Codziennie ćwiczysz, odżywiasz się zdrowo, a mimo to, Twoja figura wciąż się nie zmienia, albo wręcz się pogarsza? Zachodzisz w głowę co może być przyczyną Twoich problemów i zaczynasz tracić już wiarę w to, że kiedyś schudniesz?
Być może wina nie leży po stronie jedzenia, źle dobranego treningu, a po prostu…STRESU!
Tak, to stres może powodować, że Twoja walka z dodatkowymi kilogramami wciąż nie prowadzi Cię do upragnionego sukcesu.
Dlaczego stres negatywnie wpływa na naszą sylwetkę?
Jeżeli chodzi o stres i jego negatywny wpływ na naszą sylwetkę to wyróżniamy dwa główne mechanizmy przybierania na wadze spowodowane długotrwałym stresem.
Pierwszy z nich to mechanizm behawioralny związany z tym, jak przeżywamy i jak radzimy sobie z negatywnymi emocjami. W związku z tym, że szybkie tempo życia uniemożliwia nam odpowiednie rozładowanie stresu, bardzo często zdarza się, że po prostu podjadamy i to staje się naszym sposobem na radzenie sobie z problemem, brzmi znajomo?
Kolejny mechanizm dotyczy zaburzeń hormonalnych, chodzi tutaj o wydzielanie się kortyzolu pod wpływem stresu. W przypadku kiedy stres jest krótkotrwały, kortyzol pomaga mobilizować organizm i ogólnie można powiedzieć, że jest naszym sprzymierzeńcem, sytuacja zmienia się jednak diametralnie, jeżeli stres jest długotrwały.
Kortyzol wydzielany w nadmiarze wyrządza bowiem wiele szkód w naszym organizmie: zaburza metabolizm, powoduje problemy ze snem, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu masy ciała.
Jeżeli jesteśmy osobami, które żyją w ciągłym stresie niezwykle trudno nam zrzucić wagę, ponieważ ciągle podniesiony poziom kortyzolu przyczynia się do zwiększania tkanki tłuszczowej, podniesienia poziomu glukozy we krwi, a nawet spadku masy mięśniowej.
Stres a odchudzanie – jak sobie radzić?
Jest kilka uniwersalnych rad, które warto znać i stosować, aby stres nie odbijał się na naszej sylwetce. Poniżej znajdziesz sposoby nie tylko na zmniejszenie negatywnego wpływu stresu na Twoją figurę, ale także podpowiedzi, związane z tym, jak skutecznie minimalizować stres, co sprawi, że zwalczysz problem u źródła. Zaczynamy!
Wskazówka: Chcesz schudnąć? Koniecznie sprawdź też ten ranking naturalnych spalaczy!
1. Unikaj wystawiania się na pokusy
Zacznijmy od najprostszych sposobów – odreagowanie stresu najczęściej związane jest z ochotą na jedzenie produktów bogatych w tłuszcze i cukier. Jeżeli znamy swój problem i wiemy, że w naszym przypadku stres objawia się właśnie w ten sposób, nie trzymajmy tego typu żywności w domu.
Warto pamiętać o tym, że pocieszenie w postaci jedzenia dla każdego znaczy co innego, dlatego zidentyfikujmy, po co sięgamy, kiedy chcemy sobie poprawić nastrój i usuńmy to z naszego otoczenia – proste, prawda?
2. Dobierz odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej
Większość z nas niejednokrotnie słyszała o tym, że aktywność fizyczna to najlepszy sposób na radzenie sobie ze stresem. W tym miejscu należy jednak jasno podkreślić, że musi to być odpowiednia forma ruchu – w przypadku kiedy narażeni jesteśmy na długotrwały stres, wybierajmy aktywności o niskiej intensywności, takie jak pilates, joga czy spacer po lesie. Bardzo intensywne treningu podnoszą bowiem poziom kortyzolu, a tego chcielibyśmy przecież uniknąć.
3. Dbaj o odpowiednią ilość i jakość snu
Dla redukcji stresu niezwykle ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu. W przypadku kiedy narażeni jesteśmy na sytuacje stresowe i zasypianie może stanowić dla nas problem, szczególnie dbajmy o to, aby w godzinach wieczornych unikać kontaktu z jasnym światłem telewizora, komputera i telefonu. Warto także zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni (absolutnie nie wyższą niż 20 stopni) oraz przed snem wypić herbatkę z melisy, która pozwoli się nam naturalnie wyciszyć.
4. Kluczowa sprawa – odpowiednia dieta
W przypadku osób, które zmagają się ze stresem i nadwagą, konieczne są zmiany w diecie, które obejmują:
To oczywiście tylko niektóre z zaleceń dotyczących zmiany diety, w przypadku powracających problemów z wagą warto jednak skorzystać z pomocy dietetyka, który indywidualnie na podstawie naszego stanu zdrowia i osobistych preferencji pomoże nam zmienić na lepsze nasze nawyki żywieniowe.
5. Medytacje
Polecaną przez wielu techniką, wykorzystywaną do redukcji stresu i jego negatywnego wpływu na nasze zdrowie jest także medytacja – badania naukowe potwierdzają, że ma ona pozytywny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi i zapobiega chorobom serca. Medytacja pomaga także w świadomym unikaniu emocjonalnego jedzenia, co bardzo często przekłada się na problemy z wagą.
Stres ma ogromny wpływ na nasze ciało, nie możemy tej prawdy bagatelizować, wprost przeciwnie – musimy się z nią zmierzyć. Walką z długotrwałym stresem jest bowiem nie tylko możliwa, ale i konieczna, najważniejszym krokiem jest jednak świadome podejście do sprawy. Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu ten krok masz już za sobą – czas bowiem przejść do działania!
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu