Okulary fotochromowe do samochodu.
Dowiedz się czym są i dla kogo są przeznaczone fotochromy.

Okulary fotochromowe czyli użyteczne 2 w 1

Noszenie okularów korekcyjnych automatycznie wyklucza możliwość założenia ich przeciwsłonecznych odpowiedników. Jak w takim przypadku chronić swoje oczy przed ostrym światłem słonecznym? Rozwiązaniem są okulary fotochromowe.

Zdecydowana większość osób zmagających się z dość dużą wadą wzroku, nie jest w stanie funkcjonować bez okularów korekcyjnych. Problem pojawia się jednak wraz z nadejściem słonecznej, letniej pogody, a więc w momencie, gdy nasze oczy potrzebują odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Co zrobić w takim momencie?

Czy możemy zrezygnować z noszenia okularów przeciwsłonecznych na rzecz szkieł korekcyjnych? Niestety, nie jest to możliwe. Wbrew pozorom ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym odgrywa niezwykle istotna rolę. Dlaczego?

Okulary przeciwsłoneczne – zbędny gadżet czy ważne akcesorium?

Słońce emituje promienie ultrafioletowe w dwóch – a właściwie trzech – zakresach: UVA i UVB (również UVC, jednak nie dociera ono do Ziemi), które są niezwykle łatwo pochłaniane przez nasze oczy. Przyjęcie zbyt dużej dawki energii może prowadzić do wystąpienia poważnych uszkodzeń w obrębie struktury oka (zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz). Co gorsza, uszkodzenia te są nie tylko nieodwracalne ale nawet wyjątkowo szkodliwe gdyż mogą doprowadzić do wystąpienia szeregu poważnych chorób.

Co prawda nasze oczy posiadają wypracowane mechanizmy obronne (m.in. mrużenie oczu, zmniejszenie źrenicy, kwas askorbinowy zlokalizowany w komorze przedniej oka), niemniej jednak nie są one w stanie zapewnić pełnej ochrony wzroku. Właśnie z tego względu noszenie okularów przeciwsłonecznych jest nie tylko wskazane ale wręcz niezbędne; podobnie zresztą jak stosowanie kropli o właściwościach nawilżających. Warto dodać, iż obecnie na polskim rynku dostępne są już nawilżające krople do oczu filtrem UV, stanowiącym dodatkową ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Ten rodzaj produktów dostępny jest zarówno w większości aptek (bez recepty), jak i za pośrednictwem internetu (np. na Allegro).

Rezygnacja z okularów korekcyjnych?

Wiemy już, że ochrona wzroku przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym jest swego rodzaju koniecznością. Pozostaje zatem pytanie; co zrobić w przypadku, gdy chcemy chronić nasze oczy przed ostrym światłem, jednak nie jesteśmy w stanie zrezygnować z codziennego noszenia szkieł korekcyjnych. Osoby posiadające nieco mniejszą wadę wzroku mogą pokusić się o zastąpienie opisywanych okularów soczewkami korekcyjnymi (tzw. szkłami kontaktowymi).

Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na wybór wspomnianego rozwiązania. Na szczęście obecnie to już nie problem. Wystarczy bowiem sięgnąć po okulary fotochromowe. Co to takiego?

Okulary fotochromowe – co to takiego?

Dostosowanie się do zmiennych warunków oświetleniowych to wyzwanie, przed którym stawiamy nasze oczy przez… cały dzień. Wbrew pozorom zajęcie to jest stosunkowo obciążające i to nawet dla zdrowych oczu! Z pomocą przychodzą jednak okulary fotochromowe wyposażone w specjalne soczewki. W pomieszczeniach oraz podczas pochmurnej pogody niczym nie różnią się one od klasycznych okularów korekcyjnych. Wystarczy jednak, by na dworze pojawiło się słońce, a ich szkła zostają automatycznie przyciemnione. Okulary fotochromowe zapewniają zatem pożądaną ochronę przeciwsłoneczną, która idzie w parze z właściwościami korekcyjnymi.

Dla kogo fotochromy?

Okulary fotochromowe to godne polecenia rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku każdego, kto chce cieszyć się wysokim komfortem użytkowania połączonym z ochroną przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Dodatkowo są one bardzo wskazane dla osób aktywnych fizycznie oraz kierowców (zwłaszcza tych podróżujących po zmroku).

Warto jednak zaznaczyć, że okulary fotochromowe nie są w stanie w pełni zastąpić dobrych okularów przeciwsłonecznych. Choć zapewniają one 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, to jednak przebywając przed dłuższy czas w miejscach silnie nasłonecznionych (np. na plaży) warto sięgnąć po przeciwsłoneczne okulary korekcyjne. Ten rodzaj akcesoriów wyposażony jest bowiem w mocniej wybarwioną soczewkę, dzięki czemu nie nadwyrężą one naszego wzroku.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

jak bezpiecznie przechowywać i konserwować narty

5 Najczęstszych błędów w konserwacji nart. Czego nie możesz robić swoim nartom?

5 najczęstszych błędów w konserwacji nart, które mogą skrócić ich żywotność. Bez względu na to, …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail