Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Jak ćwiczyć z obciążnikami na nogi lub kamizelką z obciążeniem. 
Dowiedz się jak możesz zwiększyć efektywność treningu z masą własnego ciała!

Trening na własnej masie – dlaczego warto zwiększyć obciążenie?

Ci, którzy oglądali japońskie anime Dragon Ball, wiedzą, że bohaterowie serialu zwiększali swoje siłę i sprawność poprzez ćwiczenia w specjalnych komorach, w których możliwe było zwielokrotnienie siły grawitacji. Niestety na co dzień nie mamy możliwości podniesienia efektywności treningu w taki sposób, ale możemy wykorzystać do tego pewne akcesoria. Dowiedz się, jakie i dlaczego warto to zrobić.

Dlaczego warto zwiększać obciążenie?

W kalistenice, podobnie jak w ćwiczeniach z ciężarami lub na przyrządach dostępnych na siłowniach, liczy się suma pracy wykonanej przez mięśnie, a na nią z kolei składają się zarówno ciężar, jak i liczba wykonanych powtórzeń. Aby utrzymać efektywność treningu i nieustannie zwiększać masę mięśniową lub rozwijać ich siłę, należy dawać mięśniom sygnał do rozwijania się, a tym będzie właśnie zwiększenie obciążenia.

Jak zwiększenia obciążenia wpłynie na Twój trening?

Zwiększenie obciążenia przede wszystkim podnosi intensywność treningu poprzez wymuszenie na nas większego zaangażowania się w ćwiczenia i włożenia w nie maksimum wysiłku. Oznacza to, że efekty ćwiczeń danej partii mięśni będą widoczne szybciej – mowa tu zarówno o masie mięśniowej, jak również sile, wytrzymałości i mobilności mięśni.

Intensywniejszy wysiłek to także szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, co pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd sylwetki, ale przede wszystkim na nasze zdrowie i sprawność.

Szybciej widoczne efekty wpływają również na motywację – widząc efekty, chętniej angażujemy się w ćwiczenia.

Jakie akcesoria zwiększą obciążenie?

Sprawa jest oczywista w przypadku ćwiczeń z ciężarami lub na przyrządach. W tej sytuacji wystarczy zwiększyć liczbę talerzy na sztandze lub wybrać większe obciążenia na maszynach do ćwiczeń. Dodatkowym elementem, który pozwoli podnosić większe ciężary, są pasy kulturystyczne. Rozsądniej jednak jest stosować je nie do treningu, a podczas startu w rywalizacji sportowej, np. w podnoszeniu ciężarów.

Co zrobić, kiedy trenujesz kalistenikę lub crossfit?

Kamizelki obciążeniowe

Jednym z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na zwiększenie obciążenia dla swoich mięśni są kamizelki obciążeniowe. Zakłada się je na tors, przez co nie krępują w żaden sposób ruchów i umożliwiają swobodne wykonywanie wielu ćwiczeń. Większe obciążenie własnego ciała podniesie intensywność i efektywność takich ćwiczeń, jak:

  • pompki,
  • przysiady,
  • brzuszki,
  • podciąganie na drążku,
  • bieganie,
  • jazda na rowerze.

Zastosowanie kamizelek obciążeniowych jest bardzo szerokie, dlatego można stosować je w zasadzie w każdym typie ćwiczeń.

Obciążniki na ręce i nogi

Obciążniki na ręce i nogi dodatkowo zwiększają opór mięśni kończyn, przez co ich wzmacnianie podczas ćwiczeń zachodzi szybciej i efektywniej. Dlatego warto wykorzystać je w czasie ćwiczeń, w których największy udział mają właśnie ręce lub nogi, albo wszystkie kończyny jednocześnie, nie wyłączając z listy biegania, jazdy na rowerze czy różnego rodzaju skoków.

Artykuł Partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Problem otyłości wśród Polaków.

Otyłość – przyczyny i zapobieganie

Otyłość i nadwaga są obecnie uważane za jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Światowa …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail