Co powinna zawierać idealna przysięga małżeńska?
Jak przygotować najlepszą przysięgę małżeńską?

Przysięga małżeńska – poznaj jej tekst zanim nadejdzie dzień ślubu!

Tekst przysięgi małżeńskiej różni się w zależności od miejsca, w którym jest wypowiadany. Stanowi najważniejszą chwilę w całej ceremonii zaślubin. Jednak z prawnego punktu widzenia małżeństwo zostaje zawarte dopiero po podpisaniu stosownych dokumentów. Wypowiedzenie słów przysięgi lub oświadczenia woli, w przypadku ślubu cywilnego, ma znaczenie jedynie moralne i etyczne.

Zazwyczaj chwila, w której zostaje wypowiedziana przysięga małżeńska jest zarówno dla Pary Młodej, jak i najbliższej rodziny, bardzo wzruszająca, bez względu na rodzaj zawieranego ślubu. Wielokrotnie zdarza się, że stres i przejęcie się całą sytuacją, doprowadzają do zabawnych przejęzyczeń lub niekontrolowanych napadów śmiechu, które przez lata wspominane są na przeróżnych uroczystościach rodzinnych.

W świetle obowiązującego w naszym kraju prawa, małżeństwo powinno opierać się na gospodarczym, fizycznym oraz duchowym połączeniu małżonków.

Wkroczenie w związek małżeński wiąże się z wieloma obowiązkami, na przykład:

  • obowiązkiem wzajemnej pomocy,
  • obowiązkiem współdziałania,
  • obowiązkiem wspólnego rozstrzygania spraw rodzinnych,
  • obowiązkiem wierności.

Dopuszczenie się zdrady przez jednego z małżonków traktowane jest jak złamanie przysięgi małżeńskiej i w przypadku rozwodu, osoba ta zazwyczaj uznawana jest za winną rozpadu związku. Natomiast obowiązek współdziałania odnosi się do wspólnego podejmowania ważnych dla rodziny decyzji.

Jak powinna wyglądać przysięga na ślubie cywilnym?

Przysięga małżeńska na ślubie cywilnym

Deklarację tak zwanego oświadczenia woli, które jest niczym innym jak przysięgą małżeńską, rozpoczyna Pan Młody. Uroczystość odbywa się zazwyczaj w Urzędzie Stanu Cywilnego, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by po uiszczeniu dodatkowej opłaty ceremonia zaślubin została przeprowadzona w plenerze.

Urzędnik przeprowadzający ceremonię prosi Pana Młodego o powtarzanie za nim słów przysięgi małżeńskiej:

„Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię i nazwisko Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

Kiedy Pan Młody skończy deklarować oświadczenie woli, Panna Młoda jest proszona o powtórzenie tych samych słów za urzędnikiem.

Przysięga małżeńska na Ślubie małżeńskim

Przysięga małżeńska na ślubie kościelnym

Tekst przysięgi małżeńskiej Młoda Para powtarza za księdzem. Podobnie jak podczas ślubu cywilnego, rozpoczyna Pan Młody:

„Ja (imię) biorę Ciebie (imię Panny Młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.”

W czasie wymiany obrączek wypowiadane są słowa:

„(imię) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.”

Osoby, które uważają, że powtarzanie słów przysięgi za księdzem nie jest najlepszym pomysłem, mogą przed rozpoczęciem uroczystości poinformować kapłana o chęci samodzielnej deklaracji formuły. Według niektórych przysięga wypowiadana od serca brzmi szczerze i naturalnie.

Jeżeli Parze Młodej zależy na autorskim tekście przysięgi małżeńskiej lub dodaniu innych przyrzeczeń do tradycyjnej formuły, mogą poprosić o zgodę kapłana. Takie działania nadadzą uroczystości indywidualny charakter, nie powodując przy okazji nieważności przysięgi.

A może własna przysięga małżeńska?

Własna przysięga małżeńska

Młoda Para nie może całkowicie zmienić tekstu przysięgi małżeńskiej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać do niej niepowtarzalny, a przy tym osobisty tekst. Jednak do rozbudowania przysięgi potrzebna jest zgoda urzędnika lub księdza. Dopiero po jej uzyskaniu można zmodyfikować tekst dodając na końcu niezmienionej, tradycyjnej formuły, własny tekst.

Jeżeli nie jest to satysfakcjonujące rozwiązanie dla przyszłych małżonków, powinni oni rozważyć wzięcie ślubu humanistycznego, ponieważ w tym przypadku mogą stworzyć tekst przysięgi małżeńskiej od podstaw. Największą wadą takiego rozwiązania jest fakt, że ten rodzaj zaślubin nie ma mocy prawnej, przez co formalności muszą zostać załatwione podczas ślubu kościelnego lub cywilnego.

Własnoręcznie napisany tekst przysięgi małżeńskiej może zostać wypowiedziany z pamięci lub odczytany z kartki, jeżeli Państwo Młodzi boją się, że ze wzruszenia zapomną, co mieli powiedzieć. Sama przysięga może przybrać dowolną formę – wyznania miłosnego, listu, deklaracji. Może zostać zachowana w podniosłym duchu lub mieć humorystyczny wydźwięk.

A o czym pamiętać przed ślubem?

…a przed ślubem…

Dla niektórych ślub jest najważniejszym wydarzeniem w życiu, inni traktują go jak formalność, niemal całkowicie ignorując ewentualne przygotowania do tego wydarzenia. Nawet jeżeli nie czujemy podniosłości nadchodzącej chwili, warto poświęcić trochę czasu na polepszenie samopoczucia, poprawę wyglądu i relaks.

Kiedy termin ślubu zostanie już ustalony, a wszystkie formalności dopięte na ostatni guzik, czas wygospodarować czas dla siebie. W poprawie wyglądu cery z pewnością pomogą zabiegi kosmetyczne przeprowadzane w zaufanych gabinetach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zadbać o nieskazitelny wygląd skóry w tym ważnym dniu w zaciszu domowym. Wprawdzie efekty nie będą aż tak spektakularne jak w przypadku profesjonalnie przeprowadzanych zabiegów, jednak skóra i tak odwdzięczy się zdrowym wyglądem, pełnym blasku.

Warto pamiętać, by pielęgnację rozpocząć od dokładnego oczyszczenia skóry (informacje na temat skutecznego demakijażu znajdują się tutaj), następnie należy wykonać dobrany do rodzaju cery peeling (znajdziesz je tutaj), a po jego zmyciu zaaplikować maskę (np. maski do twarzy Ziaja, dostępne są tu). Po upływie zalecanego czasu maseczka powinna zostać zdjęta, a na jej miejsce nałożony odpowiedni krem.

Regularne powtarzanie tych czynności pomoże skórze odzyskać blask i młody, zdrowy wygląd, dzięki któremu przyszła Panna Młoda będzie się czuła pewnie w dniu ślubu.

Podsumowanie

Pomimo tego, że przysięga małżeńska ma formę tekstu o niezmiennej treści, można ją nieznacznie modyfikować o ile ksiądz lub urzędnik wyrażą na to zgodę. Przyjęty tekst jest poprawny z prawnego punktu widzenia, dlatego ewentualne personalizacje mogą być dodawane jedynie na końcu formuły, bez zmiany jej pierwotnej formy.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Bielizna przeciwko otarciom – obalamy 13 największych mitów

Na temat bielizny przeciwko otarciom istnieje kilkanaście mitów, które sprawiają, że kobiety decydują się na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail