Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Jak wygląda proce leczenia otyłości w Polsce?
Otyłość w Polsce to coraz większy problem!

Jak wygląda leczenie otyłości w Polsce?

Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy typu II. Lekarze nie mają wątpliwości co do tego, iż chorych z nadmierną masą ciała trzeba leczyć. Początkowo wdraża się postępowanie zachowawcze, które obejmuje zmianę nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Jakie są kolejne kroki? Opisujemy, jak obecnie wygląda leczenie otyłości w Polsce.

Trochę historii

Początki chirurgii bariatrycznej sięgają lat 60. XX wieku. Pierwsze zabiegi tego typu zakładały wyłączanie pewnych odcinków układu pokarmowego, czego efektem było zmniejszenie obszarów zaangażowanych w proces trawienia i wchłaniania. Tak zwane operacje wyłączające przez wiele lat dominowały w bariatrii, jednak dość szybko zauważono, że wiążą się one z pewnymi powikłaniami (np. zaburzeniami wchłaniania).

Miało to bezpośredni wpływ na pojawienie się tak zwanych zabiegów restrykcyjnych, które są obarczone mniejszym ryzykiem występowania powikłań. Tego rodzaju procedury cieszą się dużą popularnością zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów.

Jak przebiega leczenie otyłości?

Osoba z nadmierną masą ciała pierwsze kroki powinna skierować do bariatry, czyli lekarza zajmującego się diagnozowaniem oraz leczeniem nadwagi i otyłości. Podczas takiej konsultacji specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad, dzięki któremu może określić przyczyny rozwoju choroby. Dokonywane są także pomiary, które pozwalają na ocenę stopnia otyłości.

Metodę leczenia dobiera się nie tylko w odniesieniu do BMI pacjenta, ale też jego ogólnego stanu zdrowia.
Osobom z otyłością olbrzymią lub otyłością drugiego stopnia z chorobami współistniejącymi często poleca się zabiegi chirurgiczne, takie jak by-pass gastryczny czy rękawowa resekcja żołądka.

Zabieg to nie wszystko

U pacjentów z otyłością I stopnia lub dużą nadwagą można zastosować zabieg, jakim jest balonikowanie żołądka. W większości przypadków przed wdrożeniem jakiegokolwiek leczenia zabiegowego zwykle stosuje się jednak metody zachowawcze. Odpowiednio dostosowana dieta wraz ze zwiększoną aktywnością fizyczną powinna poskutkować stopniową utratą wagi.

Jeśli takie postępowanie nie przyniesie zadowalających rezultatów trzeba będzie rozważyć leczenie zabiegowe – nie jest to jednak droga na skróty! Operacja bariatryczna powinna wiązać się ze stosowaniem zrównoważonej diety, dostosowanej m.in. do poziomu aktywności fizycznej. W razie problemów z utrzymaniem zdrowych nawyków warto skonsultować się z psychologiem. Wsparcie mentalne, skomponowany przez dietetyka jadłospis oraz zabieg bariatryczny dają najlepsze i najtrwalsze rezultaty.

Jak to wygląda w Polsce?

Liczba zabiegów bariatrycznych przeprowadzanych w Polsce stale rośnie. Podczas gdy w 2014 r. było to 1500 operacji, 4 lata później wykonano ich już 3800. Niestety nadal nie są to liczby wystarczające.

Szacuje się, że w Polsce nawet 700 tys. osób otyłych wymaga ingerencji chirurgicznej.
Zbyt mała liczba zabiegów w stosunku do rzeczywistych potrzeb jest związana m.in. z ograniczeniami narzuconymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia – liczba zakontraktowanych przez NFZ świadczeń jest po prostu zbyt mała. Na szczęście coraz więcej prywatnych placówek medycznych poszerza swoje oferty o zabiegi bariatryczne wykonywane przez doświadczonych specjalistów.

W niektórych klinikach można ponadto skorzystać z rat 0% na operacje przeprowadzane w leczeniu otyłości: https://www.kliniki.pl/raty/

Artykuł partnera powstał przy współpracy z portalem kliniki.pl.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

rower w domu bez wychodzenia

Dbaj o linię, ćwicząc bez wychodzenia z domu

Jak się przygotować do trenowania w domowym zaciszu, by zrzucić zbędne kilogramy? Co warto kupić …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail