Wapń to jeden z najważniejszych pierwiastków w naszym organizmie. Przede wszystkim jest on głównym budulcem kości i zębów – ale nie tylko. Reguluje on również skurcze mięśni, a także odgrywa rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych i w krzepnięciu krwi. Poza tym, działa jako aktywator wielu enzymów, bierze udział w procesie wydzielania hormonów, oddziałuje również na pracę serca. Jego niedobór prowadzi do wielu schorzeń, na czele ze słynną osteoporozą. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednią ilość wapnia w swojej codziennej diecie.
Produkty bogate w wapń.
Na szczęście wapń to pierwiastek dostępny w różnych produktach. Każdy może więc znaleźć smaczne dla siebie źródła wapnia, nawet jeśli jest na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej. Pierwiastek ten występuje przede wszystkim w nabiale.
Warto więc pić mleko i kefiry, czy sięgać po jogurty. Znajduje się on także w twarożkach i serach. Wapń znaleźć można w warzywach, m.in. kapuście włoskiej, natce pietruszki czy szpinaku.
Weganie i wegetarianie mogą sięgnąć po tofu i napoje sojowe, które na ogół są dodatkowo wzbogacane w sole wapniowe – zapoznaj się z poradami na: https://calperos.pl/blog/sg/produkty-bogate-w-wapn-zrodla-wapnia-w-codziennej-diecie/
Dlaczego brakuje nam wapnia?
Wydawać by się mogło, że skoro źródła wapnia są tak różnorodne, to nie powinno być mowy o niedoborze tego pierwiastka w organizmie. A jednak tak się zdarza. Po pierwsze dlatego, że wielu ludzi wciąż nie dba o zdrową i zbilansowaną dietę, sięgając często po fast-foody i słodycze.
Inna sprawa, że w poszczególnych okresach naszego życia mamy zwiększone zapotrzebowanie na wapń. Mowa m.in. o okresie dojrzewania i gwałtownym wzroście ciała, okresie ciąży i karmienia piersią czy okresie menopauzy. Organizm wymaga także większej ilości wapnia po różnych urazach i wypadkach, czyli w czasie rekonwalescencji. Paradoks polega na tym, że niedobór wapnia długo nie daje o sobie znać, więc łatwo jest ulec wrażeniu, że nasza dieta jest w porządku.
Innym problemem jest to, że pewne produkty utrudniają wchłanianie wapnia. Tak jest w przypadku soli czy dużej ilości kofeiny. A przecież wiele osób nie może się obyć bez kilku filiżanek kawy dziennie lub bogato solonej potrawy.
Również napoje gazowane zawierające kwas fosforowy zwiększają wydalanie pierwiastka wraz z moczem. Podobne działanie ma nadmierne spożycie alkoholu. Z kolei palenie papierosów zaburza wchłanianie wapnia z pokarmu. Dowiedz się, dlaczego profilaktyka osteoporozy jest taka ważna: https://calperos.pl/profilaktyka
Czy suplementacja wapniem ma sens?
Choć wapń jest najlepiej przyswajany z produktów spożywczych, czasem trzeba dostarczyć go w inny sposób. Suplementacja wapnia ma więc jak najbardziej sens, a w pewnych przypadkach jest nawet konieczna. Nie zawsze łatwo jest zadbać o wapń w codziennej diecie, zwłaszcza przy jego zwiększonym zapotrzebowaniu czy utrudnionym wchłanianiu.
Wapń to pierwiastek niezbędny, aby zachować silne i zdrowe kości oraz zadbać o prawidłową pracę całego organizmu. Warto więc już dziś uważniej przyjrzeć się swojej codziennej diecie. Każdego dnia powinniśmy spożywać produkty bogate w wapń. Należy także pamiętać, że w niektórych okresach życia potrzebujemy więcej tego pierwiastka. Jeśli z jakichś powodów ciężko jest uzyskać go poprzez zbilansowane posiłki, najlepiej zadbać o suplementację. W takich przypadkach świetnie sprawdzi się Calperos. Wapń to gwarancja nie tylko zdrowia, ale również dobrego samopoczucia oraz energii do działania.
Artykuł partnera