Odchudzanie zaczyna się w głowie – czy to prawda?

Moda na zrzucanie zbędnych kilogramów, zdrowy styl życia i bycie „fit” zapanowała już w Polsce na dobre, co widać nie tylko po ilości osób uprawiających jogging, czy chodzących na siłownię. Jak grzyby po deszczu powstają też sklepy ze zdrową żywnością, a także firmy cateringowe dowożące zbilansowane posiłki (często o obniżonej kaloryczności) do domów czy biur.



To wszystko stanowi wielki powód do dumy i radości, bo jeszcze dwadzieścia lat temu nie byliśmy tak bardzo świadomi tego, co ląduje na naszym talerzu, a zamiast butów treningowych częściej wybieraliśmy wygodny fotel i pilota od telewizora. Tak przynajmniej pokazują badania.

Niemniej jednak życie w stylu fit, kolejne diety odchudzające, ciuchy sportowe i karnety na siłownię potrafią sporo kosztować. Co zrobić, by schudnąć efektywnie, bez wydawania majątku równego ostatniej wygranej w Multilotka (więcej tutaj)? Jak uniknąć efektu jo-jo i nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na kolejne diety cud?

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Najpierw „przestaw” umysł…

Coraz częściej słyszy się powiedzenie, że „odchudzanie zaczyna się w głowie”. Wielu psychodietetyków podpisze się pod nim, ponieważ w skutecznym odchudzaniu ważna jest nie tylko dieta i wysiłek fizyczny (w zakładce ćwiczenia znajdziecie sporo inspiracji). Równie mocno liczy się nasza motywacja, zdrowe nawyki, a także znajomość siebie. Warto zacząć od odpowiedzenia sobie na kilka pytań:

  • Dlaczego chcę schudnąć? Co chcę przez to osiągnąć?

  • Kiedy najczęściej podjadam?

  • Czy wierzę, że mogę osiągnąć swój cel?

Głód fizyczny czy emocjonalny?

Jemy z wielu powodów i w przeróżnych sytuacjach – nie tylko po to, by zaspokoić głód. Warto umieć rozróżniać, czy sięgając po posiłek chcemy po prostu odżywić ciało i zasilić je energią, czy może kierują nami inne pobudki.

Często podjadamy, kiedy chcemy zaspokoić swoje potrzeby psychologiczne (na przykład potrzebę poczucia bezpieczeństwa). To dlatego, po ciężkim dniu potrafimy sięgnąć wieczorem po wielką porcję lodów czy pizzę xxl.

Jedzenie ma nam pomóc wyciszyć emocje, zrelaksować się, albo ma nas wręcz nagrodzić za wysiłek w pracy. Warto zauważyć te tendencje i pomyśleć, czym można by zastąpić wspomnianą pizzę czy lody. Może wieczornym spacerem z przyjaciółką? Albo kubkiem herbaty i chwilą z ulubioną książką?

Kolejną „pułapką” na drodze do zgrabnej sylwetki jest zaspokajanie potrzeb społecznych poprzez jedzenie.

Tak jak przerwa w pracy może się niektórym naturalnie kojarzyć z papierosem lub kawą, tak samo seans filmowy w kinie nierozłącznie kojarzy się z pudłem popcornu, litrem coli, albo nachosami z sosem serowym.

Nierzadko potrafimy też zwyczajnie „zajadać emocje”. Smutek, poczucie winy, lęk, żal, a nawet nuda mogą sprawić, że w mgnieniu oka zapomnimy o diecie.

Świadome jedzenie

„Lekarstwem” na to wszystko jest świadome jedzenie. Dokładne przeżuwanie każdego kęsa, przemyślane dobieranie posiłków, a także świadomość swoich stanów emocjonalnych (co pozwala na uniknięcie wilczych napadów głodu, najczęściej tego emocjonalnego).

Poza tym, o wiele lepiej jest pozwolić sobie na chwilowe grzeszki w postaci ciastka raz na tydzień, pod warunkiem, że jemy go z pełną świadomością, ciesząc się smakiem, aniżeli mielibyśmy pochłonąć je jak najszybciej, aby tylko wyzbyć się poczucia winy. Wtedy zazwyczaj na jednym się nie kończy…

Motywacja to podstawa

Od poniedziałku nie będę jeść słodyczy”; „Od stycznia się odchudzam”; „Od jutra codziennie będę biegać” – ile to razy sami sobie składamy podobne obietnice, wydając mnóstwo pieniędzy na diety i siłownie, a potem frustrując się, że „znowu nie wyszło”? Zamiast wytyczać sobie nierealne cele, lepiej skupić się na odpowiedniej dawce motywacji.

Co spowoduje, że nabierzemy autentycznej ochoty do zmiany nawyków żywieniowych bądź uprawiania sportu? Wspólne przygotowywanie kolorowych posiłków z partnerem lub przyjaciółką? Zakup wyciskarki do soków, dzięki której co rano będziemy cieszyć się smakiem ulubionego smoothie? A może zaopatrzenie się w profesjonalne ciuchy do jogi albo buty do salsy, o których zawsze marzyłyśmy?

Każdy sposób jest dobry, o ile faktycznie sprawi, że „zechce nam się chcieć”. Kluczem do sukcesu jest bowiem odnalezienie własnej metody, a nie podążanie za tłumem. Dlatego jeśli ćwiczenia na siłowni kojarzą Ci się z nudą lub katorgą, wybierz coś innego.

Jeżeli natomiast nie wyobrażasz sobie śniadania bez kanapki, nie zmuszaj się do owsianki – wybierz zdrowsze pieczywo i dodatki w postaci warzyw i ciesz się dalej swoimi ulubionymi smakami.

Odchudzanie wcale nie musi być ciężką pracą, jeśli odpowiednio dobrze się przygotujemy i podejdziemy do niego z głową.

Pozostałe źródła:

https://www.lottoland.com/pl/magazyn/jak-znalezc-motywacje-9-rad-ekspertow.html

http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/abc-odchudzania/

http://www.psychodietetyk.eu/pl/

Artykuł przygotowany przez partnera portalu

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Bielizna przeciwko otarciom – obalamy 13 największych mitów

Na temat bielizny przeciwko otarciom istnieje kilkanaście mitów, które sprawiają, że kobiety decydują się na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail