcaj kran podczas mycia zębów, mycia rąk czy golenia
Przyjmując, że szczotkujesz zęby przez przepisowe 2 minuty (rano i wieczorem), to przy odkręconym kranie, każdorazowo marnujesz 16 litrów czystej wody pitnej. Wodę do płukania ust lepiej nalać do kubka lub odkręcić kran tylko po to, by opłukać zęby. Podczas golenia wodę możesz nalać do miseczki lub umywalki (w celu przepłukania maszynki), a bieżącej wody używać tylko do opłukania twarzy. Ręce myj dokładnie, ale z wody korzystaj tylko przy ich namoczeniu oraz spłukiwaniu.
4. Zainwestuj w zmywarkę
Jeżeli masz taką możliwość, to zainwestuj w zmywarkę. Jednorazowo jest to spory koszt, ale długofalowo może przynieść spore oszczędności, nie tylko wody, ale też twojego czasu. Jeżeli już musisz zmywać ręcznie, postaraj się tego nie robić pod bieżącą wodą, tylko nalej do zlewu/dużej miski wody do mycia naczyń, a później do ich płukania.
5. Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę
To wydaje się oczywiste, ale nie każdy tak robi. Pralkę i zmywarkę uruchamiaj tylko wtedy, gdy są pełne, pozwoli to zadbać o środowisko, ale też zawartość portfela – oszczędzisz wodę i prąd, a co za tym idzie – pieniądze.
6. Korzystaj z programów EKO
Wydawałoby się, że pranie, które trwa krótko, np. pół godziny pochłania mniej wody i energii niż pranie 2-godzinne. Niestety jest wręcz odwrotnie. Długie cykle, które najczęściej określone są jako EKO, zużywają mniej wody i prądu niż cykle standardowe, dla których priorytetem jest szybki efekt. Nowoczesna pralka pracująca w trybie EKO zużyje nawet 9 litrów wody mniej, niż ta ustawiona na 30-minutowe pranie.
7. Zbieraj deszczówkę
Jeżeli masz ogród – zbieraj deszczówkę. Tak zebraną wodę możesz wykorzystać nie tylko do podlewania ogrodu czy kwiatów domowych, ale też do mycia podłóg czy samochodu. Zbieranie deszczówki przynosi spore oszczędności i pomaga ograniczyć zużycie wody. Wyliczono, że przeciętne gospodarstwo domowe jest w stanie w ten sposób zaoszczędzić nawet 20 tysięcy litrów wody miesięcznie.
8. Napraw usterki
Nieszczelne instalacje, kapiące krany czy spłuczki powodują naprawdę spore, zbędne zużycie wody. Marnując średnio 1 kroplę wody na 2 sekundy tracimy rocznie około 200 zł. Dlatego sprawdzaj od czasu do czasy toaletę zwracając uwagę na przecieki, napraw nieszczelne krany poprzez wymianę zużytych uszczelek, sprawdź też węże, złącza i baterie pod kątem wycieków. To naprawdę prosty sposób na oszczędzanie wody i pieniędzy.