Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Otyłość i nadwaga coraz częściej występują u młodych ludzi

Niestety nie tylko jedzenie słodyczy, chipsów i brak ruchu są przyczynami nadwagi. Na problemy z otyłością mają wpływ także uwarunkowania genetyczne człowieka, zaburzenia hormonalne, zmodyfikowana żywność, braku odpowiedniej ilości snu czy niewłaściwe nawyki żywieniowe.

Wiele osób zmagających się z nadwagą popełnia kluczowy błąd i odchudza się na własną rękę. Koleżanka poleciła ci dietę, dzięki której schudła? A może w Internecie kupiłeś program żywieniowy? Kolejnym niewłaściwym krokiem jest wykonywanie wysiłkowych i katorżniczych treningów, aby jak najszybciej utracić zbędne kilogramy. Niektórzy rozpoczynają proces odchudzania nie wykonując nawet podstawowych badań diagnostycznych, aby skontrolować stan zdrowia.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Od czego trzeba zacząć?

Przede wszystkim, powinniśmy udać się do dobrego dietetyka. Dietetyk przeprowadzi z tobą dokładny wywiad zdrowotny i żywieniowy, zleci ci wykonanie potrzebnych badań, zbada analizę składu ciała, poziom tkanki tłuszczowej, wody czy tłuszczu okołonarządowego.

W przypadku osób otyłych ważne jest także wykonanie rezonansu magnetycznego, który jest jednym z najlepszych i najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej. Zwykle chorujący na otyłość pacjenci mają poważne kłopoty ze stawami, zmagają się z wadami kręgosłupa, stanami zapalnymi, a także z problemami z układem krążenia. Nie zawsze otyli pacjenci mają możliwość skorzystania z rezonansu magnetycznego. Miejscem, w którym można wykonać badania za pomocą rezonansu magnetycznego jest Centrum Medyczne Multi Med w Warszawie na Al. Stanów Zjednoczonych 51. Rezonans jest w pełni przystosowany do osób z nadwagą, ponieważ wymiar otworu skanera wynosi 70cm.

Kolejną kwestią jest aktywność fizyczna. Niestety osoby zmagające się z otyłością często zmagają się także ze zwyrodnieniami, przeciążonymi stawami, silnymi bólami kręgosłupa itd. Nadmierna ilość kilogramów powoduje, że nasze stawy nie są w stanie wytrzymać obciążenia.

Z tego względu, osoby chorujące na otyłość powinny zgłosić się na zabiegi z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji. Fizjoterapia obejmuje szereg profesjonalnych zabiegów z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii oraz masaże lecznicze.

Fizykoterapia polega na wykorzystaniu naturalnych czynników fizycznych, taki jak: światło, woda, niska temperatura, prąd elektryczny, pole magnetyczne czy ultradźwięki. Zabiegi są bardzo skuteczne, ponieważ eliminują stany zapalne i ból.

Kinezyterapia to leczenie za pomocą ruchu. Fizjoterapeuta dobiera odpowiednie ćwiczenia, mające na celu przywrócenie bezbolesnych ruchów w miejscu kontuzji. Dzięki kinezyterapii poprawia się wydolność organizmu oraz wytrzymałość mięśni. Dodatkowo w fizjoterapii stosuje się także masaże np. klasyczny czy wibracyjny oraz terapię manualną, która polega na uciskaniu bolących miejsc na ciele pacjenta.

Osobom chorującym na otyłość rehabilitanci dobierają odpowiedni zestaw ćwiczeń, które mają na celu między innymi rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni oraz zwiększenie ruchomości w stawach.

Ćwiczenia aerobowe są także istotne, jednak ich zestaw powinien być opracowany przez trenera. Także podczas ich wykonywania trener powinien czuwać na pacjentem, aby ten wykonywał wszystkie ruchy poprawnie.

Regularna praca i silna wolna

Choć proces leczenia otyłości jest długotrwały i ciężki, to jednak bardzo wielu osobom udało się uzyskać zamierzone rezultaty. Trzeba być wytrwałym oraz mieć silną wolę i motywację. Pamiętajmy, że bardzo istotna kwestią jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy dietetyków, ortopedów, fizjoterapeutów i rehabilitantów, a także wykonywanie regularnie badań diagnostycznych, na przykład wcześniej wspomnianego rezonansu magnetycznego. Nie zapominajmy, że otyłość to choroba jak każda inna, a nieleczona prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. W przypadku otyłości, proces leczenia to nie tylko powrót do ładnej i szczupłej sylwetki, lecz przede wszystkim powrót do zdrowia!

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Po co trenujesz?

Czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie… po co ćwiczysz i trenujesz?

Zastanów się przez chwilę, po co ćwiczysz? Masz jakiś konkretny cel? A może ćwiczysz bo …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test #001

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail