Jaki wpływ na odchudzanie może mieć stres?
Jak stres może wpłynąć na odchudzanie?

Problemy z odchudzaniem: Czy przyczyną może być stres?

Codziennie ćwiczysz, odżywiasz się zdrowo, a mimo to, Twoja figura wciąż się nie zmienia, albo wręcz się pogarsza? Zachodzisz w głowę co może być przyczyną Twoich problemów i zaczynasz tracić już wiarę w to, że kiedyś schudniesz?

Być może wina nie leży po stronie jedzenia, źle dobranego treningu, a po prostu…STRESU!

Tak, to stres może powodować, że Twoja walka z dodatkowymi kilogramami wciąż nie prowadzi Cię do upragnionego sukcesu.

Dlaczego stres negatywnie wpływa na naszą sylwetkę?

Jeżeli chodzi o stres i jego negatywny wpływ na naszą sylwetkę to wyróżniamy dwa główne mechanizmy przybierania na wadze spowodowane długotrwałym stresem.

Pierwszy z nich to mechanizm behawioralny związany z tym, jak przeżywamy i jak radzimy sobie z negatywnymi emocjami. W związku z tym, że szybkie tempo życia uniemożliwia nam odpowiednie rozładowanie stresu, bardzo często zdarza się, że po prostu podjadamy i to staje się naszym sposobem na radzenie sobie z problemem, brzmi znajomo?

Kolejny mechanizm dotyczy zaburzeń hormonalnych, chodzi tutaj o wydzielanie się kortyzolu pod wpływem stresu. W przypadku kiedy stres jest krótkotrwały, kortyzol pomaga mobilizować organizm i ogólnie można powiedzieć, że jest naszym sprzymierzeńcem, sytuacja zmienia się jednak diametralnie, jeżeli stres jest długotrwały.

Kortyzol wydzielany w nadmiarze wyrządza bowiem wiele szkód w naszym organizmie: zaburza metabolizm, powoduje problemy ze snem, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu masy ciała.

Jeżeli jesteśmy osobami, które żyją w ciągłym stresie niezwykle trudno nam zrzucić wagę, ponieważ ciągle podniesiony poziom kortyzolu przyczynia się do zwiększania tkanki tłuszczowej, podniesienia poziomu glukozy we krwi, a nawet spadku masy mięśniowej.

Stres a odchudzanie – jak sobie radzić?

Jest kilka uniwersalnych rad, które warto znać i stosować, aby stres nie odbijał się na naszej sylwetce. Poniżej znajdziesz sposoby nie tylko na zmniejszenie negatywnego wpływu stresu na Twoją figurę, ale także podpowiedzi, związane z tym, jak skutecznie minimalizować stres, co sprawi, że zwalczysz problem u źródła. Zaczynamy!

Wskazówka: Chcesz schudnąć? Koniecznie sprawdź też ten ranking naturalnych spalaczy!

1. Unikaj wystawiania się na pokusy

Zacznijmy od najprostszych sposobów – odreagowanie stresu najczęściej związane jest z ochotą na jedzenie produktów bogatych w tłuszcze i cukier. Jeżeli znamy swój problem i wiemy, że w naszym przypadku stres objawia się właśnie w ten sposób, nie trzymajmy tego typu żywności w domu.

Warto pamiętać o tym, że pocieszenie w postaci jedzenia dla każdego znaczy co innego, dlatego zidentyfikujmy, po co sięgamy, kiedy chcemy sobie poprawić nastrój i usuńmy to z naszego otoczenia – proste, prawda?

2. Dobierz odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej

Większość z nas niejednokrotnie słyszała o tym, że aktywność fizyczna to najlepszy sposób na radzenie sobie ze stresem. W tym miejscu należy jednak jasno podkreślić, że musi to być odpowiednia forma ruchu – w przypadku kiedy narażeni jesteśmy na długotrwały stres, wybierajmy aktywności o niskiej intensywności, takie jak pilates, joga czy spacer po lesie. Bardzo intensywne treningu podnoszą bowiem poziom kortyzolu, a tego chcielibyśmy przecież uniknąć.

3. Dbaj o odpowiednią ilość i jakość snu

Dla redukcji stresu niezwykle ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu. W przypadku kiedy narażeni jesteśmy na sytuacje stresowe i zasypianie może stanowić dla nas problem, szczególnie dbajmy o to, aby w godzinach wieczornych unikać kontaktu z jasnym światłem telewizora, komputera i telefonu. Warto także zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni (absolutnie nie wyższą niż 20 stopni) oraz przed snem wypić herbatkę z melisy, która pozwoli się nam naturalnie wyciszyć.

4. Kluczowa sprawa – odpowiednia dieta

W przypadku osób, które zmagają się ze stresem i nadwagą, konieczne są zmiany w diecie, które obejmują:

  • zminimalizowanie spożycia cukrów,
  • eliminację utwardzanych tłuszczy roślinnych,
  • zmniejszenie spożywania skrobi,
  • unikanie spożywania dodatków takich jak wzmacniacze smaku czy słodziki,
  •  odstawienie wszelkiego rodzaju używek,
  •  wprowadzenie do diety zwiększonej ilości produktów zawierający kwas Omega 3,
  • spożywanie jak największej ilości surowych warzyw i owoców,
  •  wprowadzenie do diety produktów sfermentowanych, takich jak kefiry i kiszonki.

To oczywiście tylko niektóre z zaleceń dotyczących zmiany diety, w przypadku powracających problemów z wagą warto jednak skorzystać z pomocy dietetyka, który indywidualnie na podstawie naszego stanu zdrowia i osobistych preferencji pomoże nam zmienić na lepsze nasze nawyki żywieniowe.

5. Medytacje

Polecaną przez wielu techniką, wykorzystywaną do redukcji stresu i jego negatywnego wpływu na nasze zdrowie jest także medytacja – badania naukowe potwierdzają, że ma ona pozytywny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi i zapobiega chorobom serca. Medytacja pomaga także w świadomym unikaniu emocjonalnego jedzenia, co bardzo często przekłada się na problemy z wagą.

Stres ma ogromny wpływ na nasze ciało, nie możemy tej prawdy bagatelizować, wprost przeciwnie – musimy się z nią zmierzyć. Walką z długotrwałym stresem jest bowiem nie tylko możliwa, ale i konieczna, najważniejszym krokiem jest jednak świadome podejście do sprawy. Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu ten krok masz już za sobą – czas bowiem przejść do działania!

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Check Also

Kremy wyszczuplające - czy warto

Czy warto stosować kremy wyszczuplające, czy są one skuteczne?

Chcąc schudnąć lub wymodelować swoją sylwetkę, sięgamy po różne rozwiązania. Choć powszechnie wiadomo, że najlepsze …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail